Szukaj
  • Czesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Andrzej Mleczko

Zaktualizowano: kwi 10


„…Klasyk to artysta znienawidzony przez młodzież szkolną, która musi się o nim uczyć z podręczników. Dlatego mam nadzieję, że nigdy nie zostanę klasykiem…” – Andrzej Mleczko.

Jak czytam wypowiedź Andrzeja Mleczki, to tak jak bym go słyszał w rzeczywistości. Znamy się od niepamiętnych czasów. Ale zdjęcia, które chce pokazać zostały zrobione 10 sierpnia 1997 r. w jego pracowni w Krakowie, gdzie spędziliśmy wiele godzin. Co ciekawe Andrzej widział tylko z tej serii 1-2 zdjęcia, więc dla niego będzie to też niespodzianka, po ponad 20 latach. Pamiętam, że jak weszliśmy na Rynek w Krakowie, miałem wrażenie, że Andrzej nad nim panuje, w sensie spojżeń, ukłonów innych…niezwykłe uczucie. Byłem tyle razy w Krakowie, a pierwszy raz przeżyłem, jak bym był w środku.

Andrzej Mleczko (ur. 5 stycznia 1949 w Tarnobrzegu) – rysownik, satyryk i malarz. Jeden z najwybitniejszych polskich rysowników. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Artystycznie debiutował w 1971 w tygodniku „Student”. Opublikował na łamach różnych czasopism około 20 tysięcy rysunków i ilustracji. Jego prace wystawiano na ponad 120 krajowych wystawach indywidualnych i około 30 wystawach za granicą, ukazały się one w ponad 40 książkach i albumach. Stale współpracuje m.in. z tygodnikiem „Polityka”. Zajmuje się również malarstwem, ilustracją książkową, grafiką reklamową, plakatem.

Andrzej Mleczko to także świetny publicysta (Nagroda Kisiela 2010), a jego wybitne działania w dziedzinie kultury i sztuki zostały uhonorowane Nagrodą Miasta Krakowa (2010). Artysta ma też na swoim koncie m.in. odznaczenie państwowe Gloria Artis (2005). Jego rysunki i książki można kupić w Galeriach Mleczki: krakowskiej na Św. Jana i warszawskiej przy ul. Marszałkowskiej. Przy odrobinie szczęścia Andrzeja Mleczko można spotkać w którejś z jego galerii, bowiem artysta swój prywatny i zawodowy czas poświęca między innymi na doglądanie interesów w Krakowie i Warszawie.

W 1982 założył w Krakowie przy ul. Św. Jana 14 galerię autorską (sprzedawcą w niej był m.in. Jerzy Pilch). Druga taka placówka powstała w 2002 w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej. W 2001 w radiu RMF FM Andrzej Mleczko prowadził razem z Pawłem Pawlikiem program Galeria Andrzeja Mleczki. Wystąpił także w epizodycznych rolach w filmach Olafa Lubaszenki „Chłopaki nie płaczą” (2000) i „E=mc2” (2002).

Sporo publikuje m.in.: Obrazki, Wydawnictwo Iskry 1978, Seks dla niezamożnych, Wydawnictwo Czytelnik 1983, Z deszczu pod rynnę, Wydawnictwo BGW 1992, Biznes i polityka, Wydawnictwo KAW 1997, Seks i polityka, Wydawnictwo Iskry 2006, Seks, mydło i powidło, Wydawnictwo Iskry 2008, Tylko dla dorosłych, Wydawnictwo Iskry 2011, Wino, kobiety i śpiew, Wydawnictwo Iskry 2011, Jako w niebie tak i na ziemi, Wydawnictwo Iskry 2012.

Rozmawiałem z Andrzejem Czeczotem w Nowym Jorku w latach 80-tych, o Andrzeju Mleczce, którego bardzo cenił, a niedawno wpadłem na ciekawą wypowiedź Mleczki o Czeczocie: „…Andrzeja poznałem na początku lat 70., kiedy w piśmie "Szpilki" pod przywództwem Krzysztofa Toeplitza pojawiło się czterech Andrzejów - Andrzej Krauze, Andrzej Dudziński, ja, Andrzej Mleczko i najstarszy, najbardziej przez nas ceniony Andrzej Czeczot. Był dla nas jak guru. Miał niezwykle oryginalną kreskę i świeże pomysły, które w tamtym czasie mocno odstawały od standardów obowiązujących w rysunku satyrycznym. Byliśmy w niego wpatrzeni i staraliśmy się mu dorównać…”.


Nowa książka – Czesław Czapliński PORTRET z HISTOTIĄ Tom 1, którą można błyskawicznie zamówić do swojego komputera lub telefonu –https://www.e-bookowo.pl/kultura-i-sztuka/portret-z-historia-tom-1.html


Książkę zamówić można:

https://www.e-bookowo.pl/kultura-i-sztuka/portret-z-historia-tom-1.html

"Ars longa, vita brevis" (Sztuka długa, życie krótkie), mawiał Hipokrates i coś w tym jest. Poprzez sztukę osiągnąć można życie wieczne. W pamięci potomnych zachowuje się to, co po nas zostaje w postaci dzieł sztuki.

Czesław Czapliński, jako wibitny fotograf, dokumentował życie ludzi związanych w ten czy inny sposób ze sztuką - malarzy, tancerzy, aktorów, wokalistów, grafików, marszandów. Postanowiliśmy zebrać jego portrety w serię książek (w jednej pozycji nie sposób byłoby pomieścić wszystkich), by ocalić od zapomnienia, przybliżyć ich życie, spojrzeć wreszcie prosto w oczy. Na kadrach zdjęć zachowała się cząstka duszy bohaterów. Niektórzy już odeszli do lepszego świata, tym bardziej należy im się nasze spojrzenie.

Od Autora:

Przez lata przyjaźniąc się z księdzem-poetą Janem Twardowskim, robiliśmy m.in. wspólny projekt abum-wystawa: Czapliński-Twardowski „WIZYTKI Hortus Conclusus”, została mi w pamięci jego wypowiedź: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. To skłoniło mnie do pisania o wybitnych ludziach i pokazywania ich zdjęć, często z przed kilkudziesięciu lat.W środku Tom 1 Czesław Czapliński PORTRET z HISTORIĄ portrety:•Magdalena ABAKANOWICZ •Zdzisław BEKSIŃSKI •Wilhelm BRASSE •Ewa BRAUN •Ewa DEMARCZYK •Wojciech FIBAK •Tadeusz KANTOR •Ryszard KAPUŚCIŃSKI •Krystyna KOFTA •Marek KWIATKOWSKI •Lech MAJEWSKI •Jan NOWAK JEZIORAŃSKI •Rafał OLBIŃSKI •Barbara PIASECKA-JOHNSON •Paloma PICASSO •Andrzej PITYŃSKI •Małgorzata POTOCKA •Wisława SZYMBORSKA •Andy WARHOL

https://www.e-bookowo.pl/kultura-i-sztuka/portret-z-historia-tom-1.html

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie