Szukaj
  • Czesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Czesław Niemen


Czesław Niemen swoją piosenkę "Dziwny jest ten świat" zaśpiewał 25 czerwca 1967 r. na festiwalu w Opolu tak, że publiczność festiwalowa i miliony Polaków przed telewizorami uznali, że czegoś takiego w Polsce nie zaśpiewał dotąd nikt. Oprócz śpiewu, genialne słowa, ciągle aktualne:

„Dziwny jest ten świat

gdzie jeszcze wciąż

mieści się tyle zła.

I dziwne jest to,

że od tylu lat

człowiekiem gardzi człowiek… (…).

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej

i mocno wierzę w to,

że ten świat

nie zginie nigdy dzięki nim. (…).“

Chciałbym aby Niemen miał rację. Pamiętam w liceum w Łodzi, dziewczyny zbierały jego podobizny, wycinały zdjęcia z gazet i wklejały do zeszytów. Już to, że miałem takie samo imię jak on, pomagało mi w relacjach z nimi. Za co podziękowałem Niemenowi podczas naszego pierwszego spotkania w Nowym Jorku, z czego szczerze się zaśmiewał.Pierwszy raz spotykaliśmy się w Nowym Jorku w styczniu 1981 r., kiedy Niemen przyleciał na koncerty. Myślałem, że zrobię serię zdjęć, podczas próby i na tym się skończy. Kiedy manager przedstawił mnie, jako portrecistę zajmującego się fotografowaniem wybitnych osobistości kultury i polityki. To mamy dużo do porozmawiania, bo ja też pasjonuję się fotografią – powiedział Niemen. O czym miałem możliwość przekonać się i co ważniejsze zarejestrować, aby ktoś nie mówił, że opowiadam bajki. Niemen wyciągnał aparat fotograficzny i zamiast ćwiczyć, zaczął chodziś między muzykami i z pasją ich fotografować. A ja fotografowałem go w akcji. Widziałem, że kilka razy skierował aparat w moją stronę. Niestety nie mam swojego portretu, zrobionego przez Niemena, tak jak nie mam mojego portretu zrobionego przez Warhola, kiedy jemu robiłem zdjecia, on zrobił mnie. Swoją drogą muszę zapytać wdowe Małgorzatę Niemen, może będzie można odszukać te negatywy. Musze powiedzieć, że każde następne nasze spotkanie dotyczyło fotografii, a kiedy na początku lat dziewiędziesiątych wszedł Photoshop i fotografia cyfrowa, to już nie było końca i pokazywałem mu ważne miejsca z punktu fotografa w Nowym Jorku.

Pamiętam jego wypowiedź, która dziś jest cytatem: "Ktoś mądry powiedział, że jeden procent talentu + 99% pracy

składa się na efekt końcowy. Ja myślę, że to oczywiście jest przesadą. Trzeba mieć jakąś iskrę bożą, ale z pewnością sama iskra nie wystarcza i trzeba zapału – słowem trzeba rozniecić tę iskrę". Muszę powiedzieć, że pracowitość Niemena była legendarna i dltego odnósł tak wielkie sukcesy.  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon