Szukaj
  • Czesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Hanna Bakuła

Zaktualizowano: kwi 10


“…Zabawne, że wszyscy faceci twierdzą, iż bardzo cenią poziom umysłowy partnerki i przepadają za inteligentnymi laskami. Totalna bzdura. Oni są inteligentni i nasza inteligencja tylko zawadza. Kto lubi mieć w łóżku porucznika Kolombo albo Einsteina? Kto lubi uważać, co mówi i pamiętać, co powiedział?...” – Hanna Bakuła.

Hanna Bakuła (ur. 30 marca 1950 r. w Warszawie) – malarka, kostiumolog i scenograf. Studiowała malarstwo na warszawskiej ASP w pracowniach profesorów: Eibischa, Kobzdeja i Tarasina. W latach 1981-1989 Hanna Bakuła mieszkała na Manhattanie, gdzie zajmowała się projektowaniem kostiumów i scenografii na broadway’owskie spektakle, gdzie zdobyła prestiżowe nagrody, w tym stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima, projektowała kostiumy i scenografie do spektakli off-Broadway, za które dostała nagrodę „New York Timesa”. Jest laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowym Jorku i tam została nazwana przez krytyków „Witkacym w spódnicy”. Zaprojektowała kostiumy do „Carmen” wystawionej w Operze Narodowej w 1986 r. Po powrocie do Warszawy rozpoczęła współpracę z pismem „Playboy”, dla którego pisała felietony. Teksty Hanny Bakuły pojawiały się także w „Urodzie” i „Dzienniku Łódzkim”.  Obecnie jej felietony ukazują się w portalu kobiecym Wirtualnej Polski. Hanna Bakuła wydała ponad 20 książek. Najbardziej znane z nich to: „Jak stracić przyjaciół” i „Jak zyskać przyjaciół”. Artysta sportretowała wiele znanych osób, m.in.: Agnieszkę Osiecką, Korę, Jolantę Kwaśniewską, Daniela Passenta, Jacka Cygana, Ninę Andrycz, Katarzynę Figurę, Beatę Tyszkiewicz, Yehudiego Menuhina i Grace Jones.

Hanna Bakuła w książce „Idiotka: Miłość w Nowym Jorku” pisze jak w samolocie do Nowego Jorku, unoszącym polskich emigrantów, spotykają się dwie kobiety: nieznana z imienia narratorka i młoda malarka Molly. Ich losy w dziwny sposób splata spirala czasu. Starsza posiada wiedzę o życiu, jakie czeka Molly w wymarzonym Nowym Jorku. Bo Molly to ona sama 20 lat wcześniej. Jest tytułową "idiotką", z pięcioma tysiącami dolarów w staniku i głową pełną marzeń. Tymczasem w Nowym Jorku nic nie ułoży się, jak planowała: rzekomo solidny przyjaciel Lolo nie odbierze jej z lotniska, nowojorskie lokum okaże się slumsem w murzyńskiej dzielnicy, klepiąca biedę przyjaciółka oskubie ją z pieniędzy. Emigracyjny los nabierze jasnych barw, gdy na horyzoncie pojawi się Karateka - wielka miłość czy wielka pomyłka?

O tym przeczytajcie w książce, ja pokaże zdjęcia Hani Bakuły z pierwszych spotkań, które zrobiłem czterdzieści lat temu w listopadzie 1981 r. w Nowym Jorku. W mieszkaniu Eli Czyżewskiej na East Side, a właściwie na niezwykle urokliwym wewnętrznym tarasie, gdzie też fotografowałem samą Elę Czyżewską. Sesja z Hanią, to jak dobry spektakl, zaczyna się spokojnie i nie wiadomo jak się skończy, ale na pewno będzie ciekawie. Pamiętam, że kiedy zrobiłem odbitki na papierze ze zdjęć, taka była wówczas technologia, po jakimś czasie, przed Świętami Bożego Narodzenia dostałem akwarelę od Hani z podpisem „Czesiowi – BAKUŁA NYC 16 XII 81”. Myślę, że dziś, to bezcenna praca, powinienem pewnie zdeponować ją w jakimś skarbcu?

Ale zastrzegam, że to pierwsza odsłona, którą kończę zdjęciem z Januszem Głowackim, zdjęcia i osoby są sensacyjne, będzie następna.Nowa książka – Czesław Czapliński PORTRET z HISTOTIĄ Tom 1, którą można błyskawicznie zamówić do swojego komputera lub telefonu –https://www.e-bookowo.pl/kultura-i-sztuka/portret-z-historia-tom-1.html


Książkę zamówić można:

https://www.e-bookowo.pl/kultura-i-sztuka/portret-z-historia-tom-1.html

"Ars longa, vita brevis" (Sztuka długa, życie krótkie), mawiał Hipokrates i coś w tym jest. Poprzez sztukę osiągnąć można życie wieczne. W pamięci potomnych zachowuje się to, co po nas zostaje w postaci dzieł sztuki.

Czesław Czapliński, jako wibitny fotograf, dokumentował życie ludzi związanych w ten czy inny sposób ze sztuką - malarzy, tancerzy, aktorów, wokalistów, grafików, marszandów. Postanowiliśmy zebrać jego portrety w serię książek (w jednej pozycji nie sposób byłoby pomieścić wszystkich), by ocalić od zapomnienia, przybliżyć ich życie, spojrzeć wreszcie prosto w oczy. Na kadrach zdjęć zachowała się cząstka duszy bohaterów. Niektórzy już odeszli do lepszego świata, tym bardziej należy im się nasze spojrzenie.

Od Autora:

Przez lata przyjaźniąc się z księdzem-poetą Janem Twardowskim, robiliśmy m.in. wspólny projekt abum-wystawa: Czapliński-Twardowski „WIZYTKI Hortus Conclusus”, została mi w pamięci jego wypowiedź: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. To skłoniło mnie do pisania o wybitnych ludziach i pokazywania ich zdjęć, często z przed kilkudziesięciu lat.W środku Tom 1 Czesław Czapliński PORTRET z HISTORIĄ portrety:•Magdalena ABAKANOWICZ •Zdzisław BEKSIŃSKI •Wilhelm BRASSE •Ewa BRAUN •Ewa DEMARCZYK •Wojciech FIBAK •Tadeusz KANTOR •Ryszard KAPUŚCIŃSKI •Krystyna KOFTA •Marek KWIATKOWSKI •Lech MAJEWSKI •Jan NOWAK JEZIORAŃSKI •Rafał OLBIŃSKI •Barbara PIASECKA-JOHNSON •Paloma PICASSO •Andrzej PITYŃSKI •Małgorzata POTOCKA •Wisława SZYMBORSKA •Andy WARHOL

https://www.e-bookowo.pl/kultura-i-sztuka/portret-z-historia-tom-1.html

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie