Szukaj
  • Czesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Seweryn Krajewski


„…Wakacyjne fotografie, Zasuszone jak motyle, W każdym domu, w każdym życiu Pełno ich…”

–Wakacyjne fotografie - Seweryn Krajewski.

W latach 90.tych przylatywałem z Nowego Jorku do Warszawy, gdzie współpracowałem z największymi magazynami TWÓJ STYL i VIVA oraz brałem udział w dużych komercyjnymi projektach fotograficznych.Pamiętam jak dziś, kiedy zaproponowano mi zdjęcia na płytę – Czerwone Gitary Koniec [CD] by Seweryn Krajewski. Stanął mi od razu przed oczami Seweryn Krajewski, kompozytor "Anny Marii" określany jest największy liryk polskiej piosenki, nazywano go również polskim McCartneyem. Jedym słowem przyjęłem propozycje, planując od razu, oprócz zdjęc na płytę, zrobić mu swoje portrety.

Z całą ekipą stylistów i niezwykłym charakteryzatorem filmowym Waldemarem Pokromskim, spotkaliśmy się 9 lipca 1995 w domu Seweryna Krajewskiego w Warszawie. Seweryn Krajewski jak na wielką postać przystało, był niezwykle skromny. Powtarzam to bez końca, czym skromniejszy tym większy.

Zdjęcie na płytę było nizwykle proste, więc miałem sporo czasu, aby z Sewerynem porozmawiać. Interesowało mnie jego spojrzenie na znanych muzyków z którymi współpracował, z którymi ja przyjaźniłem m.in.: Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen.


Po latach znalazłem ciekawą wypowiedź Seweryna Krajewskiego na wiadomość o śmierci Czesława Niemena (1939-2004) „…Czesław był dla mnie wzorem, gdyby nie on nie zdecydowałbym się nigdy na granie muzyki rozrywkowej. Jego odejście jest dla mnie jak śmierć Agnieszki Osieckiej. Czuję się tak, jakby mi ktoś coś zabrał cennego. Był częścią mojego życia, choć nie byliśmy bliskimi przyjaciółmi…“.

Moje zdjęcie na okładce płyty – KONIEC - album muzyczny Seweryna Krajewskiego sygnowany jako „Czerwone Gitary”, wydany w 1995 roku, zakończył współpracę Krajewskiego z „Czerwonymi Gitarami”, inni muzycy tego zespołu nie wzięli udziału w jej nagraniu.

Seweryn Krajewski (ur. 3 stycznia 1947 w Nowej Soli) – kompozytor, piosenkarz, multiinstrumentalista oraz były lider zespołu „Czerwone Gitary”.

Kompozytor popularnych piosenek rozrywkowych, m.in.: „Nie zadzieraj nosa”, „Barwy jesieni”, „Stracić kogoś”, „Dzień jeden w roku”, „Takie ładne oczy”, „Anna Maria”, „Gondolierzy znad Wisły”, „Szary kolor twoich oczu”, „Tak bardzo się starałem”, „Dozwolone od lat 18”, „Płoną góry, płoną lasy”, „Ciągle pada”, „Słowo jedyne – Ty”, „Mam dobry dzień”, „Trzecia miłość żagle”, „Niebo z moich stron”, „Remedium”, „Ludzkie gadanie”, „Nie spoczniemy”, „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Wielka miłość”, „Kiedy mnie już nie będzie”, „Nie jesteś sam”, i „Chodź, przytul, przebacz”.

Seweryn Krajewski urodził się w Nowej Soli. Dzieciństwo spędził na Pomorzu, gdzie w 1949 roku przeprowadził się z rodziną – do Sopotu. Jest absolwentem klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Gdańsku, do którego uczęszczał od 1961 roku, grając na gitarze i śpiewając w czasie nauki w zespołach „Błękitni” i „Złote Struny”.

Od 1964 współpracował z zespołem „Pięciolini”, który szybko stały się wiodącą muzyczną formacją bitową na Wybrzeżu. Jako młody wokalista i autor piosenek występował z „Pięcioliniami” na wielu koncertach m.in. w klubach studenckich, w hali Stoczni Gdańskiej, w Non-Stopie – letnim i zimowym.

W grudniu 1965 został członkiem grupy „Czerwone Gitary”, w której razem z Jerzym Kosselą oraz Krzysztofem Klenczonem śpiewali skomponowane głównie przez siebie piosenki.


„…Od chwili, kiedy [z Czerwonych Gitar] odszedł Kossela, rzeczywiście zostały [w zespole] dwie indywidualności, ale nam to zupełnie nie przeszkadzało. Nigdy. To ludzie z zewnątrz chcieli rozbić zespół, dla własnych interesów. No i ubili interes, ale na krótko. Udało im się namówić Krzysztofa, żeby stworzył własną grupę. Twierdzili, że beze mnie będzie mógł się lepiej rozwijać. A przecież wszystko było w porządku. On był taki, ja byłem inny, nie przeszkadzaliśmy sobie. Uzupełnialiśmy się. Wszystko robiliśmy razem. (…) Piosenki komponowaliśmy pół na pół. (…) Niestety, Krzysztof uwierzył w to, że powinien zrobić własną grupę. No i jak uwierzył, musiał powtarzać te głupoty, że to będzie nowy styl (…). Zespół stworzył nowy, ale grali jak Czerwone Gitary…“ – Seweryn Krajewski.

Seweryn Krajewski bedąc członkiem zespołu „Czerwone Gitary” zdobywał liczne nagrody, m.in. na kolejnych festiwalach opolskich. W roku 1967 Polska Federacja Jazzowa przyznała mu nagrodę za debiut kompozytorski (pios. „Stracić kogoś”). W roku 1968 ponownie w Opolu otrzymał pierwszą nagrodę za piosenkę „Takie ładne oczy”.

Seweryn Krajewski utożsamiany był zazwyczaj z „romantycznym” obliczem zespołu (np. pios. „Anna Maria”). Był autorem również dynamicznych, rock’n’rollowych przebojów, m.in. „Nie zadzieraj nosa” i „Tajemnica dziewczyny, czyli śledztwo zakochanego”.

Po odejściu Krzysztofa Klenczona w 1970 roku Seweryn Krajewski był autorem znakomitej większości piosenek Czerwonych Gitar. W ciągu kolejnych lat istnienia zespołu skomponował takie przeboje, jak:„Ciągle pada” sł. Krzysztof Dzikowski, „Płoną góry, płoną lasy” sł. Janusz Kondratowicz, „Mam dobry dzień” sł. Włodzimierz Patuszyński, „Słowo jedyne – ty” sł. Krzysztof Dzikowski, „Port piratów” sł. Agnieszka Osiecka, „Trzecia miłość – żagle”„Niebo z moich stron” czy „Wschód słońca w stadninie koni” – sł. Krzysztof Dzikowski. Był też autorem prawdziwych megahitów: „Nie spoczniemy” sł. Agnieszka Osiecka i „Remedium” sł. Magda Czapińska. Tę ostatnią piosenkę (kojarzoną od słów refrenu „Wsiąść do pociągu byle jakiego…”) – ale w wykonaniu Maryli Rodowicz – uznano w plebiscycie Polskiego Radia za „przebój 40-lecia”.


Od połowy lat 70 – tych Seweryn Krajewski komponuje dla filmu i teatru. Powstały wtedy kolejne wielkie przeboje: „Uciekaj moje serce” (piosenka zainspirowana muzyką do serialu telewizyjnego „Jan Serce” do słów Agnieszki Osieckiej), „Baw mnie” (piosenka z filmu fabularnego „Och, Karol” do słów Jacka Cygana, oraz „Czekasz na tę jedną chwilę” sł. Bogdan Olewicz (z głośnego obrazu Marka Piwowskiego „Uprowadzenie Agaty”). Jest kompozytorem musicalu „Gwałtu, co się dzieje” wg Aleksandra Fredry (libretto: Krzysztof Dzikowski, adaptacja i rezyseria: Lech Komarnicki); muzyki filmowej; ballady do filmu „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” (reż. J. Rzeszewski, M. Jahoda); muzyki do spektakli teatralnych: „Motyle są wolne”, „Wesołych świąt”, „Najświętsza świętość” oraz „Wojna i pokój”.

W 1995 roku została wydana płyta „Koniec”. Początkowo płyta miała być kolejną płytą zespołu Czerwone Gitary. Ze względów rożnic zdań co do doboru repertuaru, ostatecznie płytę nagrał Seweryn Krajewski samodzielnie.

W 1997 Seweryn Krajewski rozstał się z „Czerwonymi Gitarami” i od tamtej pory prowadzi indywidualną działalność artystyczną. Jest kompozytorem muzyki do tekstów wybitnych autorów: Magdy Czapińskiej, Krzysztofa Dzikowskiego, Jacka Cygana oraz Agnieszki Osieckiej. Napisał wiele piosenek dla Maryli Rodowicz, między innymi: „Chcę mieć syna” (sł. Krzysztof Dzikowski); „Remedium” (sł. Magda Czapińska) „Wariatka tańczy” (sł. Agnieszka Osiecka); „Dziewczyna ze snu” (sł. Agnieszka Osiecka); „Niech żyje bal” (sł. Agnieszka Osiecka); „Ludzkie gadanie” (sł. Agnieszka Osiecka); „Kolęda rozsianych po świecie” (sł. Jacek Cygan); „Czas upływa, lat przybywa” (sł. Andrzej Strzelecki); „Domowa czarownica” (sł. Jadwiga Has); „Jest cudnie” (sł. Magda Umer).

W roku 2000 wspólnie z J. Nowakowskim wyprodukował płytę pt. „Lubię ten smutek”. Na płycie znajdują się jedne z ostatnich tekstów Jeremiego Przybory. Gościnnie wystąpił też Michał Urbaniak (skrzypce), Bogumił Morka (tenor), oraz Sławomir Kulpowicz (fortepian).

Edyta Geppert wydała w 2008 r. płytę pt. „Nic nie muszę”. Muzykę do wszystkich piosenek napisał Seweryn Krajewski.

W 2009 ukazała się płyta z jedenastoma kompozycjami Krajewskiego do wierszy Karola Wojtyły. Po ponad dziesięciu latach przerwy Seweryn Krajewski wrócił na estradę. 7 grudnia 2009 pojawiła się wznowiona płyta pt. „Jestem”.

Pod koniec 2012 r. Seweryn Krajewski wyjechał do USA i mieszka tam do dziś. Współpracuje z producentkę filmową, Helenę Giersz prowadzącą Funline Animation Inc., która tworzy archiwum twórczości zespołu "Czerwone Gitary". Poza tym Giersz zrealizowała film o założycielu zespołu, Krzysztofie Klenczonie pt. "10 w skali Beauforta", w którym zagrał Seweryn.

PORTRAIT with HISTORY Seweryn Krajewski

"... Holiday photos,

Dried up like butterflies

In every home, in every life

Lots of them ... "

- Vacation photos - Seweryn Krajewski.

In the 90s I flew from New York to Warsaw, where I collaborated with the largest magazines TWÓJ STYL and VIVA and participated in large commercial photography projects. I remember today, when I was offered photos for the album - Czerwone Gitary Koniec [CD] by Seweryn Krajewski . I immediately saw Seweryn Krajewski, the composer of "Anna Maria" is referred to as the greatest lyric of Polish song, he was also called the Polish McCartney. In one word, I accepted the suggestions, planning to make his portraits of him, in addition to taking photos on the CD.

On July 9, 1995, we met with a whole team of stylists and an extraordinary film make-up artist, Waldemar Pokromski, at Seweryn Krajewski's house in Warsaw. Seweryn Krajewski, as befits a great figure, was extremely modest. I repeat it endlessly, the more modest the bigger.

Photo to record was extremely easy, so I had a lot of time to talk to Seweryn. I was interested in his view of famous musicians with whom he collaborated, with whom I was friends, among others: Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen.

Years later, I found an interesting statement by Seweryn Krajewski on the news of the death of Czesław Niemen (1939-2004) “… Czesław was a model for me, if it weren't for him I would never decide to play popular music. His passing is like the death of Agnieszka Osiecka for me. I feel as if someone has taken something precious from me. He was part of my life, even though we weren't close friends… ”.

My photo on the cover of the album - THE END - Seweryn Krajewski's music album signed as "Czerwone Gitary", released in 1995, ended Krajewski's cooperation with "Czerwony Gitarami", other musicians of this band did not participate in its recording.

Seweryn Krajewski (born January 3, 1947 in Nowa Sól) - composer, singer, multi-instrumentalist and former leader of the band "Czerwone Gitary". Composer of popular entertainment songs, such as: "Do not stick your nose", "Colors of autumn", "Lost someone", "Day one in the year", "Such pretty eyes", "Anna Maria", "Gondoliers from the Vistula River", "The gray color of your eyes", "I tried so hard", "Allowed from 18 years", "Mountains are burning, forests are burning", "It's still raining", "The only word - you", "I have a good day", "Third love Żagle "," Heaven from my side "," Remedy "," Human talk "," We will not rest "," Long live the ball "," Run away my heart "," Great love "," When I am gone "," You are not alone ”and“ Come, hug, forgive ”. Seweryn Krajewski was born in Nowa Sól. He spent his childhood in Pomerania, where in 1949 he moved with his family to Sopot. He graduated from the violin class of the State Music School and Secondary School of Music in Gdańsk, which he attended from 1961, playing the guitar and singing while studying in the bands "Błękitni" and "Złote Strny".

From 1964, he collaborated with the band called "Staff", which quickly became the leading musical beat formation on the coast. As a young singer and songwriter he performed with "Staff" at many concerts, incl. in student clubs, in the Gdańsk Shipyard hall, in Non-Stop - summer and winter.

In December 1965 he became a member of the "Czerwone Gitary" group, in which, together with Jerzy Kossela and Krzysztof Klenczon, they sang songs composed mainly by themselves.


