top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Raquel Welch

Zaktualizowano: 16 lut 2023


„…Kobieca dusza jest strefą erogenną…” – Raquel Welch.


Raquel Welch (urodziła się jako Jo Raquel Tejada) (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois, zm. 15 lutego 2023) – aktorka i piosenkarka.

Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę swoją rolą w Fantastic Voyage (1966), po czym wygrała kontrakt z 20th Century Fox. Pożyczyli jej kontrakt brytyjskiemu studiu Hammer Film Productions, dla którego nakręciła One Million Years B.C. (1966). Chociaż w filmie miała tylko trzy linijki dialogów, jej zdjęcia w bikini ze skóry sarnej stały się najlepiej sprzedającymi się plakatami, które zmieniły ją w międzynarodowy symbol seksu. Później zagrała w Bedazzled (1967), Bandolero! (1968), 100 Rifles(1969), Myra Breckinridge (1970) i ​​Hannie Caulder (1971).

Wyjątkowa filmowa osobowość Welch uczyniła ją ikoną lat 60. i 70. dzięki przedstawianiu silnych postaci kobiecych i przełamywaniu schematu archetypowego symbolu seksu. Z tego powodu jej dojście do sławy w połowie lat sześćdziesiątych zostało częściowo przypisane zakończeniu energicznej promocji blond bomby w Hollywood. Zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki filmowej w musicalu lub komedii w 1974 roku za rolę w The Three Musketeers (Trzech muszkieterach). W 1995 roku Welch został wybrany przez magazyn Empire jako jedna ze „100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina”. Playboy umieścił Welch na trzecim miejscu na liście „100 najseksowniejszych gwiazd XX wieku”. W 2011 roku Men's Health umieściła ją na drugim miejscu na liście „Najgorętszych kobiet wszechczasów”.

Była pierwszym dzieckiem Armando Carlosa Tejady Urquizo (1911–1976) i Josephine Sarah Hall (1909–2000). Jej ojciec, Armando Tejada, był inżynierem lotnictwa z La Paz w Boliwii, synem Agustina Tejady i Raquel Urquizo. W 2010 r. Podczas wywiadu w talk show Tavis Smiley Welch stwierdził: „Mój ojciec pochodził z kraju o nazwie Boliwia. Był pochodzenia hiszpańskiego”. Jej kuzynka, boliwijska polityk Lidia Gueiler Tejada (1921–2011), została pierwszą kobietą-prezydentem Boliwii i drugą głową państwa w obu Amerykach. Welch została nazwana na cześć swojej babci ze strony ojca. Jej matka, Josephine Hall, była córką architekta Emery Stanford Hall i jego żony Clary Louise Adams; była z pochodzenia anglikańskiego. Welch ma młodszego brata, Jamesa "Jima" Tejadę i młodszą siostrę, Gayle Tejadę (1943-2020).

Rodzina przeniosła się z Illinois do San Diego w Kalifornii, kiedy Raquel miała dwa lata. Welch uczęszczała do kościoła prezbiteriańskiego Pacific Beach w każdą niedzielę ze swoją matką. Jako młoda dziewczyna Raquel chciała występować. Uczyła się baletu w wieku od siedmiu do siedemnastu lat, ale zrezygnowała z tego po tym, jak jej instruktor powiedział jej, że nie ma odpowiedniej figury. W wieku 14 lat zdobyła tytuły piękności jako Miss Photogenic i Miss Contour. Uczęszczając do La Jolla High School, zdobyła tytuł Miss La Jolla i tytuł Miss San Diego - najpiękniejszej z targów - na targach w hrabstwie San Diego. Ta długa seria konkursów piękności ostatecznie doprowadziła do uzyskania tytułu Maid of California. Jej rodzice rozwiedli się, kiedy skończyła szkołę.

Welch ukończyła szkołę średnią z wyróżnieniem w 1958 roku, wstąpiła do San Diego State College na stypendium teatralne, a następnego roku poślubiła swojego ukochanego ze szkoły średniej, Jamesa Welcha. Wygrała kilka ról w lokalnych produkcjach teatralnych. W 1959 roku zagrała tytułową rolę w The Ramona Pageant, corocznym przedstawieniu plenerowym w Hemet w Kalifornii, opartym na powieści „Ramona” Helen Hunt Jackson i Boba Biloe.

Dostała pracę jako prezenterka pogody w KFMB, lokalnej stacji telewizyjnej w San Diego. Ponieważ jej życie rodzinne i obowiązki telewizyjne były tak wymagające, zdecydowała się zrezygnować z zajęć teatralnych. Po rozstaniu z Jamesem Welchem ​​przeniosła się z dwójką dzieci do Dallas, gdzie pracowała jako modelka dla Neiman Marcus i jako kelnerka koktajlowa.

Welch początkowo zamierzała przeprowadzić się do Nowego Jorku z Dallas, ale w 1963 roku wrócił do Los Angeles i zaczął ubiegać się o role w studiach filmowych. W tym czasie poznała hollywoodzkiego agenta Patricka Curtisa, który został jej osobistym i biznesowym managerem. Opracowali plan, aby zamienić Welch w symbol seksu, użyła nazwiska męża.

Wystąpiła w małych rolach w dwóch filmach, A House Is Not a Home (1964) i musicalu Roustabout (1964), filmie Elvisa Presleya. Dostała także małe role w serialach Bewitched, McHale's Navy i The Virginian, a także pojawiła się w cotygodniowym serialu The Hollywood Palace jako dziewczyna billboardowa i prezenterka.

Pierwsza rola Welch pojawiła się w filmie A Swingin’ Summer (1965). Jej zdjęcie ukazały się w magazynie Life. Została zauważona przez żonę producenta Saula Davida, która poleciła ją 20th Century Fox, gdzie z pomocą Curtisa podpisała kontrakt.

Zagrała główną rolę w filmie science fiction Fantastic Voyage (Fantastyczna podróż) (1966), w którym wcieliła się w członka zespołu medycznego zminiaturyzowanego i wstrzykniętego do ciała kontuzjowanego dyplomaty z misją ratowania mu życia. Film był hitem i uczynił ją gwiazdą.

Fox Studio udostępniło Welch do Hammer Studios w Wielkiej Brytanii, gdzie zagrała w One Million Years B.C. (1966). Jej jedynym kostiumem było dwuczęściowe bikini ze skóry jelenia. Została opisana jako „nosząca pierwsze bikini ludzkości”, a bikini z futra zostało opisane jako „ostateczny wygląd lat sześćdziesiątych”. The New York Times wychwalał ją w recenzji filmu (który został wydany w Wielka Brytania w 1966 r. a USA w 1967 r.) „…Cudowny, oddychający pomnik kobiecości…”. Jeden z autorów powiedział, że „chociaż miała tylko trzy linijki w filmie, jej ponętna figura w futrzanym bikini uczyniła z niej gwiazdę i wymarzoną dziewczynę milionów młodych kinomanów” Jej zdjęcie w bikini stało się bestsellerowym plakatem i natychmiast zmieniło ją w pin-up girl. Film podniósł pozycję Welcha jako wiodącego symbolu seksu tamtej epoki. W 2011 roku Time wymienił firmę Welch B.C. bikini w "Top Ten Bikinis in Pop Culture".

W 1966 roku Welch zagrała u boku Marcello Mastroianniego we włoskim filmie Shoot Loud, Louder ... I Don't Understand for Joe E. Levine. W tym samym roku wystąpiła w filmie Sex Quartet (1966) jako Elena w segmencie „Fata Elena”. Była jedyną Amerykanką w obsadzie filmu antologicznego The Oldest Profession (1967) We Włoszech pojawiła się także w filmie o napadzie dla MGM The Biggest Bundle of Them All (1968).

Jej pierwszy film szpiegowski w stylu Modesty Blaise Fathom (1967), został nakręcony w Hiszpanii dla 20th Century Fox. Recenzując jej występ, krytyk filmowy Los Angeles Times powiedział, że „każde nowe zdjęcie Raquel Welch to kolejny dowód na to, że kiedy zmarła Maria Montez, nie złamali schematu. Podobnie jak Maria, Raquel nie może działać od tego miejsca, ale obie panie wydaje się, że urodziłem się, żeby być fotografowanym ... to najsmaczniejsze ze zdjęć szpiegowskich. "

W Anglii pojawiła się jako Lust wcielona w komedii Petera Cooka – Dudleya Moore'a Bedazzled (1967). Był popularny, podobnie jak western Bandolero! (1968), który został nakręcony w Del Rio w Teksasie w Alamo Village.

W 1968 roku Welch pojawił się wraz z Frankiem Sinatrą w filmie detektywistycznym Lady in Cement, kontynuacji filmu Tony Rome (1967).

Welch wystąpia w roli przywódcy bojowników o wolność w 100 Rifles, westernie z 1969 roku wyreżyserowanym przez Toma Griesa i nakręconym w Almerii w Hiszpanii. Zagrali także Jim Brown, Burt Reynolds i Fernando Lamas. Film wywołał rozgłos i kontrowersje w tamtym czasie, ponieważ zawierał scenę miłosną między Welch i Brownem, która naruszyła hollywoodzkie tabu przeciwko przedstawianiu na ekranie intymności międzyrasowej. Film zapamiętany jest ze spektakularnej "Sceny prysznica", w której Welch odwraca uwagę żołnierzy w pociągu, biorąc prysznic w wieży ciśnień wzdłuż torów. Reżyserka, Gries, bardzo się starała przekonać Welch do nagrania tej sceny, ale odmówiła. Był to jeden z wielu przypadków, w których Welch opierała się występowaniu nago na ekranie i przez lata odrzucała producentów, którzy chcieli, aby grała lub pozowała nago. W 1969 roku Welch zagrał także w thrillerze Flareup oraz drugoplanową rolę w czarnej komedii The Magic Christian.

Najbardziej kontrowersyjną rolą Welch była Myra Breckinridge (1970). Wzięła rolę transseksualnej bohaterki filmu, próbując być traktowana poważnie jako aktorka. Film powstał na podstawie kontrowersyjnego bestsellera Gore'a Vidala o mężczyźnie, który w wyniku operacji staje się kobietą. Producent filmu Robert Fryer stwierdził: „Gdyby mężczyzna miał zostać kobietą, chciałby zostać najpiękniejszą kobietą na świecie. Zostałby Raquel Welch”.

Jej wygląd i sława sprawiły, że Playboy nazwał ją „Najbardziej pożądaną kobietą” lat 70. Welch prezentowana na ceremonii wręczenia Oscarów kilka razy w latach 70. ze względu na jej popularność. Przyjęła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w imieniu innej aktorki Goldie Hawn, kiedy nie mogła tam być, aby to przyjąć.

26 kwietnia 1970 roku CBS wypuściło program telewizyjny Raquel! w którym zagrała. Program specjalny został wyprodukowany, wyreżyserowany i opracowany przez Davida Wintersa oraz gościnnie Tom Jones, Bob Hope i John Wayne. Został nakręcony w Londynie, Paryżu, Acapulco, Mexico City, Jukatanie, Big Sur i Los Angeles i zawierał liczne produkcje ekstrawaganckich piosenek i tańca. Był to specjalny debiut Welch w telewizji. Welch i Jones połączyli talenty muzyczne i komediowe w klasycznym rock and rollowym standardzie tamtej epoki.

Welch nadal pracowała przy filmach, począwszy od The Beloved (1970), w którym zagrała, wyprodukowała i nakręciła na Cyprze. W następnym roku Hannie Caulder(1971), western Tigon and Curtwell w Hiszpanii. Następnie wystąpiła w serii filmów, w tym Kansas City Bomber (1972), The Last of Sheila (1973), The Three Musketeers (1973), The Four Musketeers (1974) i The Wild Party (1975).

Pod koniec lat siedemdziesiątych Welch wystąpiła w komediach akcji Mother, Jugs & Speed ​​(1976) i Animal (1977), z których ostatnia została nakręcona we Francji z Jean-Paulem Belmondo. W 1977 roku zagrała także w brytyjskiej awanturniczej przygodzie The Prince and the Pauper (Książę i żebrak).

W 1981 roku zagrała na Broadwayu w filmie Women of the Year (Kobieta roku), otrzymując pochwałę za podążanie za Lauren Bacall w roli tytułowej.

W 1982 roku Welch zagraał w filmie telewizyjnym The Legend of Walks Far Woman. Mniej więcej w tym czasie, wraz z Elizabeth Taylor i Sophią Loren, Welch był jednym z kandydatów branych pod uwagę do roli Alexisa Carringtona w dramacie ABC Dynasty, który rozpoczął się w 1981 roku, zanim producenci wybrali Joan Collins.

Miała zagrać w 1982 roku w adaptacji Cannery Row Johna Steinbecka, ale została nagle zwolniona przez producentów po kilku tygodniach od rozpoczęcia produkcji. Studio twierdziło, że nie wywiązywała się ze swojego kontraktu, odmawiając wczesnych porannych prób i została zastąpiona Debrą Winger. Welch pozwała MGM za zerwanie kontraktu. Kierownictwo studia twierdziło w zeznaniach, że powodem, dla którego Welch kontynuowała proces, było to, że była aktorką po czterdziestce i generalnie aktorki w tym przedziale wiekowym nie mogą już otrzymywać ról. Dowody Welch na rozprawie dowiodły, że istniał spisek, aby fałszywie obwiniać ją za problemy budżetowe i opóźnienia w filmie. Jury stanęło po stronie Welch i wygrała werdykt w wysokości 10,8 miliona dolarów przeciwko MGM w 1986 roku.

Pomimo wygranej Welch żałowała, że cały odcinek nigdy się nie wydarzył. „Chciałem tylko oczyścić swoją reputację i wrócić do mojej pracy, pracy w filmach”, powiedziała. Ale została oszukana przez branżę i ten incydent wpłynął na jej karierę filmową na dużym ekranie od tego momentu.

W 1987 roku zagrała w telewizyjnym dramacie Right to Die, w którym zagrała poruszającą rolę kobiety dotkniętej chorobą Lou Gehriga. W tym roku flirtowała z karierą piosenkarza pop, wydając singiel taneczny „This Girl's Back In Town”, który osiągnął 29 miejsce na liście klubów tanecznych Billboard.

Zagrała także w filmach telewizyjnych Scandal in a Small Town (1988), Trouble in Paradise (1989), Torch Song (1993).

W 1994 roku wystąpiła epizodycznie w Naked Gun 33 1⁄3: The Final Insult. Wystąpiła w nocnej telenoweli Central Park West (1995).

W 1997 roku Raquel zagrała także na Broadwayu w Victor/Victoria, po Julie Andrews i Lizy Minnelli w roli tytułowej. W tym samym roku zagrała także w odcinku serialu komediowego Seinfeld, zatytułowanym „The Summer of George”.

W 2002 roku zagrała w serialu PBS American Family, opowiadającym o rodzinie meksykańsko-amerykańskiej we wschodnim Los Angeles.

W 2015 roku zagrała rolę w The Ultimate Legacy. Ostatnio Welch pojawiła się w sitcomie zatytułowanym Date My Dad (2017), gdzie ponownie połączyła się z ekranem Roberta Wagnerona, cztery dekady po tym, jak wystąpiła razem w The Biggest Bundle of Them All. Zagrała także w How to Be a Latin Lover (2017).

Przez wiele lat Raquel występowała w odnoszącym sukcesy muzycznym występie w klubie nocnym w Las Vegas.

Wielokrotnie nagradzana m.in. w 1974 roku Welch zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki filmowej w musicalu lub komedii dla Trzech muszkieterów. Była także nominowana do Złotego Globu za rolę w telewizyjnym dramacie Right to Die (1987). W 1994 roku Welch otrzymał gwiazdę na Hollywood Walk of Fame przy 7021 Hollywood Boulevard. W 2001 roku otrzymała nagrodę Imagen Foundation Lifetime Achievement Award za pozytywne promowanie Amerykanów pochodzenia łacińskiego w całej jej karierze. W 2012 roku Towarzystwo Filmowe Lincoln Center zaprezentowało specjalną retrospektywę filmów Raquel Welch w Walter Reade Theatre.

Książka i filmy Raquel Welch Total Beauty and Fitness Program zostały wydane po raz pierwszy w 1984 roku. Książka, napisana przez Welch ze zdjęciami André Weinfelda, zawiera program fitness hatha jogi, jej poglądy na zdrowy tryb życia i odżywianie, a także urodę i osobiste styl. Kolekcja Multi-Platinum filmów fitness i jogi została wyprodukowana i wyreżyserowana przez André Weinfelda.

Pierwszy raz spotkałem i fotografowałem w listopadzie 1984 r. w Nowym Jorku Raquel Welsh, kiedy wyszła jej książka The Raquel Welch Total Beauty and Fitness. Muszę powiedzieć, że było to niezwykłe przeżycie. Często jest tak, że osoby z pierwszych stron gazet, często wyglądają w rzeczywistości inaczej, aby nie powiedzieć gorzej. Raquel Welsch, to zjawisko w rzeczywistości, to co widziałem w telewizji, czy w magazynach dalekie było od naturalnego piękna. Zrobiłem serię unikalnych zdjęć, potem było następne i następne spotkanie…Umieściłem ją również w chicagowskim magazynie RELAX 13 kwietnia 1985 – rubryka Czesław Czapliński “SŁAWNI i BOGACI” - Raquel Welch:


Ostatnio Raquel Welch coraz częściej pojawia się w środkach masowego przekazu, co jest niewątpliwie związone z wydoną w ubiegłym roku książką "Raquel Welch: od sekssymbolu do super gwiazdy" oraz odnoszącą sukces finansowy książką i kasetą video: "Raquel — całkowite piękno i sprawność”. Przyszła również w Ameryce moda na kobiety po 40-ce, które starają się zachować swój młodzieńczy wygląd i propagowany jest slogan: "Drugie życie po czterdziestce”.

Niezależnie od wszystkich trików reklamowych, stosowanych przez zapobiegliwych wydawców i producentów, muszę bezstronnie powiedzieć, że mająca dziś — według metryki urodzenia — 45 lat Raquel wygląda o wiele młodziej. Raquel ma wspaniałą figurę, na którą niewątpliwie musi ciężko pracować, ćwicząc i stosując odpowiednią dietę (co szczegółowo opisuje w swoich książkach). Co ciekawe, Raquel nie przechodziła żadnych oporacii plastycznych, poza drobnym zabiegiem korygującym nosa, w początkach swojej kariery aktorskiej.

Raquel Welch urodziła się w 1940 roku w Chicago. Oiciec jej był boliwiiskim emigrantem, a matka — Amerykonką. W 1942 roku rodzina przeniosła się do La Jolla koło San Diego, gdzie Raquel chodziła do szkoły oraz na balet i gdzie w wieku 15 lat wygrała po raz pierwszy konkurs piękności. Później została wybrana Miss La JoIla, Miss San Diego i Miss California.

W szkole średniej grała w amatorskim teatrze, a potem uczęszczała na wydział aktorski w San Diego State College. Równocześnie występowała w telewizii w San Diego i brała udział w licznych konkursach piękności.

W 1959 roku wyszła za Jamesa Welcha, jej miłość ze szkoły średniej, z którym ma dwoje dzieci: syna Damona i córkę Tahnee. W 1963 roku, wraz z rodziną, przeniosła się do Dallas, gdzie pracowała jako modelka w firmie Neiman-Marcus. W rok później rozwiodła się i zaczęło występować w teatrze w Nowym Jorku oraz zagrało w dwóch filmach w Hollywood.

W Hollywood spotkała Patricka Curtisa, byłego aktora, który pracował w dziale reklamy i informacji firmy Rogers & Cowan. Po krótkim czasie pobrali się i otworzyli własną firmę — Curtwel Productîons. I od tego momentu rozpoczyna się prawdziwa kariera Raquel Welch jako aktorki.

W niespełna rok później LIFE przedstawił na swoich łamach Raquel jako obiecującą, młodą aktorkę. Raquel otrzymała rolę w młodzieżowym filmie "A Swingin Summer”. W „Variety” recenzent pisze: „Trudno odwrócić wzrok, kiedy ona jest na ekranie”. Potem wystąpiła w wielu filmach, że wspomnę: "Fantasctic Voyage" (1966), „One Million B.C.” (1967), „100 Rifles” (1969), „Three Musketeers" (1984) — za który otrzymała Goldon Globe — i w wielu innych filmach.

Nieomal u szczytu sławy w 1980 roku, Raquel — aktorka i jedna z naibardziej znanych twarzy z pierwszych stron magazynów — miała zagrać następną dramatyczną rolę w filmie robionym przez MGM — "Connery Row”. I nagle wytwórnia zawiadomiła, że Raquel opuściła plan zdjęciowy. Rolę tę zagrała Debra Winger.

„Nigdy nie byłam tak dotknięta i wstąśnięta — powiedziała Raquel reporterowi, który po tym fakcie przeprowadzał z nie wywiad. Nie mogła pogodzie się z postępkiem wytworni MGM. która zrobiła to bez jej wiedzy, i wystąpiła o sumę 25 milionów dolarów odszkodowania za straty moralne i utratę nazwiska. Skargę te jednak później wycofała.

Była załamana psychicznie. Wkrótce jednak otrzymała prepozycie z Broadway'u, aby — na dwa tygodnie — zastąpić Lauren Bacall w przedstawieniu "Womon of the Year". Prepozycję przyjęła mimo złego nastawienia do niej krytyków. Jej występ okazał się triumfem i w roku 1982 powrôciła na Broadway.

Obecnie mieszka w Nowym Jorku ze swoim nowym fotografem. Andre Weinfeldem, który jest twórcą ostatniego albumu o niej.

W styczniu 2007 roku Welch został wybrany najnowszą twarzą serii MAC Cosmetics Beauty Icon. Jej linia obejmuje kilka limitowanych odcieni makijażu w błyszczącej czerni i opakowaniu z nadrukiem tygrysa.

Dzięki swojemu pierwszemu małżeństwu Welch jest matką Damona Welcha (ur. 6 listopada 1959 r.) I aktorki Tahnee Welch (ur. Latanne Rene Welch, 26 grudnia 1961 r.). Tahnee poszła za przykładem swojej matki z grudnia 1979 roku i pojawiła się na okładce Playboya w wydaniu z listopada 1995 roku oraz w nagiej fotografii wewnątrz niej.

Welch pozowała dla Playboya w 1979 roku, ale nigdy nie zrobiła pełnego nagiego zdjęcia. Hugh Hefner napisał później: „Raquel Welch, jeden z ostatnich klasycznych symboli seksu, pochodzi z czasów, kiedy można było uważać cię za najseksowniejszą kobietę na świecie bez rozbierania się. Odmówiła całkowitej nagości, a ja ustąpiłem z wdziękiem. Zdjęcia potwierdzają jej punkt widzenia. Welch odmawiała zdjęcia wszystkich ubrań na ekranie lub pozowania nago przez całą swoją karierę trwającą pięć dekad, mówiąc, że w taki sposób została wychowana. Podczas gdy jej wizerunek w latach sześćdziesiątych był obrazem gorącej kusicielki seksu, życie prywatne Welch było zupełnie inne. Kiedyś powiedziała: „To, co robię na ekranie, nie jest utożsamiane z tym, co robię w życiu prywatnym.”.

„…Codziennie, każdego dnia. Mam ludzi, którzy zajmują się moją pocztą od fanów i codziennie przychodzą tony zdjęć z prośbami o autografy. Futrzane bikini [z okresu One Million Years B.C. (1966)] jest odwieczna. Naprawdę czuję się bardzo szczęśliwa, ponieważ nie podejrzewałem, że film o dinozaurach kiedykolwiek opłaci się mojemu aktorstwu. Pomyślałem, że zostanie pozamiatany pod dywan, nikt go nigdy nie zobaczy. Miałem wtedy parę małych dzieci i zabierałem je do Raya Harryhausena. Zrobił wszystkie efekty specjalne w filmie, całą animację poklatkową i jest właściwie legendą science fiction. Ray pokazywał moim dzieciom wszystkie małe figurki, których używał, wszystkie dinozaury. A potem pokazywał im, jak powstała animacja i byli zafascynowani. Więc tak mi się wydawało. To była świetna rzecz dla dzieci, ale może nie jest to idealny sposób na wejście aktorki na scenę filmową. Poskarżyłem się nawet do studia. Pomyślałem: „Proszę, nie każ mi robić filmu o dinozaurach”. Mówili: „Nie, Raquel, nie rozumiesz. To klasyk. Będzie żył wiecznie”. Okazuje się, że mieli rację…” – Raquel Welch.PORTRAIT with HISTORY Raquel Welch

"... The female soul is an erogenous zone ..." - Raquel Welch.


Raquel Welch (born Jo Raquel Tejada) (born September 5, 1940 in Chicago, Illinois, she died February 15, 2023) - actress and singer.

She first gained attention with her role in Fantastic Voyage (1966), after which she won a contract with 20th Century Fox. They lent her a contract to the British studio Hammer Film Productions, for which she made One Million Years B.C. (1966). Though she only had three lines of dialogue in the film, her photos in a deer-skinned bikini became the best-selling posters that turned her into an international sex symbol. She later starred in Bedazzled (1967), Bandolero! (1968), 100 Rifles (1969), Myra Breckinridge (1970) and Hanna Caulder (1971).

Welch's unique cinematic personality made her an icon of the 60s and 70s by portraying strong female characters and breaking the schema of the archetypal sex symbol. For this reason, her rise to fame in the mid-1960s was partly attributed to the end of vigorous blonde bombshell promotion in Hollywood. She won the Golden Globe Award for Best Movie Actress in a Musical or Comedy in 1974 for her role in The Three Musketeers. In 1995, Welch was selected by Empire magazine as one of the "100 Sexiest Stars In Cinema History". Playboy placed Welch in third place on the list of "100 Sexiest Stars of the 20th Century". In 2011, Men's Health placed her in second place on the "Hottest Women All Time" list.

She was the first child of Armando Carlos Tejada Urquizo (1911–1976) and Josephine Sarah Hall (1909–2000). Her father, Armando Tejada, was an aeronautical engineer from La Paz, Bolivia, the son of Agustin Tejada and Raquel Urquizo. In 2010, in an interview on the talk show Tavis Smiley Welch stated: “My father was from a country called Bolivia. He was of Spanish origin. " Her cousin, Bolivian politician Lidia Gueiler Tejada (1921–2011), became the first female president of Bolivia and the second head of state in the Americas. Welch was named after her paternal grandmother. Her mother, Josephine Hall, was the daughter of the architect Emery Stanford Hall and his wife Clara Louise Adams; she was of Anglican descent. Welch has a younger brother, James "Jim" Tejada, and a younger sister, Gayle Tejada (1943-2020).

The family moved from Illinois to San Diego, California when Raquel was two years old. Welch attended Pacific Beach Presbyterian Church every Sunday with her mother. As a young girl, Raquel wanted to perform. She studied ballet between the ages of seven and seventeen, but quit after her instructor told her she didn't have the right figure. At the age of 14, she won the beauty titles as Miss Photogenic and Miss Contour. While attending La Jolla High School, she won the title of Miss La Jolla and the title of Miss San Diego - the most beautiful fair - at a fair in San Diego County. This long series of beauty pageants eventually earned her the Maid of California title. Her parents divorced when she left school.

Welch graduated from high school with honors in 1958, entered San Diego State College on a drama scholarship, and the following year married her high school sweetheart, James Welch. She has won several roles in local theater productions. In 1959, she played the title role in The Ramona Pageant, an annual outdoor performance in Hemet, California based on the novel "Ramona" by Helen Hunt Jackson and Bob Biloe.

She got a job as a weather presenter at KFMB, a local television station in San Diego. Since her family life and television duties were so demanding, she decided to give up the theater classes. After splitting up with James Welch, she moved with her two children to Dallas, where she worked as a model for Neiman Marcus and as a cocktail waitress.

Welch originally intended to move to New York City from Dallas, but returned to Los Angeles in 1963 and began applying for roles in film studios. During this time, she met Hollywood agent Patrick Curtis, who became her personal and business manager. They devised a plan to turn Welch into a sex symbol, she used her husband's last name.

She appeared in small roles in two films, A House Is Not a Home (1964) and the musical Roustabout (1964), the film by Elvis Presley. She has also landed small roles on the series Bewitched, McHale's Navy and The Virginian, and has appeared on the weekly series The Hollywood Palace as a billboard girl and presenter.

Welch's first role was in the movie A Swingin 'Summer (1965). Her photo appeared in Life magazine. She was spotted by the wife of producer Saul David, who recommended her to 20th Century Fox, where she signed on with Curtis's help.

She played the lead role in the science fiction film Fantastic Voyage (1966), in which she played a member of a medical team miniaturized and injected into the body of an injured diplomat with a mission to save his life. The movie was a hit and made her a star.

Fox Studio made Welch available to Hammer Studios in the UK where she starred in One Million Years B.C. (1966). Her only costume was a two-piece deer skin bikini. She has been described as "wearing mankind's first bikini" and a fur bikini has been described as "the ultimate 1960s look". The New York Times praised her in a review of the film (which was released in Great Britain in 1966 and the USA in 1967) "... A wonderful, breathing monument to the feminine ...". One author said that "although she only had three lines in the movie, her voluptuous figure in a fur bikini made her the star and dream girl of millions of young moviegoers." The film elevated Welch as the leading sex symbol of the era. In 2011, Time replaced Welch B.C. bikini in "Top Ten Bikinis in Pop Culture".

In 1966, Welch starred opposite Marcello Mastroianni in the Italian film Shoot Loud, Louder ... I Don't Understand for Joe E. Levine. In the same year, she appeared in the movie Sex Quartet (1966) as Elena in the segment "Fata Elena". She was the only American in the cast of the anthological film The Oldest Profession (1967). In Italy, she also appeared in the MGM heist film The Biggest Bundle of Them All (1968).

Her first spy movie in the style of Modesty Blaise Fathom (1967) was made in Spain for the 20th Century Fox. Reviewing her performance, the Los Angeles Times film critic said, "Each new shot of Raquel Welch is further proof that when Maria Montez died, they didn't break the mold. Like Maria, Raquel can't act from here, but both ladies seem to be born to be photographed ... it's the tastiest of spy photos. "

In England, she appeared as Lust in Peter Cook's comedy Dudley Moore Bedazzled (1967). It was popular and so was the western Bandolero! (1968), which was filmed in Del Rio, Texas at Alamo Village.

In 1968, Welch appeared with Frank Sinatra in the detective film Lady in Cement, the sequel to Tony Rome (1967).

Welch starred as the leader of the freedom fighters in 100 Rifles, a 1969 western directed by Tom Gries and filmed in Almeria, Spain. Jim Brown, Burt Reynolds and Fernando Lamas also played. The film caused publicity and controversy at the time as it contained a love scene between Welch and Brown that violated the Hollywood taboo against portraying interracial intimacy on screen. The film is remembered for the spectacular "Shower Scene" in which Welch distracts the soldiers on the train by taking a shower in the water tower along the tracks. The director, Gries, tried hard to convince Welch to record the scene, but she declined. This was one of the many instances where Welch resisted appearing nude on screen, and over the years rejected producers who wanted her to act or pose nude. In 1969, Welch also starred in the thriller Flareup and a supporting role in the black comedy The Magic Christian.

Welch's most controversial role was in Myra Breckinridge (1970). She took the role of the transsexual heroine of the film, trying to be taken seriously as an actress. The film is based on Gore Vidal's controversial bestseller about a man who becomes a woman as a result of surgery. Producer Robert Fryer stated: “If a man were to become a woman, he would like to become the most beautiful woman in the world. Raquel Welch would stay. "


Her appearance and fame led Playboy to call her the 'Most Wanted Woman' of the 1970s. Welch presented at the Academy Awards several times in the 1970s due to her popularity. She accepted the Academy Award for Best Supporting Actress on behalf of fellow actress Goldie Hawn when she couldn't be there to receive it.

On April 26, 1970, CBS released the TV show Raquel! in which she starred. The special was produced, directed and written by David Winters with guest appearances by Tom Jones, Bob Hope and John Wayne. It was filmed in London, Paris, Acapulco, Mexico City, Yucatan, Big Sur, and Los Angeles, and featured numerous productions of extravagant songs and dance. It was Welch's special television debut. Welch and Jones combined musical and comedy talents in the classic rock and roll standard of the era.

Welch continued to work on films, beginning with The Beloved (1970), in which she starred, produced and shot in Cyprus. The following year, Hanna Caulder (1971), a western Tigon and Curtwell in Spain. She then appeared in a series of movies including Kansas City Bomber (1972), The Last of Sheila (1973), The Three Musketeers (1973), The Four Musketeers (1974), and The Wild Party (1975).

In the late 1970s, Welch starred in the action comedies Mother, Jugs & Speed ​​(1976) and Animal (1977), the last of which was filmed in France with Jean-Paul Belmondo. In 1977, she also starred in the British adventurous adventure The Prince and the Pauper.

In 1981, she starred on Broadway in the film Women of the Year, receiving praise for following Lauren Bacall in the title role.

In 1982, Welch starred in the television movie The Legend of Walks Far Woman. Around this time, Welch was one of the contenders for the role of Alexis Carrington in the ABC drama Dynasty, which began in 1981 before producers chose Joan Collins, along with Elizabeth Taylor and Sophia Loren.

She was supposed to star in the 1982 adaptation of John Steinbeck's Cannery Row, but was suddenly fired by the producers weeks after production began. The studio claimed she was defaulting on her contract by refusing early morning rehearsals and was replaced by Debra Winger. Welch sued MGM for breach of contract. Studio executives claimed in their testimonies that the reason Welch continued the trial was because she was an actress in her 40s and generally actresses in this age range are no longer allowed to receive roles. Welch's evidence at the trial proved there was a conspiracy to falsely blame her for budget problems and film delays. The jury sided with Welch and won a $ 10.8 million verdict against MGM in 1986.

Despite winning, Welch regretted that the entire episode had never happened. "I just wanted to clear my reputation and get back to my job, working in movies," she said. But she was scammed by the industry and this incident impacted her film career on the big screen from then on.

In 1987, she starred in the television drama Right to Die, in which she played the touching role of a woman affected by Lou Gehrig's disease. This year, she flirted with a pop singer's career with the release of the dance single "This Girl's Back In Town" which reached No. 29 on the Billboard Dance Clubs Chart.

She also starred in the television films Scandal in a Small Town (1988), Trouble in Paradise (1989), and Torch Song (1993).

In 1994, she made a cameo appearance in Naked Gun 33 1⁄3: The Final Insult. She appeared in the nightly soap opera Central Park West (1995).

In 1997, Raquel also starred on Broadway in Victor / Victoria, following Julie Andrews and Liza Minnelli in the title role. That same year, she also starred in an episode of the Seinfeld comedy series entitled "The Summer of George."

In 2002, she starred in the PBS American Family series, about a Mexican-American family in East Los Angeles.

In 2015, she played a role in The Ultimate Legacy. Welch most recently appeared on the sitcom Date My Dad (2017), where she reunited with Robert Wagneron's screen, four decades after she appeared together on The Biggest Bundle of Them All. She also starred in How to Be a Latin Lover (2017).

For many years, Raquel performed in a successful musical performance at a Las Vegas nightclub.

Awarded many times, incl. in 1974, Welch won the Golden Globe Award for Best Film Actress in a Musical or Comedy for The Three Musketeers. She was also nominated for a Golden Globe for her role in the television drama Right to Die (1987). In 1994, Welch was awarded a star on the Hollywood Walk of Fame at 7021 Hollywood Boulevard. In 2001, she received the Imagen Foundation Lifetime Achievement Award for the positive promotion of Latin Americans throughout her career. In 2012, the Lincoln Center Film Society presented a special retrospective of Raquel Welch's films at the Walter Reade Theater.

Raquel Welch's Total Beauty and Fitness Program book and videos were first released in 1984. Written by Welch with photos by André Weinfeld, it features the hatha yoga fitness program, her views on healthy living and nutrition, as well as beauty and personal style. The Multi-Platinum collection of fitness and yoga videos was produced and directed by André Weinfeld.

I first met and photographed Raquel Welsh in November 1984 in New York, when her book The Raquel Welch Total Beauty and Fitness was published. I must say it was an amazing experience. It is often the case that people making the headlines often actually look different, not to say worse. Raquel Welsch, this phenomenon, in fact, what I saw on TV or in magazines was far from natural beauty. I took a series of unique photos, then there was the next and the next meeting ... I also put it in the Chicago RELAX magazine April 13, 1985 - Czesław Czapliński's column "FAMOUS AND RICH" - Raquel Welch:

Recently, Raquel Welch has appeared more and more in the mass media, which is undoubtedly related to the book "Raquel Welch: From Sex Symbol to Superstar" released last year and the financially successful book and videotape: "Raquel - Total Beauty and Fitness". In America, fashion has also come for women over 40, who try to maintain their youthful appearance, and the slogan: "Second Life After 40" is propagated.

Regardless of all the advertising tricks used by thrifty publishers and producers, I have to impartially say that Raquel, who is 45 years old today, looks much younger. Raquel has a great figure that he undoubtedly has to work hard for, exercising and following a proper diet (which he describes in detail in his books). Interestingly, Raquel did not undergo any plastic resistance, apart from minor nose surgery, at the beginning of her acting career.


Raquel Welch was born in 1940 in Chicago. Her father was a Bolivian emigrant, and her mother was an American. In 1942, the family moved to La Jolla, near San Diego, where Raquel attended school and ballet, and where at the age of 15 she won her first beauty pageant. Later, Miss La JoIla, Miss San Diego and Miss California were selected.

She played in amateur theater in high school, then attended the acting department at San Diego State College. At the same time, she appeared on TV in San Diego and participated in numerous beauty contests.

In 1959, she married James Welch, her high school sweetheart, with whom she has two children: son Damon and daughter Tahnee. In 1963, she moved to Dallas with her family, where she worked as a model for the Neiman-Marcus company. A year later, she divorced and began performing in a theater in New York and starred in two films in Hollywood.

In Hollywood, she met Patrick Curtis, a former actor who worked in Rogers & Cowan's advertising and information department. After a short time they got married and opened their own company - Curtwel Productîons. And this is where Raquel Welch's real career as an actress begins.

Less than a year later, LIFE introduced Raquel as a promising young actress. Raquel landed a role in the youth film "A Swingin Summer." In "Variety" a reviewer writes, "It's hard to look away when she's on the screen." She then starred in many films, including "Fantasctic Voyage" (1966), "One Million BC " (1967), "100 Rifles" (1969), "Three Musketeers" (1984) - for which she won the Goldon Globe - and many other films.

Almost at the height of her fame in 1980, Raquel - an actress and one of the most famous faces on the front pages of magazines - was to play another dramatic role in MGM's "Connery Row." Suddenly, the studio announced that Raquel had left the set. this was played by Debra Winger.


"I've never been so touched and upset," Raquel told a reporter who interviewed them afterwards. She couldn't accept the actions of MGM's label. who did so without her knowledge and claimed $ 25 million in non-pecuniary damage and loss of name. However, she later withdrew her complaint.

She was mentally broken. However, she soon received a Broadway prescription to replace Lauren Bacall in "Womon of the Year" for two weeks. She accepted the prescription despite the negative attitude of critics towards it. Her performance turned out to be a triumph and in 1982 she returned to Broadway.

He currently lives in New York with his new photographer. Andre Weinfeld, who is the creator of the last album about her.

In January 2007, Welch was chosen as the newest face of the MAC Cosmetics Beauty Icon series. Its line includes several limited shades of makeup in shiny black and a tiger-printed package.

Thanks to her first marriage, Welch is the mother of Damon Welch (born November 6, 1959) and actress Tahnee Welch (born Latanne Rene Welch, December 26, 1961). Tahnee followed her mother's December 1979 example and appeared on the Playboy cover for the November 1995 issue and in a nude photograph inside her.

Welch posed for Playboy in 1979 but never took a full nude photo. Hugh Hefner later wrote: “Raquel Welch, one of the last classic sex symbols, dates back to a time when you could be considered the sexiest woman in the world without undressing. She refused to be completely naked, and I relented gracefully. The photos confirm her point of view. Welch has refused to take off all of her clothes on screen or to pose nude for her entire career spanning five decades, saying she was raised this way. While her image in the 1960s was that of a hot sex temptress, Welch's private life was quite different. She once said: "What I do on the screen is not equated with what I do in my private life."


“…Every day, every day. I have people that handle my fan mail, and every day tons of photos come in, with requests for autographs. The fur bikini [from One Million Years B.C. (1966)] is the perennial one. I do feel very fortunate, because I had no suspicion that a dinosaur movie would ever pay off for me as an actress. I figured, it's going to be swept under the carpet, nobody will ever see it. I had a couple of small children at the time, and I used to take them over to see Roy Harryhausen. He did all the special effects on the movie, all the stop-motion animation, and he's pretty much a science fiction legend. Ray would show my kids all the little figurines he used, all the dinosaurs. And then he'd show them how the animation was done, and they were fascinated. So that's what it seemed like to me. It was great stuff for kids, but maybe not the ideal way for an actress to enter the movie-making scene. I even complained to the studio. I was like "Please, please don't make me do the dinosaur movie." They were like "No, Raquel, you don't understand. It's a classic. It'll live on forever." Turns out they were right.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page