top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Dominika Zamara

Zaktualizowano: 8 sty 2022


„…Żyję, aby śpiewać…” – Dominika Zamara.

Dominika Zamara (ur. 11 sierpnia 1981r. we Wrocławiu) – śpiewaczka (sopran dramatyczny), solistka operowa mieszkająca we Włoszech.

W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im.Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Alida Ferrarini, Enrico De Mori, Mario Melani, Alessandra Althoff-Pugliese, Daniele Anselmi.

Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Nie sposób nawet z nazwy wymienić wszytkich jej występów na świecie, wspomnę o kilkunastu ważniejszych. Zrobiła już bardzo wiele i ciągle robi, warto na nią zwrócić uwagę.

W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze “Płaszcz” (“Il tabarro”), pierwszej części tzw. “Tryptyku”.

W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery “Tramonto” Gaetano Coronaro, pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech.

W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood.

W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję – oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera. W Wiedniu została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. “La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z “Laudate Pueri” Vivaldiego oraz “Exultate, jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festivalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali.

W 2016 roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti.

W 2017 roku zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę "Drzewo Życia" za wybitne osiągniecia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. Zainaugurowała Festiwal "Chopin Forever" recitalem w San Gemini. Zaśpiewała podczas międzynarodowego Festiwalu Asisa w Madrycie z udziałem światowej sławy pianisty Joaquín Achúcarro.

W 2019 zaśpiewała solową partię w Requiem Mozarta z orkiestrą pod dyrekcją Maestro Aldo Bernardi. Zadebiutowala w Buenos Aires z recitalem dla Fundacji Beethovenowskiej. We Florencji wykonała Stabat Mater Pergolesiego pod dyrekcją Maestro Alan Freiles.

Nagrała dla Edit Music Italy i wydała we Włoszech dwie płyty. W 2015 wydala płytę wraz z amerykańskim gitarzystą klasycznym Stanleyem Alexandrowiczem z dziełami chorwackiego kompozytora Ivana Padoveca, wyprodukowaną przez włoską wytwórnię płytową muzyki klasycznej Sheva Record. Nagrała płyty m.in.: Dreams(2009), Life (2012), Ivan Padovec, Works for Guitar and Soprano (2015), Chopin Lieder Op. 74 (2018).

Pracuje jako nauczycielka śpiewu solowego w prywatnej szkole muzycznej Accademia Musicale „La Certosa” we Włoszech.

Na sesję zdjęciową umówiliśmy się 26 listopada 2019 r. w Parku Ujazdowskim w Warszawie, w niezwykłym okresie kolorystycznym – jesieni, wiedziałem, że to będzie najlepszy okres i na ten czas czekałem. Nie pomyliłem się, ale przypadł on również do gustu Dominice, co widoczne jest na zdjęciach. A poniżej, bardzo osobista i szczera rozmowa, bo tylko szczerość ma tu rację bytu.

KIM JEST ARTYSTA? – to temat, który drążyłem przez sześć lat, podczas spotkań z wybitnymi postaciami kultury, na spotkaniach pt. „ARTYŚCI w ŁAZIENKACH” w Pałacu Myśliwieckim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

 –Czesław Czapliński: Kim jest artysta?

–Dominika Zamara: Artysta to osoba dedykujaca całe swoje życie sztuce. W mojej egzystencji myslę o muzyce i o miłości do niej, i chęci udoskonalania siebie, towarzyszy mi w większości momentów życia.

Kwestionariusz Prousta to rodzaj zabawy towarzyskiej znanej wśród europejskich mieszczuchów i salonowców co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Tytuł kwestionariusza pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (1871–1922). Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących osobowości osoby, która na nie odpowiadała, jej upodobań, zamiłowań itp. Pozornie błahy, stał się kwestionariusz Prousta jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości. 

—Główna cecha mojego charakteru?

–Dominika Zamara: Perfekcjonizm, determinacja, nieustanny rozwój.

—Cechy, których szukam u mężczyzny?

–Dominika Zamara: Nie szukam. Jeśli staje przede mna człowiek niezależnie od płci, to wyczuwam intuicyjnie czy jest między nami harmonia. Jednak cenie takie cechy jak odwaga, wybitna inteligencja i wrażliwość na piękno.

—Cechy, których szukam u kobiety?

–Dominika Zamara: Jak powyżej.

—Co cenię najbardziej u przyjaciół?

–Dominika Zamara: To, iż zawsze są, a szczególnie w wyjątkowo ponurych chwilach. Nie oceniają, poprostu są....

—Moja główna wada?

–Dominika Zamara: Niecierpliwosć, nienawidze czekać...haha nawet na czerwonym świetle. No i jestem choleryczką.

—Moje ulubione zajęcie?

–Dominika Zamara: Muzyka to 98 procent mojego życia, profesja i pasja,

—Moje marzenie o szczęściu?

–Dominika Zamara: Spełnienie w pieknie muzyki..poruszanie dusz publiczności.

—Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk?

–Dominika Zamra: Strach o śmierć bliskich...

—Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem?

–Dominika Zamar: Jak powyzej..Przemijanie bliskich…

—Kim lub czym chciałbym być, gdybym nie był tym, kim jestem?

–Dominika Zamara: Aktorką.

—Kiedy kłamię?

–Dominika Zamara: Nie kłamię. Czasem indywidualnie interpretuje rzeczywistość.

—Słowa, których nadużywam?

–Dominika Zamara: Czasem przeklinam w momentch skrajnego zmęczenia po wielu koncertach.

—Ulubieni bohaterowie literaccy?

–Dominika Zamara: Lady Macbeth.

—Ulubieni bohaterowie życia codziennego?

–Dominika Zamara: Ludzie pasji, nie bojacy się zaryzykować w życiu.

—Czego nie cierpię ponad wszystko?

–Dominika Zamara: Zamkniętych umysłów.

—Dar natury, który chciałabym posiadać?

–Dominika Zamara: Pan Bóg hojnie mnie obdarzył głosem i to wystarczy.

—Jak chciałabym umrzeć?

–Dominika Zamara: Tworząc sztuke zapewniamy sobie nieśmiertelność.

—Obecny stan mojego umysłu?

–Dominika Zamara: Aktywny, uczący się nowego repertuaru.

—Błędy które najczęściej wybaczam?

–Dominika Zamara: Na pewo nię głupotę. Wybaczam błędy, które są zrozumiane jako błedy przez osobę je popełniającą i gdy pojawia się skrucha.

Proust, zanim jeszcze został uznanym pisarzem, miał odpowiadać dwukrotnie na zestaw pytań zadanych przez przyjaciółkę; raz jako zaledwie nastolatek i ponownie jako młodzieniec. Manuskrypt z odpowiedziami Prousta został odnaleziony w roku 1924, już po śmierci słynnego pisarza. I w ten sposób nazwisko Prousta zostało powiązane z pytaniami z kwestionariusza na zawsze. Amerykańska pop-kultura pokochała zresztą stylistykę tego typu pytań. Od roku 1993 kwestionariusz Prousta zagościł na łamach „Vanity Fair” jako stała rubryka.

PORTRAIT with HISTORY Dominika ZAMARA

"... I live to sing ..." - Dominika Zamara.

Dominika Zamara (born August 11, 1981 in Wrocław) - a singer (dramatic soprano), opera soloist living in Italy.

In 2007, she graduated with honors from the Karol Lipiński Academy of Music in Wrocław, at the vocal department in the class of prof. Barbara Ewa Werner.

She received a scholarship for a year of study at the Verona Conservatory of Music and educated her voice there with many outstanding masters of the art and technique of bel canto, such as Bruno Pola, Alida Ferrarini, Enrico De Mori, Mario Melani, Alessandra Althoff-Pugliese, and Daniele Anselmi.

Her career began in 2008. She toured France and with the outstanding French organist Fabrice Pitrois. It is impossible to even name all of her performances in the world, I will mention a dozen more important ones. She has already done a lot and is still doing, it is worth paying attention to her.

In 2009, she made her debut in Italy. In Padua she sang the part of Mimi in Puccini's opera "La Boheme" and the part of Giorgietta in the opera "Coat" ("Il tabarro"), the first part of the so-called "Triptych".

In 2011, she sang the main part in the world premiere of Gaetano Coronaro's opera "Tramonto", conducted by Maestro Stefano Carlini, at the Teatro Olimpico in Vicenza, Italy.

In 2012, she made her US debut at the Warner Grand Theater in Los Angeles, performing together with composer Maria Newman and the Holywood chamber orchestra.

In 2013, she gave concerts in Rome at the Teatro Orione - the concert was broadcast by television - and at the Basilica of Padre Pio in Pietrelcina. She performed sacred music with Maestro Vince Tempera. In Vienna, she was honored with the Golden Owl in the classical music category for outstanding artistic achievements.

She sang with a symphony orchestra in Dallas, Texas, as part of the CICA Music Festival, performing Puccini's arias. In September 2013, she made her debut in one of the most prestigious concert halls in New York, at Avery Fischer Hall at the Metropolitan Opera, accompanied by a symphony orchestra of 120 instruments. The concert was hosted by the famous actor, director and producer Kevin Spacey. In Morcone she received the international Padre Pio award for artistic achievements.

In 2014, she sang the main part in the contemporary opera by Vincenzo Faggiano entitled La Serva di Padova at the Teatro Verdi in Padua. She recorded a DVD with Vivaldi's Laudate Pueri and Mozart's Exultate, Jubilate with the La Certosa orchestra conducted by Maestro Paolo Fumei for the Italian television Cremona1. She sang at the Evmelia classical music festival in Greece with pianist Ramzi Shomali.

In 2016, she made her debut in South Korea with a concert with the Prime Philharmonic Orchestra in Seoul and in the city of Busan with a symphony orchestra conducted by Maestro Daniel Park. In Italy, she inaugurated with an international recital at the Festival Biennale Arte Dolomiti.

In 2017, she sang at the San Carlino Theater in Brescia for Italian TV. She made her debut at the Mozart Festival "Nacht und Tag" in Turin. She received the international "Tree of Life" award for outstanding artistic achievements in Italy in the region of Puglia and was awarded the title of Honorary Vice President of the International Foundation Acceptus Mundi Onlus. She inaugurated the "Chopin Forever" festival with a recital in San Gemini. She sang during the international Asis Festival in Madrid with the world-famous pianist Joaquín Achúcarro.

In 2019, she sang a solo part in Mozart's Requiem with an orchestra conducted by Maestro Aldo Bernardi. She made her debut in Buenos Aires with a recital for the Beethoven Foundation. In Florence, she performed Pergolesi's Stabat Mater conducted by Maestro Alan Freiles.

She recorded for Edit Music Italy and released two albums in Italy. In 2015, he released an album with the American classical guitarist Stanley Alexandrowicz with works by the Croatian composer Ivan Padovec, produced by the Italian classical music label Sheva Record. She has recorded albums, including: Dreams (2009), Life (2012), Ivan Padovec, Works for Guitar and Soprano (2015), Chopin Lieder Op. 74 (2018).

She works as a solo singing teacher at the private music school Accademia Musicale "La Certosa" in Italy.

We arranged for a photo session on November 26, 2019 in the Ujazdowski Park in Warsaw, during the unusual color period - autumn, I knew that it would be the best period and I was waiting for this time. I was right, but Dominika liked it as well, which can be seen in the photos. And below, a very personal and honest conversation, because only honesty is right here.

WHO IS AN ARTIST? - this is a topic that I have been investigating for six years, during meetings with outstanding figures of culture, at meetings entitled "ARTISTS in ŁAZIENKI" at the Myśliwiecki Palace in Łazienki Królewskie in Warsaw.

–Czesław Czapliński: Who is the artist?

–Dominika Zamara: An artist is a person who dedicates his whole life to art. In my existence I think about music and love for it, and the desire to improve myself, it accompanies me in most moments of my life.

The Proust Questionnaire is a kind of social game known among European townspeople and parlors from at least the second half of the XIX century. The title of the questionnaire comes from the name of the French writer Marcel Proust (1871–1922). The questionnaire consisted of a dozen or so questions about the personality of the person who answered them, their likes and dislikes, etc. Seemingly trivial, the Proust questionnaire became one of the first examples of a personality "test".

—Main Character Trait?

–Dominika Zamara: Perfectionism, determination, constant development.

—Features I am looking for in a man?

–Dominika Zamara: I'm not looking. If a person stands in front of me, regardless of gender, I can intuitively sense whether there is harmony between us. However, I value qualities such as courage, outstanding intelligence and sensitivity to beauty.

—Features I am looking for in a woman?

–Dominika Zamara: As above.

—What do I value most about my friends?

–Dominika Zamara: That they are always there, especially in particularly gloomy moments. They don't judge, they are just ....

—My major flaw?

–Dominika Zamara: Impatient, I hate waiting ... haha ​​even at the red light. And I'm a choleric.

—My favorite activity?

–Dominika Zamara: Music is 98 percent of my life, profession and passion,

—My dream of happiness?

–Dominika Zamara: Fulfillment in the beauty of music .. moving the souls of the audience.

—What makes me obsessive?

–Dominika Zamra: Fear for the death of loved ones ...

—What would be the greatest misfortune for me?

–Dominika Zamar: As above .. The passing of loved ones ...

—Who or what would I like to be if I were not who I am?

–Dominika Zamara: An actress.

—When am I lying?

–Dominika Zamara: I'm not lying. Sometimes he interprets reality individually.

—Words that I overuse?

–Dominika Zamara: Sometimes I curse when I am extremely tired after many concerts.

—Favorite literary heroes?

–Dominika Zamara: Lady Macbeth.

—The favorite heroes of everyday life?

–Dominika Zamara: Passionate people, not afraid to take a risk in life.

—What do I hate above all else?

–Dominika Zamara: Closed minds.

—A gift of nature that I would like to have?

–Dominika Zamara: God gave me generously with his voice and that's enough.

—How would I like to die?

–Dominika Zamara: By creating art, we ensure our immortality.

—The current state of my mind?

–Dominika Zamara: Active, learning a new repertoire.

—The mistakes I forgive most often?

–Dominika Zamara: Certainly stupid. I forgive mistakes that are understood as mistakes by the person making them and when repentance arises.

Proust, before becoming an established writer, was to answer twice a set of questions asked by a friend; once as barely a teenager and again as a youth. The manuscript with Proust's answers was found in 1924, after the death of the famous writer. And thus Proust's name was linked to the questionnaire questions forever. American pop culture has fallen in love with the style of this type of question. Since 1993, the Proust questionnaire has appeared in the pages of Vanity Fair as a permanent column.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 comentarios


Jerzy Piotrowski
Jerzy Piotrowski
15 jun

ALANYIA 15 06 2024 12 06 spotkałem Ta Wielką Polkę Dominikę Zamara na lotnisku ww Wrocławiu ja wracałem z mojego KRAJU di Alanyi Dominika po koncercie w Brzegu wracała do Mediolanu spotkałem Ją po 5latach w 2019 roku śpiewała 4maja 2019 roku z okazji wigilii urodzin Stanisława Moniuszki 200 lecia i w tym samym roku 30 12 2019 śpiewała Koncert noworoczny w teatrze w Kudowie Zdrój obydwa koncerty miałem zaszczyt prowadzić z Tą Wielką Wokalistką przeze 5 lat śledzę Jej Cudowna Karierę i piszę recenzje wszystkie wyróżnione Cud się stał że nasze przypadkowe spotkanie było tak emocjonalne Jesteśmy w stałej komunikacji i Wielkiej Przyjaźni Tak Trzymać sukcesy Murowane w dalszej Karierze z poważaniem uwielbieniem i Sympatjom Giorgio

Me gusta
Jerzy Piotrowski
Jerzy Piotrowski
15 jun
Contestando a

Tak to ja

Me gusta

Jan Muszynski
Jan Muszynski
22 ago 2020

Tak

Ciekawa

Artystka

Nawiedzona

Nikt nie wydoli

Me gusta
bottom of page