top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Cindy Crawford

Zaktualizowano: 8 sty 2022


„…Twarz którą masz w wieku 25 lat, jest twarzą którą dał Ci Bóg, twarz którą masz w wieku 50 lat, jest twarzą na którą zapracowałeś…” – Cindy Crawford.

„…Jedyną denerwującą rzeczą w byciu rozpoznawalnym są szepty. Można usłyszeć: "Czy to Cindy?" a później śledzą mnie przez kilka przecznic. Chciałabym żeby po prostu podeszli i powiedzieli "cześć”…” – Cindy Crawford.

Cindy Crawford (właśc. Cynthia Ann Crawford) (ur. 20 lutego 1966 w DeKalby w stanie Illinois) – supermodelka i aktorka.

Lata sukcesów w branży modelingu doprowadziły ją do międzynarodowej popularności. W pierwszych latach sławy została okrzyknięta jako „Baby Gia”, ze względu na swoje podobieństwo do legendarnej modelki Gili Carangi. W latach 90. XX wieku  stała się częścią „Wielkiej Szóstki” modelek, które miały największy wpływ na świat mody i kulturę popularną. 

W 1993 i 2002 znalazła się w gronie 50 najpiękniejszych osób wybieranych przez magazyn „People”. W 1995 roku została uznana przez magazyn "Forbes" za najbogatszą modelkę na świecie.

Pojawiała się na wielu okładkach magazynów dla kobiet oraz dedykowanych modzie, m.in. „Cosmopolitan”, „Vogue”, „People”, „Harper’s Bazar”, „Elle” i „Glamour”. W 1998 liczba okładek z Crawford przekroczyła 500!

Co charakterystyczne dla wielkich modelek, wiele razy angażowała się w akcje charytatywne, pomagając zwłaszcza dzieciom chorym na białaczkę. Crawford przez wiele lat była zwolenniczką programu University of Wisconsin - Medison  dotyczącego onkologii dziecięcej i leczenia przeprowadzanego w tej dziedzinie. W 2007 stała się oficjalną reprezentantką Ronald McDonald House  i jest częścią „Friends of RMH”, czyli grupy celebrytów wspierających organizację.

Cynthia Ann Crawford urodziła się w prowincjonalnym mieście DeKalb w stanie Illinois, jako córka Jennifer Sue Crawford-Moluf (z domu Walker) i Johna Daniela Crawforda. Ma dwie siostry, Chris i Danielle, a jej brat, Jeffrey, zmarł w wieku 3 lat na białaczkę dziecięcą. Jej rodzina mieszkała w Stanach Zjednoczonych przez wiele pokoleń, a ona sama ma także niemieckie, angielskie i francuskie pochodzenie.

W drugiej klasie liceum do Cindy zadzwonił przedstawiciel lokalnego sklepu odzieżowego z propozycją modelingową, ale wkrótce okazało się, że był to żart wymyślony przez dwie koleżanki z jej klasy. Jednakże jeszcze tego samego roku kilka licealistek, włączając w to Crawford, zostało zaangażowanych w sesję zdjęciową dla innego sklepu. W trzeciej klasie liceum miejscowy fotograf Roger Legel poprosił Cindy o zrobienie jej zdjęcia na okładkę szkolnego czasopisma. Było to jej pierwsze wystąpienie na okładce magazynu. Zdjęcie oraz pozytywna reakcja czytelników wystarczyły, by Cindy rozpoczęła karierę modelki. Jako siedemnastolatka wzięła udział w konkursie „Look of the Year” organizowanego przez agencję Elite Model Management. Zwyciężyła i podpisała kontrakt z Elite w Chicago. 

Crawford ukończyła DeKalb High School w 1984 roku z jednym z najlepszych wyników. Uzyskała stypendium na studia w Northwestern University na kierunku chemicznym, ale uczęszczała tylko przez jeden semestr. Opuściła uczelnię, by zostać zawodową modelką. W 1986 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku  i podpisała kontrakt z tamtejszym oddziałem agencji Elite.


Już w 1986 Cindy pojawiła się na dwóch okładkach amerykańskiego „Vogue”. W styczniu 1987 po raz pierwszy zagościła na okładce brytyjskiej edycji magazynu. Wywołało to wielki skandal, ponieważ fotograf Patrick Demarchelier wyretuszował modelce charakterystyczny pieprzyk nad ustami. Od tej chwili stał się on jej znakiem rozpoznawczym. Jeszcze do końca dekady pojawiła się na dwudziestu jeden okładkach „Vogue”.

Na początku lat 90. XX wieku rozpoczął się najważniejszy okres jej kariery. Brała udział w niezliczonych kampaniach i pokazach mody m.in. dla „Dolce & Gabbana”, „Ralpha Laurena”, „Calvina Kleina”, „Gianniego Versace”, „Chanel”, „Valentino”, „Christiana Diora”, „L’Oreal”, „Oscara de la Renta”…aby wymienić kilka. 


Przez kilka lat prowadziła w MTV program o modzie pt. House of Style, pisała opowiadania dla dzieci, reklamowała kosmetyki firmy „Revlon”, „Pepsi-Colę”, zegarki „Omega”…razem z Naomi Campbell, Claudią Schiffer – dom mody „Versace”.

Występowała w teledyskach wielu znanych gwiazd: George’a Michaela, Prince’a, który specjalnie dla niej napisał piosenkę „Cindy C” w 1994.

W 1996 roku magazyn “Forbes” uznał ją za modelkę światowego formatu, która zarabia najlepiej na całym świecie.

Po uzyskaniu wielkiej popularności, spróbowała swoich sił jako aktorka, pojawiła się m.in.: w komedii Herberta Rossa „Tajemnica mojego sukcesu) (The Secret of My Success, 1987) z Michaelem J. Foxem. Gościła w programie „Saturday Night Live” (1994) i “Wieczór z muppetami” (1996). W serialu „Frasier” (1997) użyczyła głosu Dorothy. Wystąpiła też w sitcomie NBC „Trzecia planeta od słońca” (1998) (3rd Rock from the Sun, 1998) jako Mascha, jako Bibi Rockford i serialu ABC Cougar Town: Miasto kocic (2015).

Romans z Robertem De Niro. W lipcu 1987 związała się z aktorem Richardem Gere, za którego 12 grudnia 1991 roku wyszła za mąż. Jednak 1 grudnia 1995 doszło do rozwodu. W kwietniu 1997 poznała przedsiębiorcę i byłego modela Rande’ego Gerbera, którego poślubiła 29 maja 1998. Mają dwoje dzieci: syna Presleya Walkera (ur.1999) i córkę Kaię (ur.2001).


To zawsze jest trochę dziwne, kiedy poznaje się kogoś osobiście, kogo wcześniej znało się wyłącznie z pierwszych stron gazet i magazynów. Wyrabiamy sobie obraz tej osoby na podstawie zdjęć i opisywanych faktów. Często daleki od rzeczywistości.

Naoglądałem i naczytałem się o małym pieprzyku Cindy Crawford nad ustami, który wybitny brytyjski fotograf wyretuszował, po jednej z sesji i był skandal, gdyż to był jej „znak rozpoznawczy”.

14 listopada 1991 r. w Nowym Jorku, miałem możliwość spotkania i fotografowania Cindy Crawford. Za każdym razem, kiedy fotografowałem znane modelki, jak choćby wcześniej Brooke Shields, próbowałem rozgryść, co mają takiego w sobie, że właściwie każde zdjęcie jakie się zrobi jest dobre, jeśli nie znakomite. W ciągu ponad godzinnego fotografowania, zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć i znowu efekt podobny. Niezależnie gdzie patrzy, uśmiecha się czy jest poważna, wygląda bosko – sami popatrzcie.

„…Jeżeli czuje się komfortowo w obecności fotografa, wtedy możemy robić zdjęcia topless…” – powiedziała Cindy Crawford. Chyba nie poczuła się komfortowo, bo nie będę ściemniał, nie robiliśmy zdjęć toples. A tak na poważnie, nie taki był cel sesji, chciałem zrobić portret, który byłby syntezą tego co Crawford robiła jako czystą reklamę, a tym co pokazywała jako piękno na okładce.

Z jednej z wypowiedzi widać, że mimo wielu dokonań, ma również taka gwiazda, niespełnione marzenie – „…Sądzę, że wielu ludzi sekretnie marzy o byciu gwiazdą rocka, nie jestem w tym wyjątkiem…” – Cindy Crawford.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze


bottom of page