top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Krzesimir Dębski

Zaktualizowano: 27 cze 2023


„…Pracowałem niemal w każdej branży muzycznej. Rockowcy uważają mnie za muzyka rockowego, jazzmani za jazzmana, jeszcze inni za kompozytora muzyki filmowej. Tymczasem wiem, że mój świat to świat muzyki poważnej. Na komponowanie muzyki poważnej, współczesnej, poświęcam około osiemdziesięciu procent czasu – a niekiedy nawet więcej. Niestety, świat muzyki współczesnej jest tak malutki, że czasami odnoszę wrażenie, że można się w nim udusić. No i ja w nim chyba nie jestem za bardzo akceptowany. (…) „O! – powiadają – wszędzie go pełno, to po co się jeszcze do nas pcha.” Nie narzekam jednak, bo mam dużo wykonań…” – Krzesimir Dębski („Studio” 1999).


Krzesimir Marcin Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy, dyrygent i pianista. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Lider zespołu jazzowego String Connection.


Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Kielcach w szkole muzycznej, której dyrektorem był jego ojciec. Liceum Muzyczne ukończył w Lublinie w klasie fortepianu. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego.

Dziadek kompozytora, Leopold Dębski herbu Radwan, urodzony w Kołomyi, pochodził z drobnej szlachty. Jego rodzina doświadczyła represji po powstaniu styczniowym. Podczas I wojny światowej w szpitalu we Włodzimierzu Poleskim, gdzie miał swój przydział jako lekarz, poznał Ukrainkę Anisję Czemierkin, z pochodzenia Kozaczkę. Po I wojnie małżeństwo Dębskich zamieszkało we Lwowie, gdzie na świat przyszło dwóch synów: Jerzy i Włodzimierz Sławosz. W latach 30. XX w. przeprowadzili się do Kisielina w województwie wołyńskim. Leopold pracował jako lekarz, często leczył biednych za darmo.

Rodzice Krzesimira, Aniela Sławińska i Włodzimierz Sławosz Dębski zaręczyli się w trakcie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem nacjonalistów ukraińskich z UPA. Rodzina przeżyła i kilka dni ukrywała się u zaprzyjaźnionych Ukraińców. Dziadkowie Krzesimira, którzy powrócili do Kisielina, zostali porwani przez bojówkę UPA i zamordowani. W latach 80. i 90. ojciec Krzesimira Dębskiego prowadził prywatne śledztwo dotyczące okoliczności śmierci swoich rodziców, którego wyniki były zaskakujące. Krzesimir Dębski ustalił tożsamość zabójcy dziadków i osobiście go poznał. Sprawca nie został jednak pociągnięty do odpowiedzialności ze względu na śmierć.


Ojciec Krzesimira, Włodzimierz Dębski był muzykiem pianistą. Ze wspomnień syna wynika, że był wzywany przez oficera niemieckiego do jego domu, by grać z nim na 4 ręce wyciągi z Symfonii Beethovena. Włodzimierz pomimo odniesionych obrażeń zgłosił się do 27 Wołyńskiej Dywizji AK i przeszedł cały szlak bojowy tej dywizji. Do 27 Dywizji trafiła też Aniela. Spotkali się jednak dopiero po wojnie w Zamościu. Wzięli ślub i wyjechali w okolice Wałbrzycha.

Krzesimir Dębski w czasie nauki w szkole średniej grywał w zespołach amatorskich The Hazards oraz Maszyna Rytmu. Z tym ostatnim zadebiutował w 1973 na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. W 1975 na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu zadebiutował jako muzyk (skrzypek) jazzowy w grupie muzycznej Warsztat (z liderem i pianistą Bogdanem Jarmołowiczem, perkusistą Krzysztofem Przybyłowiczem, trębaczem Waldemarem Świergielem oraz kontrabasistą i gitarzystą basowym Zbigniewem Wromblem). Z zespołu tego odszedł w 1979, po czym nawiązał współpracę z poznańskim kabaretem Tey, zespołem jazzowym Kazimierza Jonkisza, a także orkiestrami – Zbigniewa Górnego i Orkiestrą Ósmego Dnia.


Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od 1980 w 25 krajach: niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i Jazz Jamboree w Warszawie. Równocześnie Dębski działał też jako solista. Wraz ze swoim zespołem String Connection został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku” w ankietach magazynu „Jazz Forum”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Kongsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Ponadto współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. z Tonym Lakatosem i Charlesem Tolliverem. Prowadził też zespół Di Rock Cimbalisten.

Od 1988 pracuje jako kompozytor i aranżer. Jego twórczość jest połączeniem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in. operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej „Genie Award ’88”, nagrody premiera za Twórczość dla Dzieci.

Nagrywał też dla radia: Warszawa, Opole, Szczecin, Malmö, San Francisco, Oslo, Baden-Baden.

Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego wykonują tacy artyści jak: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.

Krzesimir Dębski był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego. Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował przeszło 40 utworów symfonicznych i kameralnych, muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych, do 35 sztuk teatralnych oraz utwory dla dzieci. Jest autorem ponad 100 piosenek. Podjął również działalność dyrygencką przygotowując nagrania m.in. dla Sony Classical Records. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: José Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake, Alberto Iglesias i José Cura. W USA film Andrzeja Maleszki – Maszyna Zmian z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award ’98. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 otrzymał nagrodę za muzykę do W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.

W 2010 został uhonorowany Orderem Ecce Homo – polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię. 14 października 2015 roku odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2017 otrzymał „medal Pro Patria” za „szczególnie zasługi dla tradycji niepodległościowej”.

Obecnie prowadzi z Wojciechem Olszewskim klasę kompozycji i aranżacji w swojej Alma Mater - Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 2020 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych. Napisał 2 symfonie z chórami, 4 koncerty fortepianowe i 3 skrzypcowe. Jego utwory były prezentowane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, co najważniejsze poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, jak Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, na festiwalach w Malmo, Brukseli i w Pasandenie, ale także w tak egzotycznych krajach, jak Meksyk, Indie, Korea. Należy podkreślić, że wykonywali je wielcy artyści, którzy nieczęsto dają się namówić na wykonawstwo nowej muzyki: Vadim Riepin, Jose Cura, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa – solista II Koncertu skrzypcowego, Gilad Atzmon, „Cello Ansamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i solista III Koncertu skrzypcowego Konstanty Andrzej Kulka. Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m. in.: Konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci.


Skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: „Medium”, „Thomas Falconer”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Wojna światów” (2020) i seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Czułość i kłamstwa”, „Sfora”, „Na Wspólnej”, „Matki żony i kochanki”, „Ranczo”). W roku 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy”. Muzyka do filmu „Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „Złota Kaczka 2003”. W 2007 w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci. Serial ten nagrodzony został także na Festiwalu Artiek (Ukraina).

W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914 – 1917.

Wykładał kompozycję na warsztatach w Bilkent, Darmstadt, Salzau i San Diego.

Prowadził, komponował i aranżował koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean –Luc Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy, Brandford Marsalis, UB40, Cris DeBurgh, Garou, Keb ’Mo’.

Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Westfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Santiago de Chile National Orchestra. Dyrygował muzyką dawną, klasyką (IX Symfonia L.V. Beethovena), Symfonie W.A. Mozarta, wielką symfoniką romantyczną, ale i muzyką baletową i operową. Dokonał też prawykonań i nagrań utworów m.in. L. Fossa, V. Krause, Oralndo Garcii oraz dokonał wielu nagrań muzyki filmowej zarówno własnej, a także innych kompozytorów – Jana A.P. Kaczmarka, St. Syrewicza, M. Lorenca i Alberto Iglesiasa.

Spotkaliśmy i szybko zbliżyliśmy się do siebie w 2010 r. na planie filmowym „1920 Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana, który fotografowałem, a on tworzył muzykę. Niezwykle wszechstronny, swobodnie porusza się w świecie jazzu jak i muzyki klasycznej. Zyskał uznanie i sławę, jako twórca dzieł symfonicznych, oratoryjnych i solowych, które z powodzeniem prezentowane były na scenach wielu filharmonii. Koncert jubileuszowy w warszawskiej Filharmonii Narodowej 7 stycznia 2023 r. to 70. Rocznica jego urodzin, nieprzypadkowo nosi tytuł „Przeboje wielkiego ekranu”. Krzesimir skomponował muzykę do 46 filmów pełnometrażowych, m.in. do popularnej ekranizacji „Ogniem i mieczem”, za co otrzymał w roku 1999 Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku, a także nagrodę Philip Award w roku 2000.

Krzesimir był niezwykle bezpośredni w kontakcie, wspominał m.in. o UPA jakie miało wpływ na jego rodzinę: „…Mój dziadek, który urodził się i studiował we Lwowie, a także babcia Anisja Czemierkin, pochodząca z rodziny zrusyfikowanych kozaków zaporoskich przeniesionych przez cara na Kaukaz zginęli oboje. Dodam, że co warte podkreślenia zginęli z rąk UPA mimo, że babcia była rodowitą Ukrainką, a dziadek lekarzem, który często „judymował” – leczył biednych Ukraińców za darmo. Kilkadziesiąt lat później, gdy byłem w Kisielinie, ukraińscy sąsiedzi wiele razy podkreślali jak wspaniały był to człowiek i jak niesamowicie dobry. Pewnego razu moja mama nie wytrzymała i zapytała: „To dlaczego go zamordowaliście?”. Odpowiedzieli: „Bo tak trzeba było”. „A nas też, gdyby trzeba było, zamordowalibyście?”. „No tak” – usłyszała…”. Ja z kolei opowiadałem mu o moim przyjacielu, obecnie już nie żyjącym, wybitnym rzeźbiarzu polsko-amerykańskim Andrzej Pityńskim, który zrobił m.in. pomnik „Rzeź wołyńska”, aby uczcić zamordowanych bestialsko 50-60 tys. Polaków, który mimo, że jest już odlany w brązie, za kilkaset tysięcy dolarów, nie może znaleźć miejsca, aby stanąć w Polsce?


PORTRAIT with HISTORY Krzesimir Dębski

“…I have worked in almost every music industry. Rockers consider me a rock musician, jazzmen consider me a jazzman, still others consider me a composer of film music. Meanwhile, I know that my world is the world of classical music. I devote about eighty percent of my time to composing classical, contemporary music, and sometimes even more. Unfortunately, the world of contemporary music is so small that sometimes I have the impression that you can suffocate in it. And I guess I'm not very accepted in it. (…) "ABOUT! – they say – it's full of it everywhere, why is it still coming to us.” However, I am not complaining because I have a lot of performances…” – Krzesimir Dębski (“Studio” 1999).


Krzesimir Marcin Dębski (born October 26, 1953 in Wałbrzych) – composer, e.g. contemporary music and film music, jazz violinist, conductor and pianist. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski is a lecturer of composition and arrangement at the Karol Szymanowski Academy of Music in Katowice. I. J. Paderewski in Poznań. Leader of the jazz band String Connection.


He began his musical education at the age of 6 in Kielce at a music school headed by his father. He graduated from the Music High School in Lublin in the piano class. He studied composition at the Academy of Music. I. J. Paderewski in Poznań with Andrzej Koszewski and conducting with Witold Krzemieński.

The composer's grandfather, Leopold Dębski, coat of arms Radwan, born in Kołomyja, came from a minor nobility. His family experienced repression after the January Uprising. During World War I, in the hospital in Włodzimierz Poleski, where he was assigned as a doctor, he met a Ukrainian, Anisja Czemierkin, of Cossack descent. After the First World War, the Dębskis settled in Lviv, where two sons were born: Jerzy and Włodzimierz Sławosz. In the 1930s, they moved to Kisielin in the Volhynia Province. Leopold worked as a doctor, often treating the poor for free.


Krzesimir's parents, Aniela Sławińska and Włodzimierz Sławosz Dębski got engaged while defending the church in Kisielin against an attack by Ukrainian nationalists from the UPA. The family survived and hid for several days with Ukrainian friends. Krzesimir's grandparents, who returned to Kisielin, were kidnapped by UPA militias and murdered. In the 1980s and 1990s, Krzesimir Dębski's father conducted a private investigation into the circumstances of his parents' death, the results of which were surprising. Krzesimir Dębski established the identity of the killer of his grandparents and met him personally. However, the perpetrator was not held accountable due to the death.

Krzesimir's father, Włodzimierz Dębski, was a pianist. According to his son's memories, he was summoned by a German officer to his home to play excerpts from Beethoven's Symphony with him for four hands. Włodzimierz, despite his injuries, reported to the 27th Wołyńska Division of the Home Army and went through the entire combat trail of this division. Aniela was also sent to the 27th Division. However, they met only after the war in Zamość. They got married and left for Wałbrzych.

While studying in high school, Krzesimir Dębski played in the amateur bands The Hazards and the Rhythm Machine. He made his debut with the latter in 1973 at the Festival of Youth Contemporary Music in Kalisz. In 1975, at the "Jazz nad Odrą" festival in Wrocław, he made his debut as a jazz musician (violin) in the musical group Workshop (with leader and pianist Bogdan Jarmołowicz, drummer Krzysztof Przybyłowicz, trumpeter Waldemar Świergiel and double bass player and bass guitarist Zbigniew Wrombel). He left the band in 1979, after which he started cooperation with the Poznań cabaret Tey, the jazz band of Kazimierz Jonkisz, as well as the orchestras of Zbigniew Górny and the Orkiestra Ósmego Dnia.


As the leader of the jazz band String Connection, he has given concerts since 1980 in 25 countries: almost all over Europe, as well as in the USA and Canada. He also performed with him at jazz festivals: Baden-Baden, Paris, The Hague, Helsinki, Berlin, Montreal, Reno, Nuremberg, Bilbao, Budapest and the Jazz Jamboree in Warsaw. At the same time, Dębski was also active as a soloist. Together with his band String Connection, he won the 1st prize at the World Jazz Competition in Hoeilaart, Belgium (1983) and the Stanisław Wyspiański (1985). In the 1980s, he repeatedly won the title of "Best Violinist, Composer, Arranger of the Year" in the "Jazz Forum" magazine polls. In 1985, he was listed among the ten best jazz violinists by the American magazine Down Beat. He also won many awards in radio and record competitions. He participated in festivals in Reno (USA), Paris, Nuremberg, Helsinki, The Hague, Montreal, Kongsberg, and Baden-Baden. He has recorded over a dozen albums with his compositions for many record labels. In addition, he collaborated with many world-renowned musicians, including with Tony Lakatos and Charles Tolliver. He also led the band Di Rock Cimbalisten.

Since 1988 he has been working as a composer and arranger. His work is a combination of influences, tendencies and attitudes present in broadly understood contemporary music. In recent years, he has composed over fifty symphonic and chamber works, including opera, 4 oratorios, religious works, 11 instrumental concerts. He is a laureate of many composition competitions, e.g. competition on the occasion of the 25th anniversary of the "Poznań Musical Spring" Festival, the Canadian Film Academy's "Genie Award '88" award, the Prime Minister's Award for Creativity for Children.

He has also recorded for the radio in Warsaw, Opole, Szczecin, Malmö, San Francisco, Oslo and Baden-Baden.

Songs written by Krzesimir Dębski are performed by such artists as: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. He collaborated with the songwriter Jacek Cygan.

Krzesimir Dębski was also vice-president of the Polish Society for Contemporary Music. He lectured at summer music courses, including in Ankara, Darmstadt, San Diego. He also creates film, theater and experimental music. He has composed over 40 symphonic and chamber works, music for over 50 feature and television films, 35 theater plays and works for children. He is the author of over 100 songs. He also took up conducting activities, preparing recordings, e.g. for Sony Classical Records. He conducted concerts with such international stars as: José Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O'Connor, John Blake, Alberto Iglesias and José Cura. In the USA, Andrzej Maleszka's film The Machine of Changes with music by Krzesimir Dębski was nominated for the Emmy Award '98. In 2000, Dębski received the Fryderyk Award in the "Composer of the Year" category and the International Film Academy's Philip Award for the music to the film With Fire and Sword. In 2001, he received an award for the music for In Desert and Wilderness at the International Film Festival in Pyros, Greece.

In 2010, he was honored with the Order of Ecce Homo - a Polish church decoration awarded by the Chapter of the Order of Ecce Homo for describing life with music, musical retouching on the image of the country and the world, beautiful shaping of everyday reality through kindness, order and harmony. On October 14, 2015, he received the Silver Medal for Merit to Culture Gloria Artis. In 2017, he received the "Pro Patria medal" for "especially merits for the independence tradition."

Currently, he teaches composition and arrangement classes with Wojciech Olszewski at his Alma Mater - the Karol Szymanowski Academy of Music in Katowice. I. J. Paderewski in Poznań. In 2020, he received the title of professor of musical arts.

He has over 70 symphonic and chamber works to his credit. He wrote 2 symphonies with choirs, 4 piano concertos and 3 violin concertos. His works have been presented at the most important music festivals, most importantly devoted not only to contemporary music, such as Luzern Festival or Piano Spheres in Los Angeles, at festivals in Malmo, Brussels and Pasandena, but also in such exotic countries as Mexico, India and Korea. It should be emphasized that they were performed by great artists who rarely let themselves be persuaded to perform new music: Vadim Riepin, Jose Cura, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa – soloist of the Violin Concerto No. 2, Gilad Atzmon, “Cello Ensemble” of the Berlin Philharmonic and Solvguttene Chor from Oslo and soloist of the 3rd Violin Concerto Konstanty Andrzej Kulka. Dębski is a laureate of many composition competitions, including the Competition on the occasion of the 25th anniversary of the Poznań Music Spring Festival and the Prime Minister's Award for Works for Children.

He composed music for over 100 feature and documentary films, including: "Medium", "Thomas Falconer", "Kingsajz", "With fire and sword", "In Desert and Wilderness", "There and back", "Old Baśń" , "1920 Battle of Warsaw", "War of the Worlds" (2020) and TV series ("Klan", "Złotopolscy", "For Good and for Bad", "Tenderness and Lies", "Sfora", "Na Wspólnej", " Wife's Mother and Mistress", "Ranch"). In 2000, he received the Fryderyk Award in the "Composer of the Year" category and the "Philip Award" of the International Film Academy for the music to the film "With Fire and Sword". In 2001, at the International Film Festival in Pyrgos (Greece), he received an award for the music to the film "In Desert and Wilderness". The music for the film "Stara Baśń" was awarded the readers' award of the FILM magazine "Złota Kaczka 2003". In 2007, in the USA, Andrzej Maleszka's TVP series "Magic Tree" with music by Krzesimir Dębski received the 2007 Emmy Award in the category of television films and programs for children. This series was also awarded at the Artiek Festival (Ukraine).

In 2005, Krzesimir Dębski was commissioned by the Hollywood studio LimeLight Films to compose new music for 16 silent films by Charlie Chaplin from 1914-1917.

He has taught composition at workshops in Bilkent, Darmstadt, Salzau and San Diego.

He conducted, composed and arranged concerts with such international stars as Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O'Connor, Regina Carter, John Blake and Nigel Kennedy, Brandford Marsalis, UB40, Cris DeBurgh, Garou, Keb 'Mo'.

He has conducted almost all Polish orchestras, including the Sinfonia Varsovia Orchestra, the Warsaw Philharmonic Orchestra and the NOSPR, as well as the Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalajara Symphony Orchestra (Mexico), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra Leopolis Chamber Orchestra and Wind Orchestra Los Angeles and Sud-Westfunk Orchestra, Novi Sad Radio Orchestra, Santiago de Chile National Orchestra. He conducted early music, classical music (L.V. Beethoven's Ninth Symphony), W.A. Mozart, the great Romantic symphony, but also ballet and opera music. He has also premiered and recorded works by, among others, L. Foss, V. Krause, Oralndo Garcia and has made many recordings of film music, both his own and other composers - Jan A.P. Kaczmarek, St. Syrewicz, M. Lorenc and Alberto Iglesias.


We met and quickly became close in 2010 on the set of "1920 Battle of Warsaw" by Jerzy Hoffman, which I photographed and he created music. Extremely versatile, he moves freely in the world of jazz and classical music. He gained recognition and fame as the author of symphonic, oratorio and solo works, which were successfully presented on the stages of many philharmonics. The jubilee concert at the Warsaw National Philharmonic on January 7, 2023 is the 70th anniversary of his birth, it is not a coincidence that it is titled "Big screen hits". Krzesimir has composed music for 46 feature films, including In 1999, he received the Fryderyk Award in the Composer of the Year category, as well as the Philip Award in 2000.


Krzesimir was extremely direct in contact, he recalled e.g. about the influence of the UPA on his family: “…My grandfather, who was born and studied in Lviv, and my grandmother Anisja Chemierkin, who came from a family of Russified Zaporozhian Cossacks transferred by the tsar to the Caucasus, both died. I would like to add that, what is worth emphasizing, they died at the hands of the UPA, despite the fact that my grandmother was a native Ukrainian, and my grandfather was a doctor who often "judged" - he treated poor Ukrainians for free. Decades later, when I was in Kisielin, my Ukrainian neighbors emphasized many times how wonderful this man was and how incredibly good. One time my mother couldn't take it anymore and asked: "Then why did you murder him?" They replied, "Because it was necessary." "And would you murder us too, if necessary?" "Okay," she heard… I, in turn, told him about my friend, now deceased, the outstanding Polish-American sculptor Andrzej Pityński, who made, among others, the monument "Volyn Massacre" to commemorate the brutally murdered 50-60 thousand. Poles who, even though it is already cast in bronze, for several hundred thousand dollars, cannot find a place to stand in Poland?Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page