top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Paweł Leśniak

Zaktualizowano: 8 sty 2022


„…Ludzie zostali stworzeni do tego, by być kochani, a rzeczy do tego, aby być używane. Powodem, przez który na świecie panuje chaos, jest to, że rzeczy są kochane, a ludzie używani...” – Paweł Leśniak.


Pawel Leśniak (ur. 22 lutego 1989 w Nowym Sączu) pisarz fantasy.

Był zawodowym piłkarzem drużyny Sandecja Nowy Sącz, która w 2009 roku awansowała do I ligi, a dwa lata później zajęła czwarte miejsce w rankingu w kraju.

Paweł zaczął pisać krótkie powieści fantasy w 2004 roku. Na podstawie tych powieści stworzył komiks. Zimą 2008 roku podczas obozu sportowego wraz z drużyną zaczął poważnie pracować nad swoją pierwszą książką. Ukończenie tego zajęło mu dwa lata. Udało mu się swoją debiutancką książką „Równowaga” 24 września 2012 roku wydaną przez Zysk i s-ka Poznań. Największe uznanie przyniosła mu jednak trylogia opowiadająca o losach Desmonda Pearce'a ("Równowaga" - 2012, "Zachwianie" - 2013, "Chaos"- 2014). Jego czwartą powieścią był horror "Przed północą". W recenzjach pisarza porównywano do Dante Alighieriego, a za swą twórczość był nagradzany i nominowany do licznych nagród literackich. W 2019 r. na podstawie powieści „Równowaga“, powstała gra „Devil’s Hunt“ na platformę PC, zaś Leśniak brał udział w jej tworzeniu w roli Creative Director’a oraz Scryptwriter’a. W 2020 r. został laureatem nagrody literackiej Super Wiktoria.

Trzecią pasją Pawła jest rysunek i malarstwo. Zwykle maluje swoją rodzinę i przyjaciół, ale w międzyczasie tworzy również szkice fantasy. Robił pierwsze kroki w malarstwie i ma nadzieję, że podzieli się swoją pracą ze światem. Jego prace doczekały się już wystaw w Polsce (Warszawa, Kraków, Nowy Sącz) oraz za granicami (Chicago, Wilno).

Zaledwie kilka miesięcy po swoim pierwszym debiucie Paweł został nominowany do tytułu Najpopularniejszego Sportowca plebiscytu Sądeczyzna 2012. 15 marca 2013 roku podczas uroczystej gali finałowej otrzymał wyróżnienie w kategorii „Niespodzianka Roku - Debiut Literacki”. Nagrodę w postaci statuetki oraz listu gratulacyjnego, napisanego przez radną województwa małopolskiego p. Martę Mordarską, wręczył mu Jerzy

Wituszyński, Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza.


„…Wszyscy mówią, że miłość boli, ale to nieprawda. Samotność boli, odrzucenie boli, utrata kogoś bliskiego boli, wszyscy mylą te rzeczy z miłością. Prawda jest taka, że miłość zabiera od nas ból i przywraca nam szczęście...” – Paweł Leśniak.

Pierwsze portrety Pawłowi zrobiłem 17 czerwca 2013, potem pojawiła się na zdjęciach narzeczona Zuzanna, obecnie żona, a 16 czerwca 2016 r. Paweł Leśniak był gościem ARTYŚCI w ŁAZIENKACH.

Nazywałem go facetem – 3 w jednym (piłkarz, pisarz, rysownik). I co ciekawe, we wszystkich dziedzinach osiągał i osiąga sukcesy. Kiedy, przestał zawodowo grać w piłkę, ze względu na kontuzję, aby było 3 w jednym, zaczął pracować nad grami komputerowymi.


KIM JEST ARTYSTA? – to temat, który drążyłem przez sześć lat, podczas spotkań z wybitnymi postaciami kultury, na spotkaniach pt. „ARTYŚCI w ŁAZIENKACH” w Pałacu Myśliwieckim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.


—Czesław Czapliński: Kim jest artysta?

–Paweł Leśniak: Artysta jest osobą, która posiada jeden zmysł więcej niż inni. Artysta widzi świat wyraźniej, słyszy i czuje go intensywniej niż większość ludzi. Swoje doświadczenia z nim związane przekuwa w formie sztuki, czy jest to muzyka, rysunek, opowiadanie historii czy jakakolwiek inna wersja przedstawiania wizji. Wielokrotnie spotykałem się z osobami, które zadają mi to samo pytanie "skąd bierzesz inspirację", "jak ty to wymyślasz". Dla tych osób czerpanie z wszystkiego co nas otacza jest czymś czego nie potrafią nawet dobrze zrozumieć, ponieważ oni nie widzą tego co artysta. Ilekroć bym nie tłumaczył, oni po prostu tego nie widzą. Zatem odpowiedź jest jedna, artysta jest to osoba, która widzi i słyszy świat szerzej.

Kwestionariusz Prousta to rodzaj zabawy towarzyskiej znanej wśród europejskich mieszczuchów i salonowców co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Tytuł kwestionariusza pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (1871–1922). Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących osobowości osoby, która na nie odpowiadała, jej upodobań, zamiłowań itp. Pozornie błahy, stał się kwestionariusz Prousta jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości.

—Główna cecha mojego charakteru?

–Paweł Leśniak: Zdecydowanie będzie to ambicja. To ona podnosi mi poprzeczkę oraz pcha mnie do coraz to nowych wyzwań. Można powiedzieć, że w pewnym sensie ukształtowała moje życie.


—Cechy, których szukam u mężczyzny?

– Paweł Leśniak: Odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Nienawidzę osób złotoustych. Czyli takich, którzy powiedzą więcej niż chcesz usłyszeć, a na koniec okazuje się, że było to tak samo trwałe jak pisanie palcem po wodzie.


—Cechy, których szukam u kobiety?

– Paweł Leśniak: Ciepła i empatii.


—Co cenię najbardziej u przyjaciół?

– Paweł Leśniak: Że są, gdy innych już dawno zabrakło. Nie mam wielu przyjaciół za to znam wielu ludzi.


—Moja główna wada?

– Paweł Leśniak: Wiara w osoby trzecie. Pomimo tak wielu złych doświadczeń jakie mnie spotkały ze strony innych osób ja nadal wierzę w nowo poznanych mi ludzi. I nadal kolekcjonuje więcej takich doświadczeń. To chyba jedyna rzecz w moim życiu czego wciąż nie mogę się nauczyć.


—Moje ulubione zajęcie?

– Paweł Leśniak: Spędzanie czasu z moją rodziną.

—Moje marzenie o szczęściu?

– Paweł Leśniak: Już dawno temu doszedłem do wniosku, że nie chce być szczęśliwy. Chcę prowadzić przyjemne życie, ponieważ przyjemność to zupełnie inna rzecz od szczęścia. Szczęście jest zależne od pewnych sytuacji, jest reakcją na akcję. Jeżeli wygramy mecz to będę szczęśliwy, jeżeli nie wygram to nie będę. Przed szczęściem zawsze występuje "jeżeli". Przyjemność jest stała. Czerpanie przyjemności z życia, z mojej pracy, kochanej żony i wspaniałej córki. Więc jeżeli miałbym odpowiedzieć odnosząc się wprost do pytania, to moim marzeniem szczęścia jest prowadzenie przyjemnego życia.


—Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk?

– Paweł Leśniak: Wężę. Nawet Bóg nie lubi węży.


—Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem?

– Paweł Leśniak: Utrata najbliższych.


—Kim lub czym chciałbym być, gdybym nie był tym, kim jestem?

– Paweł Leśniak: W moim przypadku nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Ponieważ ja robię kilka rzeczy na raz i są to rzeczy, którymi właśnie chciałbym się zajmować. Piszę, rysuję, uprawiam sport, prowadzę biznes. Czego więcej mógłbym chcieć?


—Kiedy kłamię?

– Paweł Leśniak: Gdy zmusza mnie do tego sytuacja


—Słowa, których nadużywam?

– Paweł Leśniak: "Tak".


—Ulubieni bohaterowie literaccy?

– Paweł Leśniak: Desmond Pearce. Raziel. Taylor Ewing.


—Ulubieni bohaterowie życia codziennego?

– Paweł Leśniak: Mój ojciec.


—Czego nie cierpię ponad wszystko?

– Paweł Leśniak: Zdrady. Nie ma na nią wytłumaczenia.


—Dar natury, który chciałbym posiadać?

– Paweł Leśniak: Zdrowie.


—Jak chciałbym umrzeć?

– Paweł Leśniak: Niczego nie żałując.


—Obecny stan mojego umysłu?

– Paweł Leśniak: Skupienie i determinacja.


—Błędy które najczęściej wybaczam?

– Paweł Leśniak: Niekompetentność.

Proust, zanim jeszcze został uznanym pisarzem, miał odpowiadać dwukrotnie na zestaw pytań zadanych przez przyjaciółkę; raz jako zaledwie nastolatek i ponownie jako młodzieniec. Manuskrypt z odpowiedziami Prousta został odnaleziony w roku 1924, już po śmierci słynnego pisarza. I w ten sposób nazwisko Prousta zostało powiązane z pytaniami z kwestionariusza na zawsze. Amerykańska pop-kultura pokochała zresztą stylistykę tego typu pytań. Od roku 1993 kwestionariusz Prousta zagościł na łamach „Vanity Fair” jako stała rubryka.


“(...) Dusza człowieka jest jak pusta książka i to istota ludzka decyduje, co będzie w niej napisane, ponieważ nikt nie rodzi się z gruntu ani dobry, ani zły. Najmłodsze lata wpływają znikomo na kolor dusz, wiem o tym, zabijałem również dzieci. Dopiero później, gdy w umyśle malucha wykształci się umiejętność oceny pojęć i czynów, gdy zrodzą się decyzje i ukierunkują postępowanie, dusza zalśni całą gamą kolorów, by w końcu zlać się w jeden. Nie na zawsze. Przez całe życie aż do śmierci dusze zmieniają swą barwę w zależności od tego, co uroi się w mózgach ich cielesnych powłok, i od tego, co te powłoki uczynią...” – Paweł Leśniak.


Niedawno wyszła nowa książka Pawła Leśniaka pt. „Czas na sen” – kryminał, sensacja, thriller – “…Po sześciu latach od ucieczki z domu Taylor żyje spokojnie z dala od rodzinnego miasta, gdzie był nękany i wytykany palcami z powodu zaburzeń psychicznych i doświadczeń paranormalnych. Nagle otrzymuje telefon od matki, która przedstawia mu krytyczny stan zdrowia jego dwunastoletniego brata i bezsilność lekarzy, nie będących w stanie wybudzić go z głębokiej śpiączki. Taylor wraca w swoje rodzinne strony, wiedząc, że to co dzieje się z jego młodszym bratem jest skutkiem działania miejsca oraz istot, jakich lekarze nie wyobrażali sobie nawet w najgorszych koszmarach. Wyścig o życie braciszka się rozpoczął. Przed Taylorem stoi zadanie powrotu do najczarniejszej przeszłości swego życia. Jak daleko posunie się, aby uratować brata? Szpital do którego trafił, skrywa mroczne tajemnice świata, gdzie wstęp mają tylko umarli...”.PORTRAIT with HISTORY Paweł Leśniak

“… People were made to be loved and things were made to be used. The reason why there is chaos in the world is that things are loved and people are used ... ”- Paweł Leśniak.


Pawel Leśniak (born February 22, 1989 in Nowy Sącz), a fantasy writer.


He was a professional footballer of the Sandecja Nowy Sącz team, which in 2009 advanced to the 1st league, and two years later took fourth place in the ranking in the country.

Paweł began writing short fantasy novels in 2004. He created a comic based on these novels. In the winter of 2008, during a sports camp, he and the team began seriously working on his first book. It took him two years to complete this. He succeeded with his debut book "Balance" on September 24, 2012, published by Zysk i s-ka Poznań. However, the trilogy about Desmond Pearce's fate earned him the most recognition ("Balance" - 2012, "Sway" - 2013, "Chaos" - 2014). His fourth novel was the horror film "Before Midnight". In the reviews, the writer was compared to Dante Alighieri, and for his work he was awarded and nominated for numerous literary awards. In 2019, based on the novel "Balance", the game "Devil's Hunt" was created for the PC platform, and Leśniak participated in its creation as the Creative Director and Scryptwriter. In 2020, he was awarded the Super Wiktoria literary award.

Paweł's third passion is drawing and painting. Usually she paints her family and friends, but in the meantime she also creates fantasy sketches. He took his first steps in painting and hopes to share his work with the world. His works have already been exhibited in Poland (Warsaw, Kraków, Nowy Sącz) and abroad (Chicago, Vilnius).

Just a few months after his first debut, Paweł was nominated for the title of the Most Popular Sportsman of the Sądeczyzna 2012 plebiscite. On March 15, 2013, during the final gala, he received a distinction in the "Surprise of the Year - Literary Debut" category. The award in the form of a statuette and a congratulatory letter, written by the councilor of the Lesser Poland Voivodeship, Mrs. Marta Mordarska, was handed over to him by Jerzy

Wituszyński, Chairman of the Nowy Sącz City Council.


“… Everyone says love hurts, but that's not true. Loneliness hurts, rejection hurts, losing a loved one hurts, everyone confuses these things with love. The truth is that love takes away our pain and restores happiness ... ”- Paweł Leśniak.

I took the first portraits of Paweł on June 17, 2013, then his fiancée Zuzanna, now wife, appeared in the pictures, and on June 16, 2016 Paweł Leśniak was a guest of ARTISTS in ŁAZIENKI.

I used to call him a guy - 3 in one (footballer, writer, cartoonist). Interestingly, he has achieved successes in all areas. When he stopped playing football professionally due to an injury to be a 3 in one, he started working on computer games.


WHO IS AN ARTIST? - this is a topic that I have been investigating for six years, during meetings with outstanding figures of culture, at meetings entitled "ARTISTS in ŁAZIENKI" at the Myśliwiec Palace in Łazienki Królewskie in Warsaw.

—Czesław Czapliński: Who is the artist?

–Paweł Leśniak: An artist is a person who has one more sense than others. The artist sees the world more clearly, hears and feels it more intensely than most people. He transforms his experiences with it into art, be it music, drawing, storytelling or any other version of presenting a vision. I have met many times people who ask me the same question "where do you get your inspiration from", "how do you make it up". For these people, drawing on everything that surrounds us is something that they cannot even understand well, because they do not see what the artist does. Whenever I don't translate, they just don't see it. So there is only one answer, an artist is a person who sees and hears the world more widely.


The Proust Questionnaire is a type of social game known among European townspeople and parlors from at least the second half XIX century. The questionnaire is named after the French writer Marcel Proust (1871–1922). The questionnaire consisted of a dozen or so questions about the personality of the person who answered them, their likes and dislikes, etc. Seemingly trivial, the Proust questionnaire became one of the first examples of a personality "test".

—Main Character Trait?

–Paweł Leśniak: It will definitely be an ambition. It is she who raises the bar for me and pushes me to new challenges. You could say that it shaped my life in a way.


—Features I am looking for in a man?

- Paweł Leśniak: Responsibility for your words and deeds. I hate golden-mouthed people. That is, those who will say more than you want to hear, and in the end it turns out that it was as durable as writing with your finger on water.


—Features I am looking for in a woman?

- Paweł Leśniak: Warmth and empathy.


—What do I value most about my friends?

- Paweł Leśniak: That they are there when there have been no more. I don't have many friends, but I know many people.

—My main flaw?

- Paweł Leśniak: Faith in third parties. Despite so many bad experiences I have had from other people, I still believe in people I have met. And I still collect more such experiences. It's probably the only thing in my life that I still can't learn.

—My favorite activity?

- Paweł Leśniak: Spending time with my family.

—My dream of happiness?

- Paweł Leśniak: I came to the conclusion a long time ago that I do not want to be happy. I want to live a pleasant life because pleasure is completely different from happiness. Happiness depends on certain situations, it is a reaction to action. If we win the game, I will be happy, if I don't win, I won't. There is always "if" before happiness. Pleasure is constant. Enjoying my life, my work, my beloved wife and my wonderful daughter. So if I were to answer directly to the question, my dream of happiness is to lead a pleasant life.


—What makes me obsessive?

- Paweł Leśniak: A snake. Even God doesn't like snakes.


—What would be the greatest misfortune for me?

- Paweł Leśniak: Loss of loved ones.


—Who or what I would like to be if I were not who I am?

- Paweł Leśniak: In my case it is impossible to answer this question. Because I do several things at once and these are the things that I would like to do. I write, draw, play sports, and run a business. What more could I ask for?


—When am I lying?

- Paweł Leśniak: When I am forced to do so by the situation


—Words that I overuse?

- Paweł Leśniak: "Yes".


—Favorite literary heroes?

- Paweł Leśniak: Desmond Pearce. Raziel. Taylor Ewing.


—The favorite heroes of everyday life?

- Paweł Leśniak: My father.


—What do I hate above all else?

- Paweł Leśniak: Betrayals. There is no excuse for it.


—A gift of nature that I would like to have?

- Paweł Leśniak: Health.


—How would I like to die?

- Paweł Leśniak: I don't regret anything.


—The current state of my mind?

- Paweł Leśniak: Focus and determination.


—The mistakes I forgive most often?

- Paweł Leśniak: Incompetence.

Proust, before becoming an established writer, was to answer twice a set of questions asked by a friend; once as a teenager and again as a youth. The manuscript with Proust's answers was found in 1924, after the famous writer's death. And thus Proust's name was linked to the questions in the questionnaire forever. American pop-culture has fallen in love with the style of this type of question. Since 1993, the Proust questionnaire has appeared in Vanity Fair as a permanent column.


“(...) The human soul is like an empty book and it is the human being that decides what will be written in it, because nobody is born from the ground, neither good nor bad. My youngest years have little effect on the color of souls, I know that, I also killed children. Only later, when the toddler's mind develops the ability to evaluate concepts and actions, when decisions are formed and actions are directed, the soul will shine with a whole range of colors, and finally merge into one. Not forever. Throughout life, until death, souls change their color depending on what is imagined in the brains of their body shells and what these shells do ... ”- Paweł Leśniak.

Recently, a new book by Paweł Leśniak has been published. "Time to Sleep" - detective story, sensation, thriller - "... Six years after running away from home, Taylor lives a quiet life away from his hometown, where he was harassed and pointed at by mental disorders and paranormal experiences. Suddenly he receives a phone call from his mother, who tells him about the critical health condition of his twelve-year-old brother and the helplessness of doctors unable to wake him from a deep coma. Taylor returns to his hometown, knowing that what is happening to his younger brother is the result of a place and beings that doctors could not imagine even in their worst nightmares. The race for my brother's life has begun. Taylor is tasked with returning to his life's darkest past. How far will he go to save his brother? The hospital he finds hides dark secrets of a world where only the dead can enter ... ”.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page