top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ prof. Zbigniew Lew-Starowicz

Zaktualizowano: 12 mar„…Bezrobocie, kryzysy, zagrożenia klimatyczne, wszystko można przetrzymać, jeśli ludzie się kochają…“– prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Prof. Zbigniew Kazimierz Lew-Starowicz (ur. 25 pażdziernika 1943 w Sieradzu) – psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii i konsultant krajowy w tej dziedzinie, profesor nauk medycznych.

W 1960 został absolwentem liceum ogólnokształcącego w rodzinnym Sieradzu. W 1966 ukończył medycynę na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Został także absolwentem filozofii na KUL. W 1981 dokyoryzował się z tematu związanego z seksuologią, a w 1986 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych ze specjalnością w zakresie psychiatrii. W 2015 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.


„…Kiedyś scena erotyczna w kinie kończyła się tam, gdzie zaczynał się seks. Po pierwszym pocałunku gasło światło. Andrzej Wajda cenzurował piękne sceny z Kaliną Jędrusik w Ziemi obiecanej, a dziś takie sekwencje znajdzie pan w co drugim filmie…” – prof. Zbigniew Lew-Starowicz.


Zawodowo związany m.in. z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie (jako profesor nadzwyczajny) oraz z Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (jako profesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Seksuologii Medycznej i Psychoterapii). W latach 1999–2005 pełnił przez dwie kadencje funkcję dziekana Wydziału Rehabilitacji AWF. Był także kierownikiem Katedry Psychospołecznych Podstaw Rehabilitacji na tej uczelni, a także wykładowcą na Wydziale Psychologii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Seksuologii Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego w Warszawie.

Powoływany na prezesa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. W latach 1995–1996 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a w latach 1996–1998 liderem programu edukacji seksualnej ONZ. W 1994 powołany na krajowego specjalisty z zakresu seksuologii. Należy jako członek korespondent do Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Zbigniew Lew-Starowicz jest autorem licznych prac z zakresu psychiatrii, a zwłaszcza seksuologii. Opublikował też wiele pozycji popularnonaukowych. Część z nich wydawał pod pseudonimem Leo Oldwitch. Współpracował ze stacją telewizyjną TVN Med, w której był prowadzącym programów na temat seksuologii. Zajął się także działalnością jako biegły sądowy oraz praktyką w ramach Centrum Seksuologii Medycznej, Psychiatrii i Psychoterapii, którego został dyrektorem.

Epizodycznie pojawiał się w obsadzie aktorskiej seriali telewizyjnych takich jak Kasia i Tomek (2003), Niania (2007), 39 i pół (2009). Ponadto wystąpił jako urzędnik stanu cywilnego w teledysku do utworu Black and White Kombi.

Odznaczony i nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim (1997) i Krzyżem Oficerskim (2012) Orderu Odrodzenia Polski, nagroda rektora AWF, Odznaka za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Do jego dziadka – Jana Starowicza – należała w Łodzi jedna z charakterystycznych kamienic (przy ul. Piotrkowskiej 292), tzw. kamienica pod góralem. Jego drugą żoną była lekarka Danuta Lew-Starowicz (zm. w 2020). Zbigniew Lew-Starowicz ma czworo dzieci (Julitta, Izabella, Michał, Rafał), w tym troje z pierwszego małżeństwa.„…Polacy odbierają bardzo katolickie wychowanie, a to nie sprzyja seksowi. Jeśli od wczesnych lat seks utożsamiany jest z grzechem, to trudno potem puścić wodze fantazji. Istnieje szczelny pancerz religii. Przez spowiedź powstaje ponadto w nas przekonanie, że fantazja erotyczna jest czymś złym i potem tłumimy te różne grzeszne myśli. Nawet, jeśli taka osoba uwalnia się z gorsetu religijnego, jakiś jego wpływ jednak pozostaje…” – prof. Zbigniew Lew-Starowicz.


Jest auorem wielu publikacji, kilkuset w piśmiennictwie naukowym, współautor 35 podręczników, monografii i książek popularnonaukowych m.in. podręczników psychiatrii i psychologii dla studentów. Autor ponad 3000 artykułów popularnonaukowych, kilkudziesięciu monografii, podręczników i książek popularnonaukowych m.in. Album intymny (1990); Album sztuki miłosnej (1990); Antykoncepcja współczesna (1990); Atlas psychofizjologii seksu (1990); Barwy seksu(1987); Encyklopedia erotyki (2001); Edukacja seksualna (2006); Eros, natura, kultura(1973); Erotyzm i techniki seksualne wschodu (1991); Homoseksualizm (1999); Jak się kochać? (2010); Kobieta i Eros (1991); Leczenie czynnościowych zaburzeń seksualnych, (1985);

Leczenie nerwic seksualnych (1991); Leczenie zaburzeń seksualnych (1997); Leksykon seksuologiczny (2002); Lew w sypialni (2012); ​Listy intymne, (1989); O kobiecie (2011); ​O mężczyźnie (2012); O miłości (2012); Ona i On o seksie (2007); ​O rozkoszy (2013); Pan od seksu (2013); Pitawal erotyczny (1991); Problemy z seksem (1991); Przemoc seksualna (1992); Seks dla każdego (1986); Seks dojrzały (1988); ​Seks nietypowy(1988); ​Seks partnerski (1984); ​Seks trudny czy łatwy? (1985); Seks w jesieni życia(2000); Seks w kulturach świata (1987); Seks w malarstwie chińskim Seks w sieci i nie tylko..., (2002); ​Seks w religiach świata (1990); ​Seksuologia sądowa (1988); Słownik encyklopedyczny – Miłość i seks (1999); Sztuka seksualna wschodu, (1991); Vademecum sztuki miłosnej (1989).

Jest członkiem m.in. World Association for Sexology, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, Polskie Towarzystwo Rehabilitacji.


Pierwszy raz fotografowałem Zbigniewa Lwa-Starowicza w jego mieszkaniu w Warszawie 1 lipca 1988 r., zrobiłem wówczas unikalne zdjęcia z jego żoną Danuta. To był jeszcze czas, kiedy internet nie był w powszechnym użyciu jak dziś. Tradycyjne listy, to była podstawowa komunikacja. Widziałem u niego całe półki listów z pytaniami jakie otrzymywał od ludzi. Aby ułatwić sobie odpowiedzi napisał książke „Listy intymne”. Sam miałem wówczas kilka pytań intymnych, których nie omieszkałem mu zadać. Ale wybaczycie mi państwo, że nie będę tematu tutaj rozwijał. Pamiętam, że odpowiadał bardzo konkretnie i wprost, co wówczas nie było takie powszechne.

Kiedy przygotowywałem T.1 „LEKARZE w walce o zdrowie” (2002) odwiedziłem go ponownie 29 maja 2001 r., zrobiłem ponownie zdjęcia i przeprowadziłem wywiad, który znalazł się w książce. Pamiętam, że po wyjściu książki dużo ludzi pisało.


—Czesław Czapliński: Kiedy zdecydował się pan zostać lekarzem?

-Prof. Zbigniew Lew Starowicz: Zdecydowałem się być lekarzem w 3-ej klasie liceum.


—Czesław Czapliński: Co wpłynęło na wybór zawodu?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Na wybór zawodu wpłynęło kilka przyczyn: towarzyskie kontakty z lekarzami w Sieradzu (małe miasto, wszyscy się znali), rozmowy z ojcem, zainteresowanie zaburzeniami psychicznymi (moja pierwsza sympatia była córką dyrektora psychiatrycznego).


—Czesław Czapliński: Jakie predyspozycje są najcenniejsze u lekarza?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Najważniejsze predyspozycje u lekarza to: empatia, chłonność, chęć niesienia pomocy, tolerancja.


—Czesław Czapliński: Czy pamięta pan pierwszy kontakt z pacjentem?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Pierwszy kontakt z pacjentem miałem podczas studiów, była nią atrakcyjna młoda kobieta, bardzo się mnie wstydziła, a ja czułem się zażenowany. Chorowała na wadę serca.


—Czesław Czapliński: Jaki był najbardziej dramatyczny moment w pana karierze zawodowej?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Najbardziej dramatyczny moment w karierze zawodowej, to samobójstwo proszącego mnie o ratowanie jego małżeństwa mężczyzny, jego żona miała kochanka i nie chciała wrócić do męża. Nie udało mi się im pomóc.


—Czesław Czapliński: Co uważa pan za swoje największe osiągnięcie?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Największe osiągnięcie – napisanie 40-stu książek i współautorstwo 50-ciu książek.


—Czesław Czapliński: Lekarz jest po to, aby leczyć. Czy spotkał się pan z sytuacją, kiedy nie mógł pomóc i co wówczas powiedział pacjentowi?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Potrafię powiedzieć, że nie jestem w stanie pomóc i muszę skierować pacjenta do innego specjalisty.


—Czesław Czapliński: Czym jest dla pana śmierć?

-Prof. Zbigniew Lew Starowicz: Śmierć jest dla mnie przejściem do innej formy życia.


—Czesław Czapliński: Czy miał pan moment zwątpienia?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Miewałem chwilowe zwątpienia.


—Czesław Czapliński: Czy w związku z tym, że ma pan do czynienia z ludzkim nieszczęściem, można oddzielić pracę lekarza od życia osobistego i wobec tego, jak pan odpoczywa?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Potrafię oddzielić życie zawodowe od osobistego. Odpoczywam w zależności od intensywności stresu: słuchanie muzyki, taniec, lektury, spotkanie z przyjaciółmi, podróże.


„…Niedawno zrobiliśmy badania w Warszawie, gdzie kobiety miały do wyboru skorzystanie z jednej przyjemności danego dnia. Miały do wyboru bon na zakupy w centrum handlowym i seks z atrakcyjnym mężczyzną. Seks wybrały dopiero na piątym miejscu. Na pierwszym miejscu był bon na zakupy. Widzi Pani, mężczyźni by tak nie wybrali. Gdybym ja dostał bon na zakupy, albo seks z atrakcyjną kobietą, to w ogóle bym się nie zastanawiał! Trzeba coś z tym fantem zrobić. Uzależnionych od różnych przyjemności jest coraz więcej. To proste, coraz więcej jest dostępności do różnych innych pokus. W czasach PRL-u nie było nie było co robić poza własnym domem. A teraz w centrum handlowym można spędzić cały dzień…” – prof. Zbigniew Lew-Starowicz.


PORTRAIT with HISTORY prof. Zbigniew LEW-STSROWICZ"... Unemployment, crises, climate threats, everything can be survived if people love each other ..." - prof. Zbigniew Lew-Starowicz.


Prof. Zbigniew Kazimierz Lew-Starowicz (born October 25, 1943 in Sieradz) - psychiatrist and psychotherapist, expert in the field of sexology and national consultant in this field, professor of medical sciences.


In 1960 he graduated from high school in his home town of Sieradz. In 1966 he graduated from the Faculty of Medicine of the Military Medical Academy in Łódź. He also graduated from philosophy at the Catholic University of Lublin. In 1981 he completed his studies in a topic related to sexology, and in 1986 he obtained a postdoctoral degree in medical sciences with a specialization in psychiatry. In 2015 he was awarded the title of professor of medical sciences.


“... Once upon a time, an erotic scene in a cinema ended where sex began. The lights went out after the first kiss. Andrzej Wajda censored beautiful scenes with Kalina Jędrusik in The Promised Land, and today you will find such sequences in every other film ... ”- prof. Zbigniew Lew-Starowicz.


Professionally related, among others with the Academy of Physical Education in Warsaw (as an associate professor) and with the Medical Center of Postgraduate Education (as an associate professor and head of the Department of Medical Sexology and Psychotherapy). In the years 1999–2005 he was the dean of the Faculty of Rehabilitation of the AWF for two terms. He was also the head of the Department of Psychosocial Fundamentals of Rehabilitation at this university, as well as a lecturer at the Faculty of Psychology at the University of Finance and Management in Warsaw. He was the director of the Institute of Sexology of the Polish Sexological Society in Warsaw.


Appointed president of the Polish Society of Sexology and the Polish Society of Sexual Medicine. In the years 1995–1996 he was an expert of the Ministry of National Education in the field of sexual education, and in 1996–1998 the leader of the UN sex education program. In 1994, he was appointed a national specialist in the field of sexology. He is a correspondent member of the Warsaw Scientific Society.

Zbigniew Lew-Starowicz is the author of numerous works in the field of psychiatry, especially sexology. He has also published many popular science books. Some of them were published under the pseudonym Leo Oldwitch. He collaborated with the TVN Med television station, where he was the host of programs on sexology. He also started working as a forensic expert and practice at the Center for Medical Sexology, Psychiatry and Psychotherapy, of which he became its director.

He made a cameo appearance in the cast of television series such as Kasia and Tomek (2003), Nanny (2007), 39 and a half (2009). In addition, he starred as a civil registrar in the music video for the song Black and White Kombi.

Decorated and awarded i.a. Knight's Cross (1997) and Officer's Cross (2012) of the Order of Polonia Restituta, award of the AWF rector, Badge for Exemplary Work in the Health Service, Medal of the National Education Commission.

His grandfather - Jan Starowicz - in Łódź owned one of the characteristic tenement houses (at 292 Piotrkowska Street), the tenement house near the highlander. His second wife was doctor Danuta Lew-Starowicz (died in 2020). Zbigniew Lew-Starowicz has four children (Julitta, Izabella, Michał, Rafał), including three from his first marriage.


"... Poles perceive a very Catholic upbringing, and this is not conducive to sex. If sex is equated with sin from an early age, it is difficult to let your imagination run wild afterwards. There is a tight armor of religion. Confession also makes us believe that erotic fantasy is wrong and then we suppress these various sinful thoughts. Even if such a person frees himself from the religious corset, some of his influence remains ... ”- prof. Zbigniew Lew-Starowicz.


He is the author of many publications, several hundred in scientific literature, co-author of 35 textbooks, monographs and popular science books, incl. psychiatry and psychology textbooks for students. Author of over 3,000 popular science articles, several dozen monographs, textbooks and popular science books, incl. Intimate Album (1990); Love Art Album (1990); Contemporary contraception (1990); Atlas of Sex Psychophysiology (1990); The Colors of Sex (1987); Encyclopedia of Erotic (2001); Sex education (2006); Eros, nature, culture (1973); Eroticism and Eastern Sexual Techniques (1991); Homosexuality (1999); How to make love? (2010); Woman and Eros (1991); Treatment of Functional Sexual Dysfunction (1985); Treatment of sexual neuroses (1991); Treatment of sexual dysfunction (1997); Lexicon of sexology (2002); The Lion in the Bedroom (2012); Intimate letters (1989); About a woman (2011); About a man (2012); About Love (2012); Ona i On about sex (2007); On delight (2013); The Sex Man (2013); Erotic Pitawal (1991); Sex Problems (1991); Sexual Violence (1992); Sex for Everyone (1986); Mature Sex (1988); Unusual Sex (1988); Affiliate Sex (1984); Sex difficult or easy? (1985); Sex in the Fall of Life (2000); Sex in the Cultures of the World (1987); Sex in Chinese Painting Sex on the Web and More ..., (2002); Sex in the religions of the world (1990); Forensic sexology (1988); Encyclopedic Dictionary - Love and Sex (1999); Sexual Art of the East (1991); Vademecum of the art of love (1989).


He is a member of, among others World Association for Sexology, Polish Psychiatric Association, Polish Sexological Society, Polish Society for Rehabilitation.


I photographed Zbigniew Lew-Starowicz for the first time in his apartment in Warsaw on July 1, 1988, when I took unique photos with his wife Danuta. There was still a time when the Internet was not as widely used as it is today. Traditional letters, that was basic communication. I saw shelves of letters with questions he received from people. In order to facilitate the answers, he wrote the book "Intimate letters". At that time, I myself had a few intimate questions that I did not fail to ask him. But you will forgive me for not elaborating on the topic here. I remember that he answered very specifically and directly, which was not so common at the time.


When I was preparing T.1 "DOCTORS in the fight for health" (2002), I visited him again on May 29, 2001, took photos again and conducted an interview that was included in the book. I remember that a lot of people wrote after the book came out.


—Czesław Czapliński: When did you decide to become a doctor?

-Prof. Zbigniew Lew Starowicz: I decided to be a doctor in the 3rd grade of high school.


—Czesław Czapliński: What influenced the choice of profession?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: The choice of profession was influenced by several reasons: social contacts with doctors in Sieradz (small town, everyone knew each other), conversations with my father, interest in mental disorders (my first crush was the daughter of a psychiatric director).


—Czesław Czapliński: What are the most valuable predispositions for a doctor?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: The most important predispositions at a doctor's office are: empathy, absorption, willingness to help, tolerance.


—Czesław Czapliński: Do you remember your first contact with a patient?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: I had my first contact with a patient during my studies, she was an attractive young woman, she was very ashamed of me, and I felt embarrassed. She had a heart defect.


—Czesław Czapliński: What was the most dramatic moment in your professional career?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: The most dramatic moment in his professional career was the suicide of a man asking me to save his marriage, his wife had a lover and she did not want to return to her husband. I couldn't help them.


—Czesław Czapliński: What do you consider your greatest achievement?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: The greatest achievement - writing 40 books and co-authoring 50 books.


—Czesław Czapliński: A doctor is there to heal. Have you encountered a situation where you could not help and what did you say to the patient then?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: I can say that I am not able to help and I have to refer the patient to another specialist.


—Czesław Czapliński: What is death for you?

-Prof. Zbigniew Lew Starowicz: For me, death is a transition to a different form of life.


—Czesław Czapliński: Did you have a moment of doubt?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: I had temporary doubts.


—Czesław Czapliński: Due to the fact that you are dealing with a human misfortune, is it possible to separate the work of a doctor from your personal life and how do you rest?

-Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: I can separate my professional and personal life. I rest depending on the intensity of stress: listening to music, dancing, reading, meeting friends, traveling.


“… We recently did a study in Warsaw, where women had the choice of enjoying one pleasure each day. They had the choice of a shopping voucher at a mall and sex with an attractive man. They chose sex only in fifth place. The shopping voucher was in the first place. You see, men wouldn't choose that. If I had gotten a shopping voucher or had sex with an attractive woman, I wouldn't have thought about it at all! Something must be done about it. There are more and more addicted to various pleasures. It's simple, there is more and more access to various other temptations. In the times of the Polish People's Republic, there was nothing to do outside of your own home. And now you can spend the whole day in the shopping center ... ”- prof. Zbigniew Lew-Starowicz.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page