top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Betty White

Zaktualizowano: 8 sty 2022


„…Moja mama zawsze mawiała: Im jesteś starszy, tym lepszy. Chyba że jesteś bananem…” - Betty White.


Dziś (17 stycznia 2021 r.) Betty White, wybitna amerykańska aktorka obchodzi 99 urodziny. Na ekranie TV pojawiła się po raz pierwszy w 1939 r. Miała wówczas 17 lat. Wciąż gra! Księga rekordów Guinnessa przyznała jej tytuł kobiety o "najdłuższej karierze telewizyjnej", nazywana w Ameryce "Pierwsza dama telewizji" oraz "amerykańskim skarbem narodowym". Polscy telewidzowie powinni pamiętać aktorkę w roli Ann Douglas – matki Stephanie Forrester w serialu "Moda na sukces".

To znakomity czas, aby przypomnieć nasze spotkanie w sierpniu 1983 r. w Nowym Jorku. Wyszła wówczas książka Betty White PET-LOVE z podtytułem – Jak zwierzęta się nami opiekują.

Muszę powiedzieć, że byłem trochę onieśmielony, gdyż Betty White była gwiazdą Hollywood, a ja na początku swej drogi w Nowym Jorku. Ale powtarzałem przysłowie „Jak spaść – to z dobrego konia”. Zrobiłem serię unikalnych zdjęć. Nie było zresztą z tym trudno, gdyż Betty White precyzyjnie wiedziała, jak zachowywać się przed aparatem. Chociaż mówiła, że aparat jej nie lubi.

Kiedy kilka lat później przygotowywałem wystawę portretów fotograficznych pt. FAMOUS FACES, w której miał znaleźć się portret Betty White, postanowiłem wysłać jej portret z informacją o wystawie, na adres z wizytówki, którą mi dała przy pierwszym spotkaniu.

Jakież było moje zaskoczenie, kiedy otrzymałem od niej piękny list:


Betty White

16 grudnia 1986

Drogi Czesławie:

Dziękuję za list i portret.

Muszę powiedzieć, że byłam zachwycona.

Miałem wiele sesji studyjnych wykonanych „profesjonalnie”.

Nie udało się złapać niczego bliskiego bycie naturalnym.

Pochlebia mi twoje zainteresowanie,

Będę zadowolona, jeśli włączysz mnie do swojej wystawy,

I znowu jestem szczęśliwa z portretu.

Życzę wszystkiego najlepszego i wielkie dzięki.

Z poważaniem,

Betty White


Bardzo lubię i stosuję nowe możliwości komunikowania się przez Internet m.in.: e-mail, Blog, FB, Instagram… ale nie będziemy mieli takiego dokumentu, jakim kiedyś był oryginalny list z odręcznym podpisem, na papierze firmowym i koperta ze znaczkiem…

Betty Marion White Ludden (ur. 17 stycznia 1922 w Oak Park, Illinois, zm. 31 grudnia 2021 rano w Los Angeles) – aktorka.

Z karierą telewizyjną związana jest ponad 80 lat, to dłużej niż ktokolwiek inny. Była jedną z pierwszych kobiet, przed i za kamerą. Jest uznawana za pierwszą kobietę, która wyprodukowała serial komediowy (Życie z Elizabeth), co przyczyniło się do uzyskania przez nią honorowego tytułu burmistrza Hollywood w 1955 roku.

W wieku 88 lat wróciła do cotygodniowego sitcomu, grając Elkę Ostrovsky w Hot in Cleveland (2010–2015).

White, główny panelista amerykańskich teleturniejów, takich jak Password, Match Game, Tattletales, The Hollywood Squares i The 25,000 $ Pyramid, została nazwana „pierwszą damą teleturniejów” i pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Daytime Emmy dla najlepszego gospodarza teleturnieju w 1983 roku za serial Just Men!

White otrzymała osiem nagród Emmy w różnych kategoriach, trzy American Comedy Awards, trzy Screen Actors Guild Awards i nagrodę Grammy. Ma gwiazdę w Hollywood na Walk of Fame, Television Hall of Fame w 1985 roku i jest Legendą Disneya w 2009 roku.

Największą sławę przyniosły jej role w serialach: "The Mary Tyler Moore Show" (1973-1977), "Mama’s Family" (1983-1985) i "The Golden Girls" (1985-1992). Chociaż obok Betty White zagrały Bea Arthur, Rue McClanahan i Estelle Getty, tylko ona zyskała sobie przydomek "złotej dziewczyny".

Jej dziadek ze strony ojca był Duńczykiem, a dziadek ze strony matki był Grekiem, a jej inne korzenie to Anglicy i Walijczycy (obie jej babcie były Kanadyjkami).

Rodzina White przeniosła się do Alhambry w Kalifornii w 1923 roku, kiedy miała nieco ponad rok, a później do Los Angeles podczas Wielkiego Kryzysu.

Uczęszczała do Beverly Hills Unified School District w Beverly Hills i Beverly Hills High School, którą ukończyła w 1939 roku. Jej zainteresowanie dziką przyrodą zrodziły rodzinne wakacje w Sierra Nevada. Napisała i zagrała główną rolę w sztuce dyplomowej w Horace Mann School. Zainspirowana swoimi idolkami Jeanette MacDonald i Nelsonem Eddy, zdecydowała się rozpocząć karierę jako aktorka.

White rozpoczęła karierę telewizyjną w 1939 roku, trzy miesiące po ukończeniu szkoły średniej, kiedy wraz z koleżanką z klasy zaśpiewała piosenki z The Merry Widow w eksperymentalnym programie telewizyjnym.

W 1952 roku, w tym samym roku, w którym zaczęła gościć w Hollywood w telewizji, White założyła Bandy Productions wraz ze scenarzystą Georgem Tibblesem i producentem Donem Feddersonem.

W 1954 roku prowadziła i produkowała swój własny codzienny program telewizyjny The Betty White Show w NBC.

W lipcu 1959 roku White zadebiutowała na scenie w trwającej tydzień produkcji sztuki „Third Best Sport” w Ephrata Legion Star Playhouse w Ephrata w Pensylwanii.

W 1983 roku White została pierwszą kobietą, która wygrała Daytime Emmy Award w kategorii Outstanding Game Show Host za wpis NBC Just Men! Ze względu na ilość pracy, jaką nad nimi wykonała, została uznana za „Pierwsza dama teleturniejów”.

„…Jeśli ktoś nie ma poczucia humoru, ma kłopoty…” - Betty White.


W 2009 roku firma Mars, produkująca słodycze, rozpoczęła globalną kampanię dotyczącą swojego batonika Snickers; hasło kampanii brzmiało: „Nie jesteś sobą, kiedy jesteś głodny”. White pojawił się, obok Abe Vigody, w reklamie cukierka firmy podczas Super Bowl XLIV 2010. Reklama stała się bardzo popularna i zdobyła pierwsze miejsce w mierniku reklam Super Bowl.

Po sukcesie reklamy Snickersa, w styczniu 2010 r. Rozpoczęła się oddolna kampania na Facebooku „Betty White to Host SNL (Please)”. Grupa zbliżała się do 500 000 członków, kiedy NBC potwierdziło 11 marca 2010 r., że White faktycznie będzie gospodarzem soboty Night Live 8 maja. Pojawienie się w wieku 88 lat uczyniło ją najstarszą osobą prowadzącą program, pokonując Miskela Spillmana, zwycięzcę konkursu SNL „Anybody Can Host”, który miał 80 lat, kiedy gościła w 1977 roku. W swoim otwierającym monologu White podziękowała Facebookowi i zażartowała, że ​​„nie wiedziała, czym jest Facebook, a teraz, kiedy już wiem, co to jest, muszę powiedzieć, że brzmi to jak ogromna strata czasu”.


Sukces White kontynuowała w 2012 roku, zdobywając pierwszą nagrodę Grammy za nagranie mówionego jej bestsellera If You Ask Me. Zdobyła również nagrodę UCLA Jack Benny Award za komedię i była w New York Friars Club.

