top of page
Szukaj
  • Czesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Wojciech Modest Amaro

Zaktualizowano: 8 sty 2022


"…Bóg to ktoś najbliższy"– ukojenie przyniosła tylko otwartość na relację z Bogiem. Potem już On zaczął działać i przemieniać moje życie. Wtedy zrozumiałem, że Bóg to nie "Ten" z wysoka, niedostępny, tylko ktoś najbliższy. Gdy stawia się Boga na pierwszym miejscu, wszystko inne trafia na właściwe.

Bliska relacja z Bogiem jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych młodych ludzi, którym wydaje się, że mogą wszystko i nie mają żadnych ograniczeń. Jednak tylko dzięki Bogu – który daje człowiekowi wolność i ustala łatwe zasady – jesteśmy w stanie osiągnąć prawdziwe spełnienie…” – Wojciech Modest Amaro.

Po takim wprowadzeniu, nie bardzo wiadomo kogo oczekiwać. Wyjaśniam od razu –Wojciech Modest Amaro – najbardziej uznany na świecie polski kucharz, który z gotowania zrobił sztukę. No właśnie, jeśli zrobił sztukę, a zrobił, bo byłem w jego Atelier Amaro przy ul. Agrykola – to jest artystą. Aby móc u niego zjeść, na zarezerwowanie miejsca, nieraz czeka się tygodniami. Pamiętam opisywaną historię, jak Prezydent Komorowski wybrał się na kolację do Amaro i z kwitkiem musiał odejść, bo nie miał wcześniej zarezerwowanego miejsca. Pobyt w Amaro, to spektakl, jak w teatrze. Pamiętam, że w czasie mojej pierwszej bytności, większość w sumie niewielkiego lokalu zajmowali bankierzy ze Szwajcarii, którzy jeżdżą po świecie właśnie w takie unikalne miejsca. Nie będę tego opisywał, bo trzeba to przeżyć. Od pewnego czasu Atelier Amaro przeniosła się na pl. Trzech Krzyży w Warszawie.

A więc postanowiłem zaprosić Amaro na spotkanie w 2013 „Artyści w Łazienkach”, jakie prowadziłem w Pałacu Myśliwieckim w Łazienkach Królewskich. Najpierw odwiedziłem go w Atelier, gdzie po wejściu wymieniliśmy się albumami, a potem bardzo sprawnie zrobiłem zdjęcia w kuchni. Idąc do Atelier, zobaczyłem piękną przyrodę otaczającą i wyciągnęłem go na zewnątrz. Tam właśnie powstały najlepsze portrety.

Amaro jest właścicielem pierwszej i jedynej w Polsce restauracji Atelier Amaro, która dostała w 2013 prestiżową gwiazdkę Michelina, przyznawaną przez legendarny francuski przewodnik. To tak, jakby polski film dostał Oscara! I to nie jednego, ale wszystkie naraz!

Sięgając do przeszłości – Wojciech Modest Amaro z domu Basiura (ur. 12 lutego 1972 r. w Sosnowcu), praktykował u boku szefów kuchni, takich jak Alain Ducasse, Yannick Alleno czy Ferran Adria.

W 2008 został wyróżniony przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną tytułem „Chef de L'Avenir”. W Warszawie otworzył restaurację Atelier Amaro, która w 2013 jako pierwsza restauracja w Polsce została oznaczona gwiazdką Michelin.

Jest autorem dwóch książek: Natura kuchni polskiej oraz Kuchnia polska XXI wieku, która w 2010 otrzymała nagrodę Grand Prix w kategorii „literatura kulinarna” na Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej w Paryżu.

Był jurorem kulinarnego reality show Polsatu Top Chef (2013–2016, 2018) i gospodarzem programu Hell’s Kitchen Piekielna Kuchnia (2014-2016).

Żonaty z Agnieszką. Wychowują Karolinę i Zuzannę – córki z poprzedniego związku żony. Mają dwóch synów: Nicolasa i Gabriela

W 1993 r zdecydował się wyjechać do Wielkiej Brytanii, aby tam właśnie móc zacząć nie gdzie indziej, a w branży gastronomicznej. Miał okazję współpracować z mistrzami kuchni m.in. takim jak Nigel Davies, który stał się jego autorytetem i mentorem. W kolejnych latach przyszło mu szczęśliwym trafem praktykować u najlepszych szefów kuchni tj. Alaina Ducasse, Ferrana Adria, Yannicka Alléno. Opowiadał mi jak w Londynie poszedł do wymarzonej przez siebie restauracji, aby pracować. Kiedy dowiedział się, że nie potrzebują nikogo, usiadł przy wejściu dla personelu i po kilku dniach został przyjęty. To jest determinacja.

„…Jeśli chodzi o kwestie gastronomiczne, to wszystko w tej materii zawdzięczam wyjazdowi za granicę. Pojechałem tam bez żadnego przygotowania zawodowego. Na początku myślałem, że to będzie wada. Dziś wiem, że to była zaleta. Byłem szaleńcem, zapaleńcem, który miał błysk w oku, gdy tylko powąchał profesjonalną kuchnię. Od razu zrozumiałem, że to przestrzeń, do której jestem stworzony...” – Wojciech Modest Amaro.

W 2008 r. Wojciech Modest Amaro otrzymał nagrodę z serii “Prix du Chef L’Avenir”, która to przyznawana jest przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną. Odbywał rzetelne praktyki jako szef kuchni m.in. w restauracji Amber Room oraz w restauracji w Pałacu Sobańskich. W 2009 r. na rynku księgarskie wyszła pierwsza książka kucharska “Kuchnia polska XXI wieku”. Publikacja okazała się być dużym sukcesem w branży – w 2010 r. jego książka otrzymała nagrodę Grand Prix w kategorii literatura kulinarna, jaka to odbywa się na paryskiej Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej.

W marcu 2011 roku najnowsza książka „Natura kuchni polskiej” zdobyła 4 miejsce na świecie w prestiżowym konkursie World CookBook Awards, a swoją rekomendację dla talentu Modesta zamieścił w niej sam Rene Redzepi, szef najlepszej restauracji świata Noma w Kopenhadze.

„…Kiedy w 2003 roku otworzyliśmy Nomę, kilku z naszych kolegów z branży przedrzeźniało nas i wymyślało zabawne nazwy dla naszego przedsięwzięcia. Nieliczni wierzyli w koncept restauracji opartej wyłącznie na składnikach z naszego regionu oraz w chęć wyrażenia naszego lokalnego patriotyzmu na talerzu.

Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej - prawie nikt już się z nas nie naśmiewa, a my z kolei pokazaliśmy, że dzięki skupieniu, silnej wierze, zaangażowaniu oraz cierpliwości można dokonać zupełnie nowych rzeczy.

Tę energię i silę ducha, które mieliśmy otwierając Nomę, wyraźnie odczuwam teraz u Modesta. On wierzy w Polskę, kulturę, naturę oraz w różnorodność produkłów. On wierzy, że jest to możliwe! A ja wierzę Jemu!...”. – pisał Renć Redzepi, właściciel Najlepsza Restauracja na Świecie 2010 „Noma”, Kopenhaga.

Na wstępie przytaczam, słowa Amaro, odnośnie Boga i Jego roli w życiu, to również zakończę jego wpowiedzią – „…Zrozumiałem istotę wiary, co spowodowało, że podporządkowałem jej całe swoje życie. Kiedyś powiedziałbym, że moim celem były takie sukcesy jak zdobycie gwiazdki Michelin. Dziś mogę powiedzieć, że moim najważniejszym celem jest relacja z Bogiem. To najważniejszy element mojego życia…”.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page