top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Jacek Gwizdała

Zaktualizowano: 8 sty 2022


Jacek Gwizdała (ur. 14 maja 1954 r. w Kaliszu) – scenarzysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny.

Absolwent ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Pracę w filmie rozpoczął w 1978 roku jako asystent kierownika produkcji przy realizacji polskiej sekwencji filmu Volkera Schlöndorffa „Blaszany Bębenek” („Die Blechtrommel”) – Złota Palma na MFF Cannes 1979, OSKAR 1980, CESAR 1980.

Będąc w Warszawie w 2016 r. dowiedziałem się, że są intensywne przygotowania do filmu fabularnego „Klecha”, którego reżyserem miał być Jacek Gwizdała. Tak też się stało, w latach 2017 – 2019 trwała realizacja filmu fabularnego „Klecha” – synopsis: „…Jest rok 2011. Pacjenta szpitala psychiatrycznego odwiedzi postulator. Pacjent to emerytowany szef Grupy „D” - zakonspirowanego oddziału Służby Bezpieczeństwa do walki z kościołem. Zabójstwa, pobicia, szantaże, prowokacje, napady to standardowe metody działania jego funkcjonariuszy. Postulator chce rozwikłać tajemnicę śmierci księdza Romana Kotlarza, proboszcza z Pelagowa. Jest rok 1976. Na ulicach Radomia robotnicy zaprotestują przeciwko podwyżkom cen żywności wprowadzonym przez komunistyczne władze. Z robotnikami będzie ksiądz Roman Kotlarz ... Czy po latach sprawa tajemniczej śmierci księdza zostanie wyjaśniona? Kim okaże się pacjent: katem, sędzią, a może ofiarą?...”.

Film z udziałem znakomitych aktorów m.in.: Piotra Fronczewskiego, Mirosława Baki, Artura Żmijewskiego, Danuty Stenki, Janusza Chabiora, Roberta Gonery, Tadeusza Huka oraz Ignacego Gogolewskiego, oczekuje na kolaudację w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej.

W 2017 r. kilkakrotnie przyjechałem na plan filmu „Klecha” i fotografowałem, a było co. Jego reżyser Jacek Gwizadała był wszędzie, pomagał, wyjaśniał, kierował…aż miło było popatrzeć i podpatrzeć jego nadzwyczajną aktywność. Robota paliła mu się w rękach, jak to popularnie można powiedzieć. Zresztą zobaczcie sami na zdjęciach, które jak się mówi nie kłamią. Byłem na kilku planach filmowych i teraz zwykle jest tak, że reżyser rosiada się kilkadziesiąt metrów od planu filmowego i ogląda, co nagrywa kamera na ekranie, tracąc często kontakt z aktorami i ekipą.

Do 1989 roku Jacek Gwizdała zrealizował ponad trzydzieści filmów kinowych i telewizyjnych, w tym również koprodukcji i usług zagranicznych w Zespole Filmowym KADR, współpracując między innymi z Piotrem Andrejewem: „Czułe miejsca” – Nagroda Krytyki Filmowej na MFF Fantastycznych Madryt 1983, Wyróżnienie Specjalne Krytyki Filmowej na MFF Fantastycznych w Porto 1984 ; z Jerzym Kawalerowiczem: „Spotkanie na Atlantyku”, „Austeria” – Grand Prix Złote Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1984, „Jeniec Ruropy”; z Krzysztofem Gradowskim „Akademia Pana Kleksa” – Złoty Talar na FPFF w Gdańsku 1984, Nagroda Jury na MFF w Moskwie 1985, Nagroda Specjalna Jury na MFF w Chicago 1985; 14 milionów widzów w polskich kinach w 1985 roku; z Jirim Svobodą „Ślady Wilczych Zębów” („Zanik Samotny” Berhof) – Wielka Specjalna Nagroda Jury oraz Nagroda Specjalna MFF w Karlovych Varach 1984; z Jerzym Gruzą „Pierściń i Róża”; z Robertem Glińskim „Łabędzi Śpiew” – Nagroda Srebrne Lwy, Nagroda Fundacji Kuktury Polskiej oraz Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdyni 1988.

W latach 1990-93 po wygraniu konkursu - dyrektor naczelny Studia Filmowego SEMAFOR w Łodzi, gdzie nadzorował produkcję kilkudziesięciu filmów animowanych w tym wielokrotnie nagradzanego obrazu lalkowego „DIM” Marka Skrobeckiego, filmów Piotra Dumały i Daniela Szczechury. Prowadził także koprodukcje filmowe z partnerami z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec - między innymi fabularnego filmu Jensa Ehlersa „Republika Marzeń” o Brunonie Schulzu.

Od 1993 roku założyciel i prezes Contra Studio, w którym powstały:

1993 - filmy animowane Żarciki TV” i „Faxmaszyna” w reżyserii Andrzeja Czeczota.

1994 – seria programów edukacyjnych „English and Arts” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego; seria animowana „Przychidzi Baba do Doktora” Andrzeja Czeczota (prezentowana na 33. MFF w Krakowie); filmy dokumentalne Edwarda Etlera „Dzielnica Śmierci”, „Pod Dachami Hulonu” i cykl dokumentalny „Impresja Izraelskie”; seria programów z muzyką klasyczną w technice HDTV - I „Bóg Stworzył Klasykę” w reżyserii Ferenca van Damme, w koprodukcji z holenderskim kanałem TV NOB (41 programów x 30’); 1995 - filmy dokumentalne „Zobaczyć Kilimandżaro” Anny Górnej i Lubomira Zająca, „Wrócę do nich po śmierci” Edwarda Etlera (Nagroda Specjalna za film propagujący idee tolerancji religijnej na 11. MFF Katolickich); telewizyjna seria fabularyzowana „Ten Bandycki Świat z Trzydziestych Lat” w reżyserii Tadeusza Junaka; animowany film lalkowy OM Marka Skrobeckiego, (prezentowany na Filmfest Dresden, Cortoimolafestival, Holland Animation Film Festival, Festival d’Animation Annecy, Festival del Cinema di Animazione e del Fumetto); realizacja tv koncertu muzyki dawnej Simona Standiga.

1996 - filmy dokumentalne „Protest” i „Odwet” z cyklu „Miasto z Wyrokiem” Wojciecha Maciejewskiego o wydarzeniach „Czerwiec 1976” w Radomiu - Nagroda Instytutu Lecha Wałęsy „za bezkompromisowość w dążeniu do prawdy i odwagę podejmowania trudnych tematów”; teledysk „Siedem Szesć” poświęcony wydarzeniom 1976 roku w Radomiu.

1997 - filmy dokumentalne: Wojciecha Maciejewskiego „Skaza” - trzecia część tryptyku „Miasto z Wyrokiem” oraz „Portret Przemocy”, Feriduna Erola „Kirk Douglas Trzydzieści Lat Póżniej”, Henryka Dederko „Witaj w Życiu”, film nagrodzono Grand Prix Biała Kobra i Nagrodą Prezesa TVP S.A. na 8. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi oraz . . . wstrzymano jego rozpowszechnianie na wniosek firmy Amway. Po 17 latach Sąd Najwyższy zezwolił na rozpowszechnianie filmu.

1998 - filmy dokumentalne Henryka Dederko „Byłem Bóstwem” Shinito oraz Wojciecha Maciejewskiego „Czas Kultu”, „Czas Sekty” i „Pytania z Bezkresu”; cykl animowanych klipów Bożonarodzeniowych i animowany film Marka Skrobeckiego „Marchenbilder” („Obrazki z Bajek”). Film był prezentowany na 14. Warszawskim Festiwalu Filmowym, 41 Internationales Leipziger Festival Für Dokumentar-und Animationsfilm, Festival Internacional De Cinema De Animaçăo Espinho 98, International Trickfilmschau 98 Schorndorf, Camerimage’98”, a także otwierał 10. Festiwal Mediów w Łodzi. „Obrazki z Bajek” zostały uznane za najlepszy polski animowany film autorski 1998 roku na Festiwalu OFAFA w Krakowie i nagrodzone Dyplomem Honorowym „Złota Kreska”. W 1999 roku film został zaprezentowany na 21. Semana Internacional del Cortometraje w San Roque w Hiszpanii, jak również na 11-tym Filmfest wDreźnie; reprezentował polską animację na 36. MFF w Krakowie oraz na Festival International du film d’Animation Annecy 99’.

1999 - filmy dokumentalne: Wojciecha Maciejewskiego „I Cicho Ciało Spocznie w Grobie” o życiu i męczeńskiej śmierci księdza Romana Kotlarza, Marii Waśko „Antykino” i Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego ”Powinniście być Wdzięczni Stalinowi” oraz czterdziestominutowy film fabularny Tomka Tryzny „Czy Można się Przesiąść” z udziałem Stanisława Tyma.

2000 - filmy fabularne: Mariusza Malca „Człowiek Wózków” nagrodzony główną nagrodą na 10. Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych Debiuty 2000, nominowany do Nagrody Polskich Orłów 2002 za zdjęcia Jacka Petryckiego; Piotra Mularuka NIEZNANA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA według scenariusza Ireneusza Janika z udziałem Piotra Machalicy i Krzysztofa Stroińskiego nagrodzony Nagrodą "Marcinka” na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino oraz Henryka Dederko „Bajland” ze zdjęciami Andrzeja J.Jaroszewicza z Wojciechem Pszoniakiem, Olafem Lubaszenko, Emilem Karewiczem i Magdą Teresą Wójcik oraz ... Lechem Wałęsą i Liroyem. Scenariusz filmu „Bajland” nagrodzony został Nagrodą Hartley Merrill w 1998 roku, film otrzymał Nagrodę Srebrnego "Granita" na 5. Festiwalu Komedii Polskich w Lubomierzu. Serial dokumentalny Jacka Bławuta i Wojciecha Maciejewskiego „Kawaleria Powietrzna” Nagroda NIPTEL 2000 za najlepszą dokumentalną produkcję telewizyjną roku, debiut animowany Agnieszki Skolik „Grafitollus”, a także filmy dokumentalne: Wojciecha Maciejewskiego „Kolenda w Kosowie”, Mariusza Malca „Matka Nieznanego Żołnierza” zrealizowany w koprodukcji z francusko-niemieckim kanałem TV Arte – Grand Prix, Nagroda Przewodniczącego Komitetu Kinematografii oraz Nagroda Publiczności na 6. Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt 2000”, 2. Nagroda na 10. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2001", film ten reprezentował TVP S.A. na 41. Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Monte Carlo ; serial fabularny według scenariusza Leszka Malinowskiego i Jacka Gwizdały „Skarb Sekretarza” w reżyserii Olafa Lubaszenki z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego, Tadeusza Huka, Bogdana Łazuki i Stefana Friedmanna oraz ... piłkarzy Grzegorza Lato, Andrzeja Szarmacha, Roberta Gadochy, Lesława Ćmikiewicza i Władysława Żmudy.

2001 - serial dokumentalny Wojciecha Maciejewskiego „Odyseja Kosmiczna 2001”, dyptyk dokumentalny Pawła Woldana „Non Possumus” nagrodzony G rand Prix na 17. MFF i Mediów Katolickich; film dokumentalny Borysa Lankosza i Marcina Koszałki „Rozwój” nagrodzony Golden Gate Award na 45. MFF w San Francisco w 2002 r., Nagrodą Srebrnego Smoka za najlepszy film dokumentalny , Nagrodą Brązowego Lajkonika oraz Nagrodą Specjalną Jury za zdjęcia na 42. MFF w Krakowie, nominowany do Nagrody PRIX EUROPA 2002, nagrodzony Nagrodą Brązowego Turonia i Nagrodą Publiczności na 12. MFF. Dokumentalnych Etmofilm Cadca 2002 , nagrodzony Nagrodą „Jańcio Wodnik” jako najlepszy film dokumentalny na FF PROWINCJONALIA 2003

2002 – montażowy film fabularny w reżyserii Olafa Lubaszenki „Jest Sprawa” ze zdjęciami Tomasza Werta.

2003 – film fabularny Jacka Filipiaka „Zerwany” ze zdjęciami Bogusława Godfrejowa z udziałem Agnieszki Dygant, Krzysztofa Globisza, Jana Frycza i Łukasza Simlata – Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności „Jańcio Wodnik” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej PROWINCJONALIA 2004 , 2. Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Biaritz, Nagroda Specialna Jury na 18. Festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, Nagroda Specjalna na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO! Nagroda Srebrne Grona na 36 Festiwalu Filmowym Lubuskie Lato Filmowe, Nagroda Specjalna Jury za scenariusz na Young Festival 2005, Główna Nagroda na FF NYSA 2005, Wielka Nagroda Specjalna za scenariusz na MFF GWANGJU Korea 2005.

2004 – serial dokumentalny „Babilon.pl” o polskiej misji wojskowej w Iraku oraz film dokumentalny Wojciecha Maciejewskiego „Siebie Nienawidzę”.

2005 – fabularyzowany film dokumentalny Michała Dudziewicza „Łukaszowcy N.Y. 39”, pełnometrażowy film dokumentalny Milenii Fiedler i Marka Króla US „English for Beginners”, premiera na 6. MFF Era Nowe Horyzonty.

2006 – telewizyjny serial dokumentalny Jacka Gwizdały „Akademia Policyjna”; poetyckie widowisko teatru telewizji „Umarli ze Spoon River” według poematu Edgara Lee Mastera , scenariusz i reżyseria Jolanta Ptaszyńska , zdjęcia Adama Sikory , z udziałem : Grażyny Barszczewskiej , Ewy Błaszczyk Teresy Budzisz –Krzyżanowskiej , Anny Dymnej , Jolanty Fraszyńskiej , Kingi Preis, Joanny Szczepkowskiej, Joanny Żółkowskiej, Jana Englerta , Krzysztofa Globisza, Ignacego Gogolewskiego , Tadeusza Huka, Krzysztofa Kolbergera, Jerzego Nowaka, Leona Niemczyka, Daniela Olbrychskiego, Radosława Pazury, Jana Peszka, Jerzego Radziwiłowicza , Jerzego Treli, Zbigniewa Zamachowskiego, Zbigniewa Zapasiewicza . Widowisko zostało nominowane do Nagrody Rockie na Kanadyjskim Festiwalu Twórczości TV BANFF 2007, reprezentowało polską TV na Festiwalu PRIX -VISONICA we Wrocławiu, na PRIX ITALIA 2007 oraz na Międzynarodowym Festiwalu TV w Rio de Janeiro 2007, miało specjalny pokaz na europejskiej konferencji telewizyjnej Eurovision we wrześniu 2007 roku w Rzymie.

2007/2008 – pilot telewizyjnego serialu dokumentalnego „Kapitaliści” według scenariusza Piotra Pytlakowskiego; development filmów fabularnych: „Łowca Dusz” Roberta Glińskiego według scenariusza Roberta Glińskiego i Krzysztofa Śliwki; „Samozwaniec” według scenariusza i w reżyserii Grzegorza Królikiewicza.

2009 – pierwszy w Polsce trójwymiarowy fabularyzowany film dokumentalny Michała Bukojemskiego „Likwidacja Getta Litzmanstadt” prezentowany na MFF Camerimage 2010; development filmu fabularnego Krzysztofa Gradowskiego „Akademia Pana Kleksa” 3D.

2010 – development filmu fabularnego „Srebrny Lis Felicji T.” według scenariusza i w reżyserii Edwarda Etlera, serialu fabularnego „Manufaktura” według scenariusza Elżbiety Cherezińskiej i Mateusza Jurka.2011 – 2012 produkcja filmu fabularnego „Srebrny Lis Felicji T.” w reżyserii Edwarda Etlera, ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej z udziałem Evgeniji Dodiny, development filmów dokumentalnych „Maria Regina” według scenariusza i w reżyserii Jacka Gwizdały i Andrzeja Czuldy oraz „Odrzuceni” według scenariusza Viktorii Marinov i Mihalisa Agrafiotisa, development fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Fania” według scenariusza Hanny Krall i Jolanty Dylewskiej.

2013 – development fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Diariusz 1864-2014” według scenariusza i w reżyserii Jacka Gwizdały

2014 – 2015 produkcja pilota filmu dokumentalnego „Polish Black Sities” według scenariusza i w reżyserii Jacka Gwizdały

2016 – film dokumentalny „Kamień” według scenariusza Jacka Indelaka i w reżyserii Jacka Gwizdały, development fabularnego serialu tv „Unterwelt” według scenariusza Jacka Indelaka w reżyserii Wojciecha Wójcika, development filmu fabularnego Jacka Gwizdały „Klecha” według scenariusza Wojciecha Pestki, Mateusza Jurka i Andrzeja Z. Sowy.

KIM JEST ARTYSTA?

Drążyłem ten temat przez sześć lat, podczas spotkań z wybitnymi postaciami kultury ARTYŚCI w ŁAZIENKACH w Pałacu Myśliwieckim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

—Czesław Czapliński: Kim jest artysta?

—Jacek Gwizdała: Prawdziwy - outsiderem, samotnie zmagajacym się ze swoimi wyborami, wątpliwościami i porażkami.

Fałszywy - celebrytą, dla którego dzień nieobecności w mainstremowych mediach oznacza śmierć.

Kwestionariusz Prousta to rodzaj zabawy towarzyskiej znanej wśród europejskich mieszczuchów i salonowców co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Tytuł kwestionariusza pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (ur. 1871 – zm. 1922). Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących osobowości osoby, która na nie odpowiadała, jej upodobań, zamiłowań itp. Pozornie błahy, stał się kwestionariusz Prousta jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości.

—Główna cecha mojego charakteru?

–Nieustępliwość.

—Cechy, których szukam u mężczyzny?

–Solidarność.

—Cechy, których szukam u kobiety?

–Odwaga, dobroć, czułość, orientalne piękno.

—Co cenię najbardziej u przyjaciół?

–Lojalność.

—Moja główna wada?

–Złośliwość.

—Moje ulubione zajęcie?

–Lektura.

—Moje marzenie o szczęściu?

–Już nieaktualne.

—Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk?

–Nie mam obsesji.

—Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem?

–Już mnie spotkało.

—Kim lub czym chciałabym być, gdybym nie był tym, kim jestem?

–Piłkarzem tym od soccera czyli footbolu.

—Kiedy kłamię?

–To mam wyrzuty sumienia.

—Słowa, których nadużywam?

–Nie wymienię z uwagi na ich niecenzuralność.

—Ulubieni bohaterowie literaccy?

–Ambroży Kleks I Mistrz Michaiła Bułhakowa.

—Ulubieni bohaterowie życia codziennego?

–Pasażerowie metra.

—Czego nie cierpię ponad wszystko?

–Obłudy.

—Dar natury, który chciałbym posiadać?

–Wzrost 190 cm.

—Jak chciałbym umrzeć?

–Nagle.

—Obecny stan mojego umysłu?

–Racjonalny.

—Błędy które najczęściej wybaczam?

–Usprawiedliwione emocjami.

Proust, zanim jeszcze został uznanym pisarzem, miał odpowiadać dwukrotnie na zestaw pytań zadanych przez przyjaciółkę; raz jako zaledwie nastolatek i ponownie jako młodzieniec. Manuskrypt z odpowiedziami Prousta został odnaleziony w roku 1924, już po śmierci słynnego pisarza. I w ten sposób nazwisko Prousta zostało powiązane z pytaniami z kwestionariusza na zawsze. Amerykańska pop-kultura pokochała zresztą stylistykę tego typu pytań. Od roku 1993 kwestionariusz Prousta zagościł na łamach „Vanity Fair” jako stała rubryka każdego wydania magazynu, na łamach którego kilka razy znalazły się moje zdjęcia i sam zagościłem.

PORTRAIT with HISTORY Jacek Gwizdała

Jacek Gwizdała (born on May 14, 1954 in Kalisz) - screenwriter, director, film and television producer.

A graduate in economics at the University of Lodz and the State Film, Television and Theater School in Lodz. Expert of the Polish Film Institute. Member of the Polish Film Academy.

He began working in the film in 1978 as an assistant production manager in the production of the Polish sequence of the film by Volker Schlöndorff "Tin Drum" ("Die Blechtrommel") - Golden Palm at the IFF Cannes 1979, OSKAR 1980, CESAR 1980.

Being in Warsaw in 2016, I learned that there are intensive preparations for the feature film "Klecha" directed by Jacek Gwizdała. So it happened, in 2017-2019 the production of the feature film "Klecha" - synopsis: "... It is 2011. The patient of the psychiatric hospital will be visited by a postulator. The patient is the retired head of Group "D" - a secret branch of the Security Service to fight the church. Assassinations, beatings, blackmail, provocation, assaults are standard methods of its officers. The postulator wants to unravel the mystery of the death of priest Roman Kotlar, priest of Pelagów. It is 1976. In the streets of Radom, workers will protest against the increase in food prices introduced by the communist authorities. There will be priest Roman Kotlarz with the workers ... Will the matter of the mysterious death of the priest be cleared up after many years? Who will the patient turn out to be: the executioner, the judge, or maybe the victim? ... "

The film, with the participation of outstanding actors, including Piotr Fronczewski, Mirosław Baka, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Janusz Chabior, Robert Gonera, Tadeusz Huk and Ignacy Gogolewski, is awaiting a collision at the Polish Film Institute.

In 2017, I came to the set of the movie "Klecha" several times and photographed, and there was something. Its director Jacek Gwizadała was everywhere, helping, explaining, managing ... it was nice to look and see his extraordinary activity. The work was burning in his hands, as is popularly said. Anyway, see for yourself in the pictures, which are said not to lie. I've been to several movie sets and now it is usually the director who sits several dozen meters from the movie set and watches what the camera records on the screen, often losing contact with the actors and the crew.

Until 1989, Jacek Gwizdała made over thirty cinema and television films, including co-productions and foreign services in the KADR Film Group, cooperating with Piotr Andrejew: "Sensitive Places" - Film Critics' Award at the Fantastic Madrid International Film Festival 1983, Special Film Critics Award at the International Film Festival in Porto 1984; with Jerzy Kawalerowicz: "Meeting on the Atlantic", "Austeria" - Golden Lions Grand Prix at the Polish Film Festival in Gdańsk 1984, "Reniey's Jeniec"; with Krzysztof Gradowski "Akademia Pana Kleksa" - Golden Thaler at the Polish Film Festival in Gdańsk 1984, Jury Award at the Moscow IFF 1985, Special Jury Award at the Chicago IFF 1985; 14 million viewers in Polish cinemas in 1985; with Jiri Svoboda "Traces of Wolf Teeth" ("Zanik Samotny" Berhof) - Grand Special Jury Award and Special Prize at the International Film Festival in Karlovy Vary 1984; with Jerzy Gruza "The Ring and the Rose"; with Robert Gliński "Łabędzi Śpiew" - Silver Lions Award, Award of the Polish Structure Foundation and Special Jury Award at the Polish Film Festival in Gdynia 1988.

In the years 1990-93, after winning the competition - the managing director of the SEMAFOR Film Studio in Łódź, where he supervised the production of several dozen animated films, including the award-winning puppet picture "DIM" by Marek Skrobecki, films by Piotr Dumała and Daniel Szczechura. He also co-produced film with partners from Great Britain, Ireland and Germany - among others the feature film by Jens Ehlers "Republic of Dreams" about Bruno Schulz.

Since 1993, founder and president of Contra Studio, in which: 1993 - animated films "Żarciki TV" and "Faxmaszyna" directed by Andrzej Czeczot. 1994 - a series of educational programs "English and Arts" directed by Piotr Trzaskalski; animated series "Coming Baba to Doctor" by Andrzej Czeczot (presented at the 33rd IFF in Krakow); Edward Etler's documentary films "District of Death", "Under the Roofs of Hulon" and the documentary series "Israeli Impression"; a series of programs with classical music in HDTV technique - I "God Created Classics" directed by Ferenc van Damme, co-produced with the Dutch TV channel NOB (41 programs x 30 '); 1995 - documentaries "Seeing Kilimanjaro" by Anna Górna and Lubomir Zając, "I will return to them after my death" by Edward Etler (Special Award for a film promoting ideas of religious tolerance at the 11th Catholic IFF); television fiction series "Ten Bandit World from the Thirties" directed by Tadeusz Junak; OM Skrobecki's animated puppet film, (presented at Filmfest Dresden, Cortoimolafestival, Holland Animation Film Festival, Festival d’Animation Annecy, Festival del Cinema di Animazione e del Fumetto); implementation of Simon Standig's concert of early music. 1996 - documentary films "Protest" and "Retaliation" from the series "City with a Judgment" by Wojciech Maciejewski about the events of "June 1976" in Radom - Award of the Lech Walesa Institute "for uncompromising pursuit of truth and courage to take up difficult subjects"; music video "Seven Six" dedicated to the events of 1976 in Radom.

1997 - documentary films by Wojciech Maciejewski "Scar" - third part of the triptych "City with Judgment" and "Portrait of Violence", Feridun Erol "Kirk Douglas Thirty Years Later", Henryk Dederko "Welcome to Life", the film was awarded the White Cobra Grand Prix and Award of the President of TVP SA at the 8th Media Festival "Man in danger" in Lodz and. . . its distribution was suspended at the request of Amway. After 17 years, the Supreme Court approved the distribution of the film.

1998 - documentary films by Henryk Dederko "I was the Deity" of Shinito and Wojciech Maciejewski "Czas Kultu", "Czas Sekty" and "Questions from the Endless"; a series of animated Christmas clips and an animated film by Marek Skrobecki "Marchenbilder" ("Pictures from Fairy Tales"). The film was presented at the 14th Warsaw Film Festival, 41 Internationales Leipziger Festival Für Dokumentar-und Animationsfilm, Festival Internacional De Cinema De Animação Espinho 98, International Trickfilmschau 98 Schorndorf, Camerimage'98 ", and also opened the 10th Media Festival in Łódź. "Pictures from Fairy Tales" were recognized as the best Polish animated author's film of 1998 at the OFAFA Festival in Krakow and awarded the "Golden Line" Honorary Diploma. In 1999, the film was presented at the 21st Semana Internacional del Cortometraje in San Roque, Spain, as well as at the 11th Filmfest in Dresden; represented Polish animation at the 36th International Film Festival in Krakow and at the Festival International du film d 'Animation Annecy 99'.

1999 - documentary films by Wojciech Maciejewski "I Quiet Body Will Rest in the Grave" about the life and martyrdom of priest Roman Kotlar, Maria Waśko "Antykino" and Andrzej Trzos-Rastawiecki "You should be grateful to Stalin" and forty-minute feature film Tomek Tryzna "Can You Be Change "with Stanisław Tym.

2000 - feature films: Mariusz Malec "Wheelchair Man" awarded the main prize at the 10th Review of Polish Feature Films Debuts 2000, nominated for the Polish Eagle Award 2002 for cinematography by Jacek Petrycki; Piotr Mularuk THE UNKNOWN WILD TALE based on the screenplay by Ireneusz Janik with the participation of Piotr Machalica and Krzysztof Stroiński, awarded the "Marcinek" Prize at the 19th International Young Audience Film Festival Ale Kino and Henryk Dederko "Bajland" with photographs by Andrzej J. Jaroszewicz with Wojciech Oszkiewicz, Wojciech Pachoni Emil Karewicz and Magda Teresa Wójcik and ... Lech Wałęsa and Liroy. The script of the film "Bajland" was awarded the Hartley Merrill Award in 1998, the film received the Silver "Granit" Award at the 5th Polish Comedy Festival in Lubomierz. Documentary series by Jacek Bławut and Wojciech Maciejewski's "Air Cavalry" NIPTEL 2000 Award for the best documentary television production of the year, Agnieszka Skolik's animated debut "Grafitollus", as well as documentary films: Wojciech Maciejewski's "Kolenda w Kosowie", Mariusz Malec "Mother of the Unknown Soldier" co-produced with a French German TV channel Arte - Grand Prix, Award Chairman of the Cinematography Committee and Audience Award at the 6th National Independent Review of Documentary Forms "Nurt 2000", 2nd Award at the 10th Media Festival "Man in Danger", Audience Award for the Best Documentary Film at the National Film Festival "Provincial 2001", film this was represented by TVP SA at the 41st TV Festival in Monte Carlo; feature series based on the screenplay of Leszek Malinowski and Jacek Gwizdała "Treasury of the Secretary" directed by Olaf Lubaszenko with the participation of Krzysztof Kowalewski, Tadeusz Huk, Bogdan Łazuka and Stefan Friedmann and ... football players Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Robert Gadocha, Lesław Ćmikiewicz and Władysław Żmuda.

2001 - serial dokumentalny Wojciecha Maciejewskiego „Odyseja Kosmiczna 2001”, dyptyk dokumentalny Pawła Woldana „Non Possumus” nagrodzony G rand Prix na 17. MFF i Mediów Katolickich; film dokumentalny Borysa Lankosza i Marcina Koszałki „Rozwój” nagrodzony Golden Gate Award na 45. MFF w San Francisco w 2002 r., Nagrodą Srebrnego Smoka za najlepszy film dokumentalny , Nagrodą Brązowego Lajkonika oraz Nagrodą Specjalną Jury za zdjęcia na 42. MFF w Krakowie, nominowany do Nagrody PRIX EUROPA 2002, nagrodzony Nagrodą Brązowego Turonia i Nagrodą Publiczności na 12. MFF. Dokumentalnych Etmofilm Cadca 2002 , nagrodzony Nagrodą „Jańcio Wodnik” jako najlepszy film dokumentalny na FF PROWINCJONALIA 2003

2002 – montażowy film fabularny w reżyserii Olafa Lubaszenki „Jest Sprawa” ze zdjęciami Tomasza Werta.

2003 – film fabularny Jacka Filipiaka „Zerwany” ze zdjęciami Bogusława Godfrejowa z udziałem Agnieszki Dygant, Krzysztofa Globisza, Jana Frycza i Łukasza Simlata – Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności „Jańcio Wodnik” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej PROWINCJONALIA 2004 , 2. Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Biaritz, Nagroda Specialna Jury na 18. Festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, Nagroda Specjalna na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO! Nagroda Srebrne Grona na 36 Festiwalu Filmowym Lubuskie Lato Filmowe, Nagroda Specjalna Jury za scenariusz na Young Festival 2005, Główna Nagroda na FF NYSA 2005, Wielka Nagroda Specjalna za scenariusz na MFF GWANGJU Korea 2005.

2004 – serial dokumentalny „Babilon.pl” o polskiej misji wojskowej w Iraku oraz film dokumentalny Wojciecha Maciejewskiego „Siebie Nienawidzę”.

2005 – fabularyzowany film dokumentalny Michała Dudziewicza „Łukaszowcy N.Y. 39”, pełnometrażowy film dokumentalny Milenii Fiedler i Marka Króla US „English for Beginners”, premiera na 6. MFF Era Nowe Horyzonty.

2006 - television documentary series by Jacek Gwizdała "Police Academy"; a poetic spectacle of the television theater "Dead with Spoon River" according to the poem of Edgar Lee Master, script and direction by Jolanta Ptaszyńska, cinematography by Adam Sikora, starring: Grażyna Barszczewska, Ewa Błaszczyk, Teresa Budzisz-Krzyzanowska, Anna Dymna, Jolanta Fraszyńska, Kinga Preis, Joanna Szczepkow , Joanna Żółkowska, Jan Englert, Krzysztof Globisz, Ignacy Gogolewski, Tadeusz Huk, Krzysztof Kolberger, Jerzy Nowak, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Radosław Pazura, Jan Peszek, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Trela, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Zapasiewicz. The show was nominated for the Rockie Award at the Canadian Creativity Festival TV BANFF 2007, represented Polish TV at the PRIX -VISONICA Festival in Wrocław, at PRIX ITALIA 2007 and at the International TV Festival in Rio de Janeiro 2007, had a special screening at the European Eurovision television conference in September 2007 in Rome. 2007/2008 - pilot of the television documentary series "Capitalists" according to the script by Piotr Pytlakowski; development of feature films: "Hunter of Souls" by Robert Gliński based on the screenplay of Robert Gliński and Krzysztof Śliwka; "Samozwaniec" according to the script and directed by Grzegorz Królikiewicz. 2009 - the first three-dimensional fictionalized documentary film by Michał Bukojemski "Liquidation of the Litzmanstadt Ghetto" presented at the 2010 Camerimage IFF; development of the feature film by Krzysztof Gradowski "Akademia Pana Kleksa 3D".

2010 - development of the feature film "Silver Fox by Felicja T." screenplay and directed by Edward Etler, the TV series "Manufaktura" screenplay by Elżbieta Cherezińska and Mateusz Jurek 2011 - 2012 production of the feature film "Silver Fox Felicja directed by Edward Etler, with cinematography by Jolanta Dylewska starring Evgenija Dodina, development of the documentary films "Maria Regina" according to the script and directed by Jacek Gwizdała and Andrzej Czulda and "Rejected" according to the script by Victoria Marinov and Mihalis Agrafiotis, development of the fictionalized documentary "Fania" according to script by Hanna Krall and Jolanta Dylewska.

2013 - development of the fictionalized documentary film "Diariusz 1864-2014" based on the script and directed by Jacek Gwizdała

2014 - 2015 production of the documentary film pilot "Polish Black Sities", screenplay and directed by Jacek Gwizdała

2016 - the documentary "Stone" according to the script by Jacek Indelak and directed by Jacek Gwizdała, development of the TV series "Unterwelt" according to the script of Jacek Indelak directed by Wojciech Wójcik, development of the feature film by Jacek Gwizdała "Klech" according to the script of Wojciech Pestka, Mateusz Jurek and Andrzej Z . Owls.

WHO IS AN ARTIST?

I delved this topic for six years, during meetings with outstanding figures of artists ARTISTS in BATHROOMS at the Hunter's Palace in the Royal Łazienki in Warsaw.

—Czławław Czapliński: Who is the artist?

—Jacek Gwizdała: A real outsider, struggling alone with his choices, doubts and failures.

Fake - a celebrity for whom the day of absence in the mainstream media means death.

The Proust Questionnaire is a type of social game known among European townspeople and salon owners since at least the second half. XIX century. The title of the questionnaire comes from the name of the French writer Marcel Proust (born in 1871 - died in 1922). The questionnaire consisted of a dozen or so questions about the personality of the person who answered them, their preferences, passions, etc. Apparently trivial, the Proust Questionnaire became one of the first examples of the personality "test".

—The main feature of my character?

-Uncompromising.

—Features I'm looking for in a man?

-Solidarity.

—Characteristics I am looking for a woman?

- Courage, kindness, tenderness, oriental beauty.

—What do I value most with friends?

-Loyalty.

—My major disadvantage?

-Malice.

—My favorite activity?

-Reading.

—My dream of happiness?

- Not up to date.

—What causes me to be obsessed with fear?

- I'm not obsessed.

—What would be my biggest misfortune?

-I've already met me.

—Who or what I would like to be if I wasn't who I am?

- The footballer from soccera or football.

—When do I lie?

-I have a guilty conscience.

—Words I abuse?

- I will not mention because of their rude nature.

—Loved literary heroes?

-Ambroży Kleks I Master Mikhail Bulgakov.

—Loved heroes of everyday life?

- Subway passengers.

—What do I hate above all?

-Obłudy.

—Gift of nature that I would like to have?

–Height 190 cm.

—How would I like to die?

-Suddenly.

—Current state of my mind?

-Rational.

—The mistakes I forgive most often?

- Justified by emotions.

Proust, before he became a recognized writer, was to answer twice a set of questions asked by a friend; once as a teenager and again as a young man. The manuscript with Proust's replies was found in 1924, after the death of the famous writer. And in this way, Proust's name was linked to the questionnaire forever. American pop culture, moreover, loved the style of this type of question. From 1993, Proust's questionnaire appeared on the pages of Vanity Fair as a permanent column of each issue of the magazine, in which my photos were found several times and I myself appeared.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page