Specjalny program telewizyjny „90. urodziny Betty White” wyemitowany w NBC dzień przed jej urodzinami 16 stycznia 2012 r. W programie wystąpiło wiele gwiazd, z którymi White współpracowała przez lata, a także przesłanie od siedzącego prezydenta Baracka Obamy.

W styczniu 2013 roku NBC po raz kolejny świętowało urodziny Betty White specjalnym programem telewizyjnym z udziałem sławnych przyjaciół, w tym byłego prezydenta Bill Clintona. W tym samym roku została wpisana do „Księgi rekordów Guinnessa” (2013), jako "kobieta z najdłuższą karierą telewizyjną". Dziękując za wyróżnienie, zażartowała: „…Księga rekordów Guinnessa zawsze mnie fascynowała. Nie mogę uwierzyć, że teraz się w niej znalazłam i to obok najdłuższych paznokci świata…”.

W 2015 r. White założyła konto na Instagramie. Dzisiaj jej instagramowe posty śledzi prawie dwa miliony internautów.

18 sierpnia 2018 roku karierę White'a uczczono w filmie dokumentalnym PBS zatytułowanym Betty White: First Lady of Television. Dokument był kręcony przez dziesięć lat i zawierał archiwalne materiały filmowe oraz wywiady z kolegami i przyjaciółmi.

Jak przystało na gwiazdę Hollywood, trzykrotnie wychodziła za mąż. Pierwsze małżeństwo z pilotem wojskowym Frederickiem R. Barkerem przetrwało tylko kilka tygodni. Drugie – z hollywoodzkim agentem Lane’em Allanem – dwa lata. W 1949 r. Betty była dwukrotną rozwódką i w 1961, podczas nagrania telewizyjnego teleturnieju "Passwords" poznała Allena Luddena – gospodarza programu. Starszy o 5 lat, ojciec trójki dzieci (Davida, Marthy i Sarah). Wówczas jego żona Margaret toczyła heroiczną walkę z rakiem. Niestety, przegrała. W październiku 1961 r. Ludden został wdowcem. Latem 1962 r. Betty znów spotkała Allena, razem wystąpili w sztuce "Critic’s Choice". Rozpoczął się ich romans. Aktorka odrzuciła pierwsze oświadczyny, ale drugie przyjęła. 14 czerwca 1963 r. została żoną Lunddena i była nią aż do jego śmierci w czerwcu 1981 r.

Allen Ludden jej mąż zmarł na raka żołądka 9 czerwca 1981 roku w Los Angeles. Chociaż nie mieli razem dzieci, jest macochą jego trójki dzieci z pierwszego małżeństwa z Margaret McGloin Ludden. White nie wyszła ponownie za mąż od śmierci Luddena. W wywiadzie dla Larry'ego Kinga, zapytana, czy wyjdzie ponownie za mąż, odpowiedziała, mówiąc: „…Kiedy już miałeś wszystko co najlepsze, kto potrzebuje reszty?...”.

W wywiadzie z 2011 roku White powiedziała, że ​​zawsze wiedziała, że ​​jej bliski przyjaciel Liberace jest gejem i że czasami towarzyszyła mu w premierach. Jako zwolennik praw gejów, White, powiedział, że „Jeśli para była razem przez cały ten czas - a istnieją związki homoseksualne, które są trwalsze niż niektóre heteroseksualne - myślę, że to dobrze, jeśli chcą się pobrać. Nie wiem, jak ludzie mogą stać się tak anty-coś. Pilnuj swojego biznesu, dbaj o swoje sprawy i nie martw się tak bardzo o innych ludzi”.

Osiągnięcia i wyróżnienia otrzymane przez Betty White, to nie kończąca się lista największych wyróżnień m.in.: zdobyła pięć Primetime Emmy Award, dwie Daytime Emmy Awards (w tym Daytime Emmy 2015 for Lifetime Achievement) i otrzymał nagrodę Los Angeles Emmy w 1952 roku. White jest jedyną kobietą, która otrzymała nagrodę Emmy we wszystkich kategoriach komediowych, a także ma rekord najdłuższego okresu między nominacjami do Emmy za role - jej pierwsza miała miejsce w 1951 roku, a ostatnia w 2011, czyli 60 lat. Zdobyła także trzy nagrody American Comedy Awards (w tym nagrodę za całokształt twórczości w 1990 r.). Została wprowadzona do Television Hall of Fame w 1995 roku i ma gwiazdę w Hollywood Walk of Fame przy Hollywood Boulevard obok gwiazdy jej zmarłego męża Allena Luddena. White był odbiorcą nagrody The Pacific Pioneer Broadcasters Golden Ike Award oraz Genii Award od Alliance for Women in Media w 1976 roku. American Comedy Awards przyznało jej nagrodę dla najzabawniejszej kobiety w 1987 roku, a także listę nagród za całokształt twórczości w 1990 roku. American Veterinary Medical Association przyznało White nagrodę Humane Award w 1987 roku za jej działalność charytatywną na rzecz zwierząt. Miasto Los Angeles dodatkowo uhonorowało ją za jej działalność filantropijną ze zwierzętami w 2006 roku tablicą pamiątkową z brązu w pobliżu wystawy Gorilla w Ogrodzie Zoologicznym w Los Angeles. Miasto Los Angeles przyznało jej tytuł „Ambassador to the Animals” podczas ceremonii poświęcenia. Została formalnie wpisana na listę sal i ścieżek sławy Academy of Television Arts & Sciences w 1995 roku. W 2009 roku White otrzymała nagrodę TCA Career Achievement Award od Television Critics Association. We wrześniu 2009 r. Screen Actors Guild (SAG) ogłosił plany uhonorowania White'a nagrodą Screen Actors Guild za całokształt twórczości podczas 16. edycji Screen Actors Guild Awards. W październiku 2011 r. White otrzymał tytuł doktora honoris causa i biały fartuch lekarski od Washington State University podczas stulecia gali Washington State Veterinary Medical Association w Yakima w stanie Waszyngton.

Już na samo zakończenie, ankieta przeprowadzona w 2011 roku przez Reuters i Ipsos ujawniły, że ​​White była uważana za najpopularniejszą i najbardziej zaufaną gwiazdę wśród Amerykanów, pokonując m.in.: Denzel Washingtona, Sandrę Bullock i Tom Hanksa.


PORTRAIT with HISTORY Betty White

“…My mother always used to say, "The older you get, the better you get. Unless you're a banana…” ― Betty White.


Today (January 17, 2021) Betty White, a prominent American actress, celebrates her 99th birthday. She appeared on the TV screen for the first time in 1939. She was 17 at the time. Still playing! The Guinness Book of Records awarded her the title of "the longest television career" in America, nicknamed "The First Lady of Television" and "America's National Treasure". Polish viewers should remember the actress in the role of Ann Douglas - Stephanie Forrester's mother in the series "Moda na succes".

This is an excellent time to recall our meeting in August 1983 in New York. The book Betty White PET-LOVE with the subtitle - How animals care for us was published.

I must say I was a bit intimidated because Betty White was a Hollywood star and I was at the beginning of my New York journey. But I kept repeating the proverb "How to fall - it's from a good horse." I took a series of unique photos. It was not difficult with it, because Betty White knew precisely how to behave in front of the camera. Although she said the camera didn't like her.

When a few years later I was preparing an exhibition of photographic portraits entitled FAMOUS FACES, which was supposed to contain Betty White's portrait, I decided to send her portrait with information about the exhibition, to the address on the business card she gave me when I first met.

Imagine my surprise when I received a beautiful letter from her:


Betty White

December 16, 1986

Dear Czesław:

Thank you for your letter and the portrait.

I must tell you I was delighted. I have had

So many studio sittings “Professionally” done

That have failed to catch anything close to

Being natural. I am flattered at your interest,

Delighted if you include me in your exhibit,

And again, vert happy with the portrait.

Wishing you all the best, and many thanks.

Sincerely,

Betty White.


I really like and use new possibilities of communicating via the Internet, including: e-mail, Blog, FB, Instagram ... but we will not have a document like the original letter with a handwritten signature, on letterhead and an envelope with a stamp ...

Betty Marion White Ludden (born January 17, 1922 in Oak Park, Illinois, died on December 31, 2021 in the morning of Los Angeles) - actress.

She has been involved in television for over 80 years, longer than anyone else. She was one of the first women in front of and behind the camera. She is recognized as the first woman to produce the comedy series (Life with Elizabeth), which earned her the honorary title of Mayor of Hollywood in 1955.

At 88, she returned to her weekly sitcom playing Elka Ostrovsky in Hot in Cleveland (2010-2015).

White, the main panelist of American game shows such as Password, Match Game, Tattletales, The Hollywood Squares and The 25,000 $ Pyramid, was named "the first lady of game shows" and the first woman to receive the Daytime Emmy Award for Best Game Show Host in 1983 for her series Just Men!

White has received eight Emmy Awards in various categories, three American Comedy Awards, three Screen Actors Guild Awards, and a Grammy Award. He has a star in Hollywood on the Walk of Fame, Television Hall of Fame in 1985 and is a Disney Legend in 2009.


Her roles in the series "The Mary Tyler Moore Show" (1973-1977), "Mama's Family" (1983-1985) and "The Golden Girls" (1985-1992) brought the greatest fame. Although Bea Arthur, Rue McClanahan and Estelle Getty starred alongside Betty White, only she has earned the nickname "golden girl".

Her paternal grandfather was Danish and maternal grandfather was Greek, and her other roots were English and Welsh (both of her grandmothers were Canadians). The White family moved to the Alhambra, California in 1923, when she was just over a year old, and later to Los Angeles during the Great Depression. She attended the Beverly Hills Unified School District in Beverly Hills and Beverly Hills High School, from which she graduated in 1939. Her interest in wildlife spawned a family vacation in Sierra Nevada. She wrote and starred in a graduation play at Horace Mann School. Inspired by her idols Jeanette MacDonald and Nelson Eddy, she decided to pursue a career as an actress.

White began her television career in 1939, three months after graduating from high school, when she and her classmate sang songs from The Merry Widow on an experimental television show.

In 1952, the same year she began appearing in Hollywood on television, White founded Bandy Productions with screenwriter George Tibbles and producer Don Fedderson.

In 1954, she hosted and produced her own daily television show, The Betty White Show on NBC. In July 1959, White made her stage debut in the week-long production of "Third Best Sport" at the Ephrata Legion Star Playhouse in Ephrata, Pennsylvania.

In 1983, White became the first woman to win the Daytime Emmy Award for Outstanding Game Show Host for NBC's Just Men! Due to the amount of work she did on them, she was named the "First Lady of Game Show". "... If someone has no sense of humor, he's in trouble ..." - Betty White.

In 2009, the candy company Mars launched a global campaign for its Snickers bar; the campaign slogan was: "You are not yourself when you are hungry." White appeared, alongside Abe Vigoda, in the company's candy ad at Super Bowl XLIV 2010. The ad became very popular and won the first place on the Super Bowl ad measure.

Following the success of the Snickers ad, in January 2010 a Facebook grassroots campaign "Betty White to Host SNL (Please)" began. The group was approaching 500,000 members when NBC confirmed on March 11, 2010 that White would actually be hosting Saturday Night Live on May 8. Appearing at the age of 88 made her the oldest host of the show, beating Miskel Spillman, winner of the SNL contest "Anybody Can Host" who was 80 when she hosted in 1977. In her opening monologue, White thanked Facebook and joked that "she didn't know what Facebook was, and now that I know what it is, I have to say that it sounds like a huge waste of time."

White continued her success in 2012, winning her first Grammy for recording her spoken bestseller If You Ask Me. She also won the UCLA Jack Benny Award for Comedy and was with the New York Friars Club. A special TV program "90.

Betty White's Birthday ”aired on NBC the day before her birthday on January 16, 2012. The show featured many of the stars with whom White has collaborated over the years, as well as a message from incumbent President Barack Obama.


In January 2013, NBC once again celebrated Betty White's birthday with a special TV show featuring famous friends including former President Bill Clinton. In the same year she was entered into the "Guinness Book of Records" (2013) as "the woman with the longest television career". Thanking for the award, she joked: “… The Guinness Book of Records has always fascinated me. I cannot believe that I am now in it, next to the longest nails in the world ...”.

In 2015, White set up an Instagram account. Today, her Instagram posts are followed by almost two million internet users.

On August 18, 2018, White's career was celebrated in the PBS documentary Betty White: First Lady of Television. The documentary was shot for ten years and included archival footage and interviews with colleagues and friends.

As befits a Hollywood star, she got married three times. The first marriage to military pilot Frederick R. Barker lasted only a few weeks. Second - with Hollywood agent Lane Allan - two years. In 1949, Betty was divorced twice and in 1961, while recording the TV game show "Passwords", she met Allen Ludden, the host of the program. 5 years older, father of three (David, Martha and Sarah). It was then that his wife Margaret waged a heroic battle against cancer. Unfortunately, she lost. In October 1961, Ludden became a widower. In the summer of 1962, Betty met Allen again, they starred together in "Critic's Choice." Their romance began. The actress rejected the first proposal, but accepted the second. On June 14, 1963, she became Lundden's wife and remained so until his death in June 1981.

Her husband Allen Ludden died of stomach cancer on June 9, 1981 in Los Angeles. Although they had no children together, she is the stepmother of his three children from his first marriage to Margaret McGloin Ludden. White has not remarried since Ludden's death. In an interview with Larry King, when asked if she would marry again, she replied by saying: "... once you've had the best, who needs the rest? ...".

In a 2011 interview, White said that she always knew her close friend Liberace was gay and that she had occasionally accompanied him to prime ministers. As a gay rights advocate, White said, "…If a couple has been together all this time - and there are homosexual relationships that are more durable than some heterosexuals - I think it's good if they want to get married. I don't know how people can become so anti-anything. Take care of your business, take care of your own affairs and don't worry so much about other people…”.

The achievements and awards received by Betty White are an endless list of the greatest accolades, including: she won five Primetime Emmy Awards, two Daytime Emmy Awards (including the 2015 Daytime Emmy for Lifetime Achievement) and received the Los Angeles Emmy in 1952. White is the only woman to receive an Emmy in all comedy categories and also holds the record for the longest span between Emmy nominations for a role - her first was in 1951 and the last in 2011, which is 60 years. She also won three American Comedy Awards (including a Lifetime Achievement Award in 1990). She was inducted into the Television Hall of Fame in 1995 and has a star on the Hollywood Walk of Fame on Hollywood Boulevard alongside her late husband's star, Allen Ludden. White was the recipient of The Pacific Pioneer Broadcasters Golden Ike Award and the Genii Award from Alliance for Women in Media in 1976. The American Comedy Awards presented her with the Funniest Woman award in 1987, as well as the Lifetime Achievement Award in 1990. The American Veterinary Medical Association awarded White with the Humane Award in 1987 for her animal charity work. The City of Los Angeles further honored her for her philanthropic work with animals in 2006 with a bronze memorial plaque near the Gorilla exhibition at the Los Angeles Zoological Garden. The City of Los Angeles awarded her the title of "Ambassador to the Animals" at the dedication ceremony. It was formally included in the Academy of Television Arts & Sciences list of halls and paths of fame in 1995. In 2009, White received the TCA Career Achievement Award from the Television Critics Association. In September 2009, the Screen Actors Guild (SAG) announced plans to honor White with the Screen Actors Guild Lifetime Achievement Award at the 16th Screen Actors Guild Awards. In October 2011, White received an honorary doctorate and white coat from Washington State University at the Washington State Veterinary Medical Association's Centenary Gala in Yakima, Washington.

In closing, a 2011 poll by Reuters and Ipsos revealed that White was considered the most popular and trusted star among Americans, beating Denzel Washington, Sandra Bullock and Tom Hanks among others.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page