“… Since Kossel left [the Red Guitars], there have indeed been two [in the band] left, but we didn't mind at all. Never. It was the outsiders who wanted to break up the band for their own interests. And they made a deal, but for a short time. They managed to persuade Krzysztof to create his own group. They claimed that he would be able to develop better without me. And yet everything was fine. He was like that, I was different, we didn't bother each other. We complemented each other. We did everything together. (…) We composed songs half and half. (...) Unfortunately, Krzysztof believed that he should make his own group. And, as he believed, he had to repeat these stupid things that it would be a new style (...). The band created a new one, but they played like Czerwone Gitary… ”- Seweryn Krajewski.

Seweryn Krajewski being a member of the band "Czerwone Gitary" won numerous awards, incl. at subsequent Opole festivals.

In 1967, the Polish Jazz Federation awarded him with an award for his compositional debut (song: "To lose someone"). In 1968, again in Opole, he received the first prize for the song "Such nice eyes". Seweryn Krajewski was usually identified with the "romantic" face of the band (eg the song "Anna Maria"). He was also the author of dynamic, rock'n'roll hits, incl. "Keep your nose low" and "A girl's secret, or a lover's investigation".

After the departure of Krzysztof Klenczon in 1970, Seweryn Krajewski was the author of the vast majority of songs by Czerwony Gitar. In the following years of the band's existence, he composed such hits as: "It's still raining" by Krzysztof Dzikowski, "Mountains are burning, forests are burning" by words Janusz Kondratowicz, "I have a good day" by words Włodzimierz Patuszyński, "The only word - you" word Krzysztof Dzikowski, "Pirate Harbor" by Agnieszka Osiecka, "Third Love - Żagle", "Heaven from My Side" or "Sunrise at the Horse Stable" - words by Krzysztof Dzikowski. He was also the author of real megahits: "We will not rest" by words Agnieszka Osiecka and "Remedium" by words by Magda Czapińska. The last song (associated with the words of the refrain "Wsiąść do train by any ...") - but performed by Maryla Rodowicz - was recognized in the Polish Radio poll as "the hit of the 40th anniversary".

Since the mid-1970s, Seweryn Krajewski has been composing for film and theater. Then another great hits were created: "Uciekaj My Heart" (a song inspired by the music for the TV series "Jan Heart" to the words of Agnieszka Osiecka), "Baw me" (a song from the feature film "Oh, Karol" to the words of Jacek Cygan, and "Czekasz for that one moment "words by Bogdan Olewicz (from Marek Piwowski's famous painting" The Abduction of Agata "). He is the composer of the musical" Rape, what is happening "based on Aleksander Fredro (libretto: Krzysztof Dzikowski, adaptation and directed by Lech Komarnicki); film music ; ballads for the film "Hallo Szpicbródka, the last performance of the king of kasiarzy" (dir. J. Rzeszewski, M. Jahoda); music for theatrical performances: "Butterflies are free", "Merry Christmas", "Najświętsza Świętość" and "War and room".

In 1995, the album "Koniec" was released. Initially, the album was supposed to be another album of the Czerwone Gitary band. Due to differences of opinion as to the selection of the repertoire, Seweryn Krajewski finally recorded the album himself.


In 1997, Seweryn Krajewski parted ways with "Czerwony Gitarami" and has been pursuing an individual artistic activity ever since. He is a composer of music to texts by outstanding authors: Magda Czapińska, Krzysztof Dzikowski, Jacek Cygan and Agnieszka Osiecka. He wrote many songs for Maryla Rodowicz, including: "I want to have a son" (words: Krzysztof Dzikowski); "Remedium" (words: Magda Czapińska) "Madwoman dances" (words: Agnieszka Osiecka); "Girl from a Dream" (words: Agnieszka Osiecka); "Long live the ball" (words: Agnieszka Osiecka); "Human Talking" (words: Agnieszka Osiecka); "A carol scattered around the world" (words by Jacek Cygan); “Time goes by, years grows” (words: Andrzej Strzelecki); "House Witch" (words by Jadwiga Has); "It is wonderful" (words: Magda Umer).

In 2000, together with J. Nowakowski, he produced an album entitled "I like that sadness." The album includes some of the last texts by Jeremy Przybora. Michał Urbaniak (violin), Bogumił Morka (tenor) and Sławomir Kulpowicz (piano) also made a guest appearance.

Edyta Geppert released in 2008 an album entitled "I must nothing". Seweryn Krajewski wrote the music for all the songs.

In 2009, a CD with eleven Krajewski's compositions to poems by Karol Wojtyła was released. After more than ten years of break, Seweryn Krajewski returned to the stage. On December 7, 2009, the re-released album was released. "I am".

At the end of 2012, Seweryn Krajewski left for the USA and lives there to this day. He collaborates with the film producer, Helena Giersz, who runs Funline Animation Inc., who creates an archive of the work of the band "Czerwone Gitary". In addition, Giersz made a film about the band's founder, Krzysztof Klenczon, entitled "10 on the Beaufort scale", played by Seweryn.  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon