top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Mario M. Cuomo

Zaktualizowano: 8 sty 2022

„… Są tylko dwie zasady sukcesu: jedna, wymyśl dokładnie, co chcesz zrobić, i druga, zrób to…” – Mario M. Cuomo.


Mario Matthew Cuomo (ur. 15 czerwca 1932 w Nowym Jorku – zm. 1 stycznia 2015, tamże, został pochowany na cmentarzu St. John w Middle Village, Queens) prawnik, polityk, był 52. gubernatorem Nowego Jorku przez trzy kadencje (1983–1994).


Cuomo, członek Partii Demokratycznej, był wcześniej wicegubernatorem Nowego Jorku (1979–1982) i sekretarzem stanu Nowego Jorku (1975–1978). Był ojcem obecnego gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo i prezentera wiadomości CNN Chrisa Cuomo.

Cuomo był znany ze swoich liberalnych poglądów i przemówień publicznych, zwłaszcza przemówienia programowego na Narodowej Konwencji Demokratów w 1984 roku, w którym ostro skrytykował politykę administracji Reagana.

Cuomo został pokonany dopiero w czwartej kadencji jako gubernator, przez George'a Pataki'ego w 1994 roku. Następnie wycofał się z polityki i dołączył do nowojorskiej firmy prawniczej Willkie Farr & Gallagher.

Cuomo urodził się w nowojorskiej dzielnicy Queens w rodzinie włoskiego imigranta. Jego ojciec, Andrea Cuomo, a jego matka z domu Giordano pochodzili z Włoch. Rodzina prowadziła sklep spożywczy Kesslera na południowej Jamajce w Queens.

Cuomo uczęszczał do New York City P.S. 50 i St. John's Preparatory School, był baseballistą i podczas studiów na St. John's University w 1952 roku podpisał kontrakt z organizacją Pittsburgh Pirates, otrzymując 2000 $ premii, którą wykorzystał na zakup pierścionka zaręczynowego dla swojej żony Matyldy.

W czasie jednego meczu uległ kontuzji, po wyzdrowieniu Cuomo porzucił baseball i wrócił na St. John's University, uzyskując tytuł licencjata summa cum laude w 1953 roku. Decydując się na karierę prawniczą, Cuomo uczęszczał do St. John's University School of Law, który ukończył z pierwszą lokatą w swojej klasie w 1956 roku. Został partnerem w kancelarii prawniczej, ustąpił ze stanowiska w 1974 r. i został sekretarzem stanu w Nowym Jorku. Oprócz wykonywania zawodu prawniczego Cuomo pracował jako wykładowca w St. John's University School of Law.

Cuomo po raz pierwszy stał się szeroko znany w Nowym Jorku pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy reprezentował „The Corona Fighting 69”, grupę 69 właścicieli domów z dzielnicy Queens w Corona, którym groziło wysiedlenie z powodu planu miasta dotyczącego nowej budowy.

W 1972 r. Cuomo stał się znany poza Nowym Jorkiem, kiedy burmistrz John Lindsay wyznaczył go do przeprowadzenia dochodzenia i mediacji w sporze dotyczącym tanich mieszkań komunalnych przeznaczonych dla dzielnicy Forest Hills, należącej do wyższej klasy średniej. Cuomo opisał swoje doświadczenie w tym sporze w książce Forest Hills Diary.

Pierwszy raz spotkałem osobiście gubernatora stanu Nowy Jork - Mario M. Cuomo w czerwcu 1984 r. w Nowym Jorku, kiedy wyszła jego książka – Diaries of M. Cuomo: The Campaign for Governor. Muszę powiedzieć, że zrbiłem mu wówczas serię niezwykłych zdjęć, był bardzo przejęty wyjściem książki, których w sumie wydał kilka. Często się zdarza, że ważna sytuacja dla osoby, którą fotografuję, wpływa na to, co mamy na zdjęciach.


Kiedy wysłałem mu zdjęcia i informację, że znajdą się w albumie i wystawie TWARZĄ w TWARZ (1991), otrzymałem od niego zniezwykle miły list, w którym pisał m.in.: „…Przypuszczam, że zamierzenie pańskiego fotograficznego albumu, będzie sukcesem na wschodzie i zachodzie Europy…” – Mario M. CUOMO, New York Governor.


Cuomo został wybrany do wygłoszenia przemówienia na Narodowej Konwencji Demokratów w San Francisco w 1984 roku. Energicznie zaatakował zapisy i politykę Ronalda Reagana w swoim przemówieniu „Tale of Two Cities”. Został natychmiast uznany za jednego z czołowych kandydatów na prezydenta Demokratów w 1988 i 1992 roku.

Podczas pierwszej kadencji Cuomo jako gubernatora stanu Nowy Jork stworzył zrównoważony budżet i uzyskał najwyższy długoterminowy rating kredytowy stanu w ciągu jednej dekady. Jego filozofia kierowania państwem była filozofią „postępowego pragmatyzmu”. Cuomo i Izba Reprezentantów kontrolowana przez Demokratów (Demokraci mieli ponad 3: 2 margines w Izbie Reprezentantów) odnieśli sukces w powstrzymaniu administracji prezydenta USA Ronalda Reagana przed wyeliminowaniem „federalnego prawa do odliczenia podatku dochodowego od podatków stanowych, lokalnych i od nieruchomości”.

Podczas drugiej kadencji jako gubernatora, Cuomo z powodzeniem naciskał na uchwalenie szeroko zakrojonych reform fiskalnych. Kompleksowe środki reformy zostały również uchwalone w zakresie etyki rządowej stanu Nowy Jork pod przywództwem Cuomo. Cuomo rozszerzył globalny zasięg gospodarczy stanu Nowy Jork w biznesie, przyczyniając się zarówno do jego wzmocnienia, jak i rozwoju.

Cuomo jest również znany z zapoczątkowania inicjatywy „Dekada Dziecka”, która obejmowała wiele strategii opieki zdrowotnej i edukacyjnych, mających na celu poprawę życia dzieci w stanie Nowy Jork. Co więcej, w 1988 r. Ustawa o obligacjach transportowych „Rebuild NY” była inicjatywą Cuomo, która była kontynuacją wysiłków na rzecz odbudowy mostów i dróg w całym stanie. Pod rządami Cuomo stan Nowy Jork był również pierwszym w kraju, który wprowadził przepisy dotyczące pasów bezpieczeństwa.

Gubernator Mario i jego żona Matilda Cuomo przewodniczyli Pierwszej Konferencji Pomocy Rodzinie w stanie Nowy Jork w 1988 r. Jego ogólnostanowe inicjatywy w zakresie opracowania ponad 1000 programów wsparcia rodzin są dziś określane w całym kraju jako „wsparcie indywidualne i rodzinne” i są cytowane przez Krajową Radę ds. Niepełnosprawności. Był pierwszym gubernatorem, który poparł ekologiczne podejście do rodzin.

Opieka zdrowotna była również obszarem, który Cuomo ulepszył jako gubernator, wdrażając inicjatywy, dzięki którym udało się obniżyć koszty leków na receptę. To przedsięwzięcie pomogło seniorom w uczynieniu leków bardziej przystępnymi. Pod kierownictwem Cuomo, plan zdrowia publicznego, który zajął się epidemią AIDS, był najbardziej intensywny w kraju. Pod kierownictwem Cuomo stan Nowy Jork jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych zintegrował cele związane z ochroną środowiska i oszczędzaniem energii.

Maurizio Avola, były sycylijski mafioso, który prawdopodobnie zabił około 80 osób, w tym dziennikarzy, prawników, polityków i gangsterów, zanim został informatorem i odbył dożywocie w więzieniu, powiedział The Guardian w 2016 roku, że sycylijska mafia planowała zamordować gubernatora Cuomo podczas wizyty we Włoszech w listopadzie 1992 roku. Plan przewidywał, że kilkunastu uzbrojonych w karabiny szturmowe Kałasznikowa i materiały wybuchowe miało zaatakować Cuomo.

Cuomo wyróżniał się liberalnymi poglądami politