Szukaj
  • Czesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Irena Dziedzic

Aktualizacja: 20 kwi 2019


Irena Dziedzic legenda telewizji

Irena Dziedzic urodziła się w Kołomyi 20 czerwca 1925 r. Była dziennikarką i prezenterką telewizyjną, twórczynią pierwszego polskiego talk-show zatytułowanego „Tele-Echo”.

Przed wybuchem II wojny światowej chodziła do żeńskiej szkoły podstawowej, zostając w końcu wychowanką s.Felicjanek jednego z lwowskich internatów. Po wejściu Rosjan rozpoczęła uczęszczanie do koedukacyjnej szkoły średniej, zdając maturę w Krakowie.

W roku 1946 została redaktorem depeszowym „Echa Krakowa”, pracując później również w „Słowie Polskim” oraz w „Głosie Ludu”. Wreszcie przeszła do działu zagranicznego i kultury w „Expressie Wieczornym”. W Polskim Radio pracowała od 1952 r., a TVP związana była od 1956 r. prowadząc program „Tele-Echo", od 1983 do 1991 prowadziła autorski program „Wywiady Ireny Dziedzic”.

Na początku stycznia 2019 sensację wywołała informacja, że Irena DZIEDZIC ciągle jest w kostnicy, a zmarła miesiąc wcześniej 18 XI 2018. Potem 14 I 2019 pogrzeb na urokliwym cmentarzyku w Laskach, który kiedyś odwiedziłem, aby obejrzeć grób Lechonia, kiedy jego prochy zostały ściągnięte z Nowego Jorku.

Pamiętam jak dziś spotkanie z Ireną Dziedzic 26 VIII 1987 w studio TV, gdzie mnie zaprosiła. Kiedy po rozmowie spytałem - skąd wie tak dużo o mnie, powiedziała – mam swoje kanały i uśmiechneła się szelmowsko. Zapytałem, czy moge zrobić jej zdjęcie. Kiwnęła głową. Postanowiłem jedno ze zdjęć z tej sesji dać na moją wystawę FACE to FACE w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, w styczniu 1989 r., która rozpoczynała rok 150.lecia wynalezienia fotografii.

Przyleciałem kilka dni wcześniej. Zadzwoniłem do Pani Ireny i zaprosiłem ja na kawę do Hotelu Europejskiego. Przy szarlotce, powiedziałem, że jej zdjęcie będzie na wystawie w Zachęcie, w towarzystwie najwybitniejszych osobistości Polski i Ameryki. Pokiwała głową ze zrozumieniem. Poprosiłem, aby przyszła, gdyż myślę, że nie będzie dużo osób, ponieważ od 10 lat mieszkam w Nowym Jorku i niewiele osob mnie tu zna. A od czego jest TV? -powiedziała zdecydowanie. Na otwarciu 13 I 1989 r. były nieprzebrane tłumy, dobrze, że są zdjęcia, bo nikt by nie uwierzył, ludzie stali aż do Hotelu Victoria, była oczywiście TV, która zrobiła 1/2 godzinny film, Polska Kronika Filmowa, dziennikarze.

Potem jak przylatywałem do Warszawy, pomagała mi zdobyć kontakty, czasami namówić, wybitne postaci, życia kulturalnego, abym mógł zrobić portret i wywiad, pomogła mi z Ireną Eichlerowną (1908-1990) wybitną aktorką, która nie zgadzała się na zdjęcia.

Miała takie powiedzonka, które do dziś zapamiętałem i używam w swojej pracy: "...Jest tyleż sposobów pracy z ludźmi, ilu samych ludzi...”, "Być sobą – to najpierw trzeba być kimś" a już jej słowa "...Wznoszę toast za moich wrogów, bo tylko oni uświadamiają nam, jacy naprawdę jesteśmy..." bardzo mi się podoba.
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon