top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Calvin Klein“…Nie zastanawiam się nad sukcesem. Może to jeden z powodów, dlaczego odnoszę sukces…” – Calvin Klein

 

Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 w Nowym Jorku) – amerykański projektant mody, który w roku 1968 uruchomił firmę Calvin Klein Inc.

Urodził się w nowojorskim Bronksie jako drugi z trójki dzieci węgierskiego imigranta Leo Kleina i Flore (Flo). Babcia Calvina była krawcową i dzięki niej zainteresował się szyciem. Jego matka wspierała pasję syna.

Po ukończeniu High School of Industrial Arts na Manhattanie uczęszczał do Art Students League of New York oraz nowojorskiego Fashion Institute of Technology. W 2003 roku — już jako absolwent uczelni — otrzymał tytuł doktora honoris causa.W 1962 odbył staż w domu mody przy Siódmej Alei w Nowym Jorku, pracując u producenta płaszczy i garniturów Dana Millsteina. Przez pięć lat projektował w innych nowojorskich sklepach.

W 1968 wraz z przyjacielem z dzieciństwa, Barrym K. Schwartzem, otworzył swoją pierwszą firmę Calvin Klein Inc.

Klein wraz z Robertem Denningiem i Ralphem Laurenem był jednym z liderów w żydowskiej społeczności imigrantów w Bronksie. Protegowany barona de Gunzburga został włączony do elity nowojorskiej mody, zanim jeszcze odnotował pierwszy sukces, a było nim uruchomienie pierwszej linii dżinsów dla własnej marki. Został natychmiast uznany za talent po swoim pierwszym dużym pokazie na New York Fashion Week i okrzyknięty nowym Yves Saint Laurentem.

  Firma Calvin Klein Inc. w latach 70. i 80. projektowała głównie odzież dżinsową. W 1979 wywołał skandal – aktorka Brooke Shields ukazała się na plakatach tylko w jednej części garderoby: dżinsach Calvina Kleina. W 1992 kolekcję pociągającej bielizny CK reklamowała ulubiona modelka projektanta Kate Moss. Projektant tworzy modę uniseks – jego T-shirty i dżinsy mogą wkładać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.  “…Prowadzę biznes, w którym nikogo nie obchodzi nic poza tym, jak dobrze sprzedała się twoja ostatnia kolekcja…” – Calvin Klein

 

Calvin Klein w 2002 sprzedał swoje imperium koncernowi Phillips-VanHeusen za 430 milionów dolarów. Pieniądze ze sprzedaży zamierzał przeznaczyć do ekspansji na kolejne rynki: europejski i azjatycki.Wśród znanych modeli i modelek Calvina Kleina byli m.in.: Tyson Beckford, Michael Bergin, Justin Bieber, Kendall Jenner, Naomi Campbell, Justin Chambers (dr Alex Karev z serialu Chirurdzy), Cindy Crawford, Jamie Dornan, Zac Efron, Travis Fimmel, Glenn Fitzgerald, Fredrik Ljungberg, Alex Lundqvist, Kate Moss, Sean O’Pry, Antonio Sabato Jr., Marcus Schenkenberg, Mark Wahlberg i Tony Ward.

Klein był dwukrotnie żonaty, w 1964 poślubił Jayne Centre, z którą ma córkę Marci Klein (ur. 1966). Projektant rozwiódł się z pierwszą żoną w 1974. W 1986 Klein ożenił się po raz drugi z Kelly Rector. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2006.

Od 2010, Klein spotykał się z 23-letnim modelem Nicholasem „Nickiem” Gruberem. Ich dwuletni romans zakończył się w kwietniu 2012 roku, gdy Gruber zapisał się na leczenie odwykowe, dzień po aresztowaniu za posiadanie narkotyków.

 


RELAX (tygodnik chicagowski) – 12 stycznia 1985 – SŁAWNI i BOGACI tekst i zdjęcia Czesław Czapliński – Calvin Klein:

Amerykańska moda na przestrzeni ostatnich kilku lat osiągnęła poziom miedzynarodowego dyktatora jakim był Paryż. Niemałą w tym zasługę ma trzykrotny zdobywca najbardziej prestiżowej w modzie nagrody Coty – nowojorski projektant Calvin Klein, który poprzez swój niewątpliwy talent i wyczucie czasu wyprowadził ją na wyżyny światowe.

42-letni obecnie Calvin Klein, którego produkty zna każdy, urodził sie w Nowym Jorku, w dzielnicy Bronx. Rodzice jego należeli do klasy średniej, a on sam już od młodości marzył o wielkiej fortunie. Tak wspomina te czasy:

„…Zawsze chciałem mieć swój własny interes. Kiedy miałem 5 lat, mój najlepszy przyjaciel, Barry Schwartz (obecnie jego partner), i ja chcieliśmy otworzyć sklep ze zwierzętami. Ja miałem znaleźć zwierzęta, a Barry miał postarać się abyśmy nie zbankrutowali. Potem życie nasze potoczyło sie w różnych kierunkach; kiedy ja uczęszczałem do Fashion Institute of Technology, Barry studiował w New York University. Następnie, kiedy ja się szkoliłem w dziedzinie mody, Barry pracował w supermarkecie, który odziedziczył po swojej rodzinie...".

 


Po ukończeniu Fashion Institute of Technology w 1962 r. (gdzie obecnie uczy), Calvin Klein pracował przez 5 lat dla Dan Millesteina za $75 tygodniowo, jak projektant. Nic nie wróżyło jeszcze sukcesu.

Kosmiczna wręcz kariera Calvina Kleina rozpoczęła się w 1968 r., kiedy ze swoimi 2000 $ i 10.000 $ od Schwartza, założył własny interes, który pierwotnie nazywał się Calvin Klein Ltd.

Jak się często zdarz, o końcowym sukcesie zdecydował przypadek. A mianowicie, firma Kleina znajdowała sie w małym lokalu w York Hotel na 7 Alei, a kupiec hurtowy z jednego z najwiekszych domów towarowych — Bonwit Teller — wysiadł przypadkowo z windy na niewłaściwym piętrze wprost na stojaki z płaszczami Kleina. Wyszedł... zostawiając zamówienie wartości 50 tysięcy dolarów.

Potem sprawy potoczyły sie już błyskawicznie. Wystarczy wspomnieć, że chociażby ostatnio Klein i jego partner Schwartz zapłacili ponad 61 milionów dolarów kompanii Puritan Fashions, która produkuje "jeansy” Kleina i nie jest jeszcze ich własnością. Jaki był z tego zarobek dla Kleina nie trzeba pisać. Przytocze jeszcze jeden przykład: tylko w pierwszym roku produkcji majtek dla kobiet w tzw. "meskim stylu” dochód przekroczył 48 milionów dolarów!

Od czasu powstania firmy, Calvin Klein, oprócz płaszczy, produkuje dziś: bieliznę, chustki, torby podróżne; w niedalekiej przyszłości ma zamiar projektować: koszule nocne, okulary słoneczne, buty, tworzyć nowe zapachy perfum, itd.

W całej swej karierze Klein otrzymał najwięcej uznania nie za typowo amerykańskie sportowe fasony swych ubrań, lecz za kontrowersyjne pod względem seksu reklamy bielizny. Furora rozpoczęła sie w 1980 r. kiedy 15-letnia wówczas Brooke Shields, wystąpiła w prowokacyjnej reklamie TV mówiąc: "Czy wiecie co jest pomiędzy mną i moimi Calwinami? Nic."

 


To było oczywiście 4 lata temu i panowała inna obyczajowość. Kilka lokalnych stacji TV zdjęło te reklamę, ze względu na presje widzów. Rok później organizacja pn. "Kobiety Przeciwko Pornografii" oskarżyła Kleina o szerzenie seksu i perwersji, używając do tego młodych modelek.

Od tego czasu wiele zmieniło sie w obyczajowości, chociaż nadal amerykańska TV należy do jednej z najbardziej purytańskich pod względem seksu.

Z wyglądu Calvin Klein jest wysokim, szczupłym mężczyzną, który regularnie spedza dużo czasu u dermatologa i w salonach piekności, bardzo dbając o swój wygląd — chce zachować młodzieńczy wigor. Jego nieomal chłopięcy urok, wdzięk i bezpośredniość promieniują na otoczenie.

Córka Kleina — Marcia jest owocem małżeństwa, z roku 1962, z Jayne Centre, z którą rozszedł sie 10 lat później. 3 lutego 1978 roku wszystkie gazety doniosły o porwaniu Marci przez byłą niańkę. Cała historia skończyła się, jednak szczęśliwie po 10 godzinach i po zapłaceniu wysokiego okupu. Dziś już 17-letnia córka powiedziała, że wszystkie jej przyjaciółki tracą zmysły jak patrzą na fotografie jej ojca.

       Oprócz apartamentu z widokiem na East River w Manhattanie, Klein ma domy w Connecticut i na Fire Island. Brązowy kolor jest jego ulubionym, widać to w dekoracji rezydencji, ubiorze i Mercedesie. W wolnych chwilach Klein maluje, gra w tenisa i jeździ konno.

 

“…Nie jestem politykiem i nie chcę brać udziału w polityce…” – Calvin Klein        „…Calvin Kleina po raz pierwszy spotkałem i fotografowałem w grudniu 1983 r. w Nowym Jorku, potem jeszcze kilka razy. Pisałem również o nim w magazynie wychodzącym w Chicago RELAX (1985) w cyklu Sławni&Bogaci.Muszę powiedzieć, że każde spotkanie z nim było dla mnie przeżyciem. Nie tylko dlatego, że można było zobaczyć co jest modne i jak powinniśmy się ubierać aby być elegancki i na czasie z modą. Ale chyba najważniejsza była jego wrodzona skromność i bezpośredniość w zachowaniu, mimo pozycji jaką zajmował, a może właśnie dlatego…” – Czesław Czapliński.

 

“…I don't think about success. Maybe that's one of the reasons why I'm successful…” – Calvin Klein.

 

“…I first met and photographed Calvin Klein in December 1983 in New York, and then several more times. I also wrote about him in the Chicago magazine RELAX (1985) in the series Famous & Rich. I must say that every meeting with him was an experience for me. Not only because we could see what is fashionable and how we should dress to be elegant and up to date with fashion. But probably the most important thing was his innate modesty and directness in behavior, despite the position he held, or maybe because of it..." - Czesław Czapliński.

 


PORTRAIT with HISTORY – Calvin Richard Klein (born November 19, 1942) is an American fashion designer who launched the company that later became Calvin Klein Inc., in 1968. In addition to clothing, he also has given his name to a range of perfumes, watches, and jewellery.

Klein was born on November 19, 1942, to a Jewish family in the Bronx, New York City, the son of Flore (née Stern; 1909–2006) and Leo Klein. Leo had immigrated to New York from Hungary, while Flore was born in the United States to immigrants from Galicia and Bukovina, Austria-Hungary (modern day-Ukraine).

Klein went to Isobel Rooney Middle School 80 (M.S.80) as a child. He attended the High School of Art and Design in Manhattan and was enrolled at, but never graduated from, New York's Fashion Institute of Technology, instead receiving an honorary doctorate in 2003. He did his apprenticeship in 1962 at an old line cloak-and-suit manufacturer, Dan Millstein, and spent five years designing at other New York City shops. In 1968, he launched his first company with his childhood best friend, Barry K. Schwartz.

He became a protégé of Baron de Gunzburg, through whose introductions he became the toast of the New York elite fashion scene even before he had his first mainstream success with the launch of his first jeans line. He was immediately recognized for his talent after his first major showing at New York Fashion Week. He was hailed as the new Yves Saint Laurent, and was noted for his clean lines.

Klein married Jayne Centre, a textile designer, in 1964. They have a daughter, television producer Marci Klein, who is best known for her work on NBC's Saturday Night Live and 30 Rock. The couple divorced in 1974. In September 1986, Klein married his assistant Kelly Rector in Rome while they were on a buying trip in Italy. She later became a well-known socialite photographer. After separating in 1996, they divorced in April 2006.

 


“…I run a business where no one cares about anything except how well your last collection sold…” – Calvin Klein

 

In 2003, Klein bought an ocean-front estate in Southampton, New York, on Long Island and demolished it to build a $75 million glass-and-concrete mansion. In 2015, he put his Miami Beach, Florida mansion on the market for $16 million. The Florida home sold in February 2017 for $12,850,000. In June 2015, Klein bought a mansion in Los Angeles, California, for $25 million.

Calvin Klein dated gay ex-porn star Nicholas Gruber. Klein is a supporter of the U.S. Democratic Party, having given over $250,000 to candidates and PACs since 1980.

Awards In 1974, Klein designed the tight-fitting signature jeans that went on to gross $200,000 in their first week of sales. In that same year he also became the first designer to receive outstanding design in men's and women's wear from the Council of Fashion Designers of America (CFDA) award show. In 1983, he was placed on the International Best Dressed List. Also in 1981, 1983, and 1993, he received an award from the CFDA. In 1991, he received the American Academy of Achievement's Golden Plate Award.

Klein made a cameo appearance in season 3, episode 15 ("The Bubble") of the television series 30 Rock. A fictionalized version of him also appears in season 4, episode 12 ("The Pick") of the television series Seinfeld.

Filmography The Emperor's New Clothes: An All-Star Illustrated Retelling of the Classic Fairy Tale 1998.“…I am not a politician and I do not want to take part in politics…” – Calvin Klein.

 
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page