top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Linda D.Blair

Zaktualizowano: 8 sty 2022


„…Ignorowanie własnego duchowego ja jest co najmniej niepokojące. To bardzo głęboka perspektywa…” – Linda Blair.


Linda Denise Blair (ur. 22 stycznia 1959 w St. Louis w stanie Missour) – aktorka i aktywistka.

Jest córką Jamesa Fredericka i Elinore (z domu Leitch) Blair, ma starszą siostrę Debbie i starszego brata Jima. Kiedy Blair miała dwa lata, jej ojciec, pilot testowy marynarki wojennej, podjął pracę w Nowym Jorku, a rodzina przeniosła się do Westport w stanie Connecticut.

Formalnie rozpoczęła karierę jako modelka dziecięca w wieku pięciu lat, pojawiając się w katalogach Sears, J.C. Penney i Macys oraz w ponad 70 reklamach dżemów winogronowych Welch i różnych innych firm. Blair uzyskała kontrakt w wieku sześciu lat na serię reklam drukowanych w The New York Times, również w wieku sześciu lat Blair zaczęła jeździć konno.

Blair zaczęła grać regularnie w telenoweli Hidden Faces (1968–69). Jej pierwszy występ w filmie miał miejsce w The Way We Live Now (1970), a następnie niewielką rolę w komedii The Sporting Club (1971).

W 1972 roku Blair została wybrana z grona 600 kandydatów do jej najbardziej znaczącej roli Regan, opętanej córki słynnej aktorki, w filmie Williama Friedkina Egzorcysta (1973). Ta rola przyniosła jej Złoty Glob i nagrodę People's Choice dla najlepszej aktorki drugoplanowej, a także nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Pomimo krytycznych opinii filmu, Blair przyciągnęła uwagę mediów za tę rolę, a sama Blair powiedziała, że ​​film miał znaczący wpływ na jej życie i karierę.

Pomimo kontrowersji wokół treści filmu, Egzorcysta odniósł ogromny sukces. Pierwsza premiera przyniosła w USA 193 miliony dolarów. Obecnie film nadal zajmuje drugie miejsce w historii horroru, który uzyskał najwyższe zarobki w kategorii R.

Od czasu premiery Egzorcysta był filmem kontrowersyjnym, ale nadal jest wysoko ceniony przez krytyków. Film zdobył wiele nagród, w tym Oscary za najlepszy dźwięk i najlepszy scenariusz, a także cztery Złote Globy. W rzeczywistości jest to jeden z zaledwie sześciu horrorów, które kiedykolwiek były nominowane do Oscara za najlepszy film. Film ma obecnie 85% krytyków i 87% oglądalności w serwisie Rotten Tomatoes i był tematem kilku podcastów i filmów dokumentalnych poświęconych tworzeniu i tematom filmu.

Ciągła seria ofert pracy w filmach skłoniła Blair do przeprowadzki do Los Angeles w 1975 r., gdzie mieszkała ze swoją starszą siostrą Debbie. W latach 1975-1978 miała główne role w wielu filmach telewizyjnych: Sarah T. - Portrait of a Teenage Alcoholic(1975), jako nastolatka uzależniona od alkoholu; Sweet Hostage (1975) z Martinem Sheenem, w którym gra ofiarę porwania i Victory at Entebbe (1976), dramat wojenny z udziałem Anthony'ego Hopkinsa i Elizabeth Taylor.

W 1977 Blair ponownie zagrała rolę Regan w sequelu Egzorcysty, Egzorcysta II: Heretyk (1977), zdobywając nominację do nagrody Saturn dla najlepszej aktorki 1978. Po nakręceniu filmu Exorcist II: The Heretic Blair wzięła rok przerwy od aktorstwa i startował w krajowych zawodach jeździeckich pod pseudonimem Martha McDonald. W 1978 roku powróciła do aktorstwa w telewizyjnym horrorze Stranger in Our House w reżyserii Wesa Cravena. W następnym roku zagrała z Dirkiem Benedictem w Ruckus.

W latach 80. zagrała w wielu horrorach Hell Night (1981), dramacie więziennym Chained Heat (1983) i kultowym thrillerze Savage Streets (1984).

W 1983 roku Blair pozowała nago w „Playboyu”, co ponownie zwróciło na nią uwagę.

W październiku 1984 r. w Nowym Jorku fotografowałem Lindę D.Blair. Mieliśmy sporo czasu, od jej przyjazdu limuzyną, a potem w studio nagrań. Niezwykle kontaktowa, już po chwili wydawało się jakby znało ją się od lat. To niezwykle pomaga w dotarciu do głębszych partii psychiki, osoby portretowanej. I co ciekawe, zapominamy co o osobie wiemy z przeszłości, odkrywamy nowe karty, jeśli tak można powiedzieć.

Od samego początku prosiła mnie o zdjęcia, które chciała zobaczyć, kiedy jej wysłałem otrzymałem list, w którym m.in. pisała: „…Wydaje mi się, że złapał pan moją stronę widzianą przez niewielu... w zamyślonym, prawie smutnym momencie. Tak wielu fotografów zapomina spróbować i uchwycić prawdziwą duszę ludzką…” – Linda D.Blair (7 stycznia 1987).


W 1985 roku Blair zagrała ponownie w innym filmie o kobietach w więzieniach, zatytułowanym Red Heat, grając jeńca wojennego w Niemczech Zachodnich. Po tym nastąpiła główna rola w nakręconym bezpośrednio na wideo filmie Night Force (1985), w którym Blair wcieliła się w kobietę, która podróżuje do Meksyku, aby ocalić swojego przyjaciela przed terrorystami.

Pod koniec lat 80. występowała w wielu filmach grozy, w tym Grotesque (1988), u boku Tab Hunter oraz we włoskiej produkcji Witchery (1988), u boku Davida Hasselhoffa. W następnym roku zagrała w komedii romantycznej Up Your Alley u boku Murraya Langstona i parodii egzorcystów Repossessed w 1990 roku, w której zagrała u boku Leslie Nielsen. Pojawiła się także w kilku australijskich filmach na początku lat 90., w tym w Fatal Bond i Dead Sleep (oba w 1992).

W 1997 roku Blair ponownie połączyła się z reżyserem Wesem Cravenem, grając epizodyczną rolę w Scream (1996). W tym samym roku pojawiła się w filmie dokumentalnym dla Channel 4 w Wielkiej Brytanii zatytułowanym Didn't You Used to be Satan? który był jakby biografią jej dotychczasowego życia i jak film Egzorcystazdominował jej karierę i życie.

W 2000 roku została obsadzona w programie telewizyjnym BBC, Los Angeles 7, a między 2001 a 2003 rokiem była gospodarzem Scariest Places on Earth rodziny Fox Family, serialu reality, przedstawiającego podobno nawiedzone miejsca na całym świecie.

„…Jestem z tego dumna ...ale nie ma to nic wspólnego z tym, kim jestem jako dorosła. Myślę, że byłam niezwykle uprzejma, odpowiadając na pytania dotyczące Egzorcysty niemal każdego dnia w moim życiu…” – Blair (powiedziała o swojej roli w Egzorcysta, 2006).

W latach 90. Blair występowała w różnych filmach niezależnych, a także w kilku filmach telewizyjnych. Była gospodarzem serii reality show Fox Family Scariest Places on Earth (2001–2003), występowała gościnnie w mrocznym serialu fantasy Supernatural (2006) i regularnie pojawiała się w serialu Animal Planet Pit Boss (2010–2012).

W 2006 roku wystąpiła gościnnie w serialu telewizyjnym The CW Supernatural, grając rolę detektywa Diany Ballard.

W 2008 roku pojawiła się na 18. corocznym Festiwalu Filmów Fantastyki i Horroru w Maladze, aby odebrać nagrodę za całokształt twórczości za jej twórczość w gatunku horroru. W następnym roku pojawiła się w filmie dokumentalnym Confessions of a Teenage Vigilante, omawiając swoją rolę Brendy w Savage Streets (1984).

W 2010 roku wystąpiła jako ona sama w serialu telewizyjnym Pit Boss and Jury Duty, oraz w filmie dokumentalnym Ricka Springfielda „Affair of the Heart” i była panelistką w 2011 odcinku The Joy Behar Show.

W 2013 roku Blair przyjęła rolę w serialu komediowym Whoa! i od tego czasu pojawił się w filmie fabularnym The Green Fairy, a także w filmach Surge of Power: Revenge of the Sequel (2016).

Oprócz swoich ról aktorskich Blair publicznie wspierała różne akcje charytatywne, w szczególności prawa zwierząt. W 2004 roku założyła Linda Blair WorldHeart Foundation, organizację non-profit, która zajmuje się rehabilitacją i adopcją zwierząt ratowniczych.

Jako weganka, Blair jest współautorką książki Going Vegan! (2001).

„…Zwierzęta są tutaj, tuż przed nami. A to, jak traktujemy tych towarzyszy, to test…”– Linda D.Blair.

Blair była zapaloną miłośniczką zwierząt od dzieciństwa. Jako osoba dorosła została działaczką na rzecz praw zwierząt i działaczką humanitarną, pracując z People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), Feed the Children, Variety, Children's Charity i innymi organizacjami. Blair poświęca również czas organizacji non-profit, którą założyła w 2004 roku, Fundacji Linda Blair WorldHeart, która zajmuje się ratowaniem i rehabilitacją maltretowanych, zwierząt oraz zapewnianiem im niezbędnej opieki.

Jest także weganką i była współautorką książki Going Vegan! (2001).

„…Jestem wegetarianką od około 10 lat. I to naprawdę było spowodowane czytaniem, które zrobiłem. Wyjaśniają, abyś zrozumiał, dlaczego jest to ważne dla przetrwania planety, wraz ze współczuciem dla zwierząt. Z pewnością znacznie mi to ułatwiło. Bardzo szybko schudłam. Moja mama zmarła na raka, więc to wszystko jest dla mnie bardzo osobiste. Chciałabym tylko, żeby ta planeta była lepszym miejscem. Myślę, że w dzisiejszych czasach okaże się, że dieta wegetariańska jest naprawdę niesamowita…” – Linda D.Blair.

Od 2015 roku gwiazda Linda D.Blair mieszka w uroczym Coto de Caza w Kalifornii.

„…Muszę się bawić. Prostym sposobem na wyjaśnienie tego jest to, że pracowałem w Nowym Jorku odkąd miałem pięć lat, zajmując się modelingiem i reklamami, a to jest zupełnie inny świat niż w Kalifornii, gdzie myślę, że są inne marzenia i aspiracje być może jestem tak zwaną „gwiazdą” i tak dalej. Tutaj wykonujesz swoją pracę, czy to w teatrze, czy w reklamie…” – Linda D.Blair.PORTRAIT with HISTORY

“…To ignore one's spiritual self is unsettling, to say the least. That's a very profound outlook on it…” – Linda D.Blair.


Linda Denise Blair (born January 22, 1959 in St. Louis, Missour) - actress and activist.

She is the daughter of James Frederick and Elinore (née Leitch) Blair, and has an older sister, Debbie, and an older brother, Jim. When Blair was two, her father, a naval test pilot, started working in New York and the family moved to Westport, Connecticut.


She formally began her career as a child model at the age of five, appearing in the Sears, J.C. catalogs. Penney and Macys, and in over 70 commercials for Welch and various other grape jam commercials. Blair was contracted at the age of six for a series of commercials printed in The New York Times, and Blair began riding horses at the age of six.

Blair began acting regularly in the soap opera Hidden Faces (1968–69). Her first film appearance was in The Way We Live Now (1970) followed by a minor role in the comedy The Sporting Club (1971).

In 1972, Blair was selected from among 600 candidates for her most significant role as Regan, the possessed daughter of a famous actress, in William Friedkin's The Exorcist (1973). This role earned her a Golden Globe and a People's Choice Award for Best Supporting Actress, as well as an Academy Award nomination for Best Supporting Actress. Despite criticism from the film, Blair attracted media attention for the role, and Blair herself said the film had a significant impact on her life and career.

Despite the controversy surrounding the film's content, The Exorcist was a huge success. The first premiere brought in $ 193 million in the US. Currently, the film continues to rank second in the history of the horror film with the highest salary in the R category.

The Exorcist has been a controversial film since its premiere, but continues to be held in high esteem by critics. The film won numerous awards, including Oscars for Best Sound and Best Screenplay, as well as four Golden Globes. In fact, it is one of only six horror films that have ever been nominated for an Academy Award for Best Picture. The film now has 85% critics and 87% viewership on Rotten Tomatoes, and has been the subject of several podcasts and documentaries devoted to the making and themes of the film.

A continuous series of job offers in movies prompted Blair to move to Los Angeles in 1975, where she lived with her older sister Debbie. Between 1975 and 1978, she had major roles in a number of television films: Sarah T. - Portrait of a Teenage Alcoholic (1975), as a teenager addicted to alcohol; Sweet Hostage (1975) with Martin Sheen, in which he plays the Kidnapping Victim and Victory at Entebbe (1976), a war drama starring Anthony Hopkins and Elizabeth Taylor.

In 1977, Blair reprized the role of Regan in the sequel The Exorcist, Exorcist II: The Heretic (1977), winning a Saturn Award nomination for Best Actress 1978. After filming Exorcist II: The Heretic, Blair took a year off from acting and competed in a national equestrian competition under pseudonym Martha McDonald. In 1978, she returned to acting in the horror television movie Stranger in Our House, directed by Wes Craven. The following year, she starred with Dirk Benedict in Ruckus.

In the 1980s, she starred in numerous horror films Hell Night (1981), the prison drama Chained Heat (1983) and the cult thriller Savage Streets (1984).

In 1983, Blair posed nude in Playboy, which brought her back to attention.

In October 1984, in New York, I photographed Linda D. Blair. We had a lot of time since her limousine arrival and then in the recording studio. Extremely outgoing, after a while it seemed as if you had known her for years. It greatly helps in reaching the deeper parts of the psyche of the person portrayed. Interestingly, we forget what we know about a person from the past, we discover new cards, so to speak.

From the very beginning, she asked me for photos that she wanted to see, when I sent her I received a letter in which, among others, she wrote: “…It seems to me that you have caught my side seen by only a few... in a thoughtful, almost sad moment. So many photographers forget to try and capture the real human soul…” – Linda D. Blair (January 7, 1987).


In 1985, Blair starred again in another film about women in prisons, called Red Heat, playing a prisoner of war in West Germany. This was followed by the lead role in the direct-to-video movie Night Force (1985), in which Blair played a woman who travels to Mexico to save her friend from terrorists.

In the late 1980s, she appeared in a number of horror films, including Grotesque (1988) opposite Tab Hunter, and in the Italian production of Witchery (1988) opposite David Hasselhoff. The following year, she starred in the romantic comedy Up Your Alley opposite Murray Langston and the 1990 parody of the Exorcist Repossessed in which she starred opposite Leslie Nielsen. She also appeared in several Australian films in the early 1990s, including Fatal Bond and Dead Sleep (both in 1992).

In 1997, Blair reunited with director Wes Craven for a cameo role in Scream (1996). That same year, she appeared in the Channel 4 documentary in the UK entitled Didn't You Used to be Satan? which was like a biography of her life so far and, like the movie The Exorcist, dominated her career and life.

In 2000, she was cast on the BBC TV show, Los Angeles 7, and between 2001 and 2003, she hosted the Fox Family's Scariest Places on Earth, a reality series featuring supposedly haunted places around the world.

“… I'm proud of it… but it has nothing to do with who I am as an adult. I think I've been extremely polite answering questions about the Exorcist almost every day in my life… ”- Blair (said about her role in The Exorcist, 2006).


During the 1990s, Blair appeared in various independent films as well as several television films. She hosted the reality series Fox Family Scariest Places on Earth (2001–2003), made guest appearances on the dark fantasy series Supernatural (2006), and was a regular on the Animal Planet Pit Boss series (2010–2012).

In 2006, she guest-starred on the television series The CW Supernatural, playing the role of Detective Diana Ballard.

In 2008, she appeared at the 18th annual Málaga Fantasy and Horror Film Festival to receive the Lifetime Achievement Award for her work in the horror genre. The following year, she appeared in the documentary Confessions of a Teenage Vigilante, discussing her role as Brenda in Savage Streets (1984).

In 2010, she appeared as herself on the TV series Pit Boss and Jury Duty, and in Rick Springfield's documentary "Affair of the Heart," and was a panelist on the 2011 episode of The Joy Behar Show.

In 2013, Blair accepted a role on the comedy series Whoa! and has since appeared in the feature film The Green Fairy as well as in the films Surge of Power: Revenge of the Sequel (2016).


In addition to her acting roles, Blair has publicly supported various charities, notably animal rights. In 2004, she founded the Linda Blair WorldHeart Foundation, a non-profit organization dedicated to the rehabilitation and adoption of rescue animals.

As a vegan, Blair is the co-author of Going Vegan! (2001).

“…The animals are right here, right in front of us. And how we treat these companions is a test…” – Linda D.Blair.

Blair has been an avid animal lover since childhood. As an adult, she became an animal rights activist and humanitarian, working with People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), Feed the Children, Variety, Children's Charity and other organizations. Blair also dedicates time to the non-profit organization she founded in 2004, the Linda Blair WorldHeart Foundation, which works to save and rehabilitate abused animals and provide them with the necessary care.

She is also vegan and co-wrote the book Going Vegan! (2001).

“…I have been a vegetarian for about 10 years. And it really was due to the reading that I did. And they explain so that you understand why it's important for the planet's survival along with compassion for animals. It certainly made it much easier for me. I lost weight really fast. My mother died from cancer so this is all very personal to me. And I just would like the planet to be a better place. And I think you'll find a vegetarian diet to be really incredible these days…” – Linda D.Blair.

Since 2015, star Linda D. Blair lives in the charming Coto de Caza, California.

“…I have to entertain myself. An easy way to explain it is I worked in NY since I was five-years-old doing modeling and commercials, and that's a completely different world than in California where I think there's different dreams and aspirations of maybe being a so-called 'star' and so forth. Here you do your work, whether it's theater or commercials…” – Linda D.Blair.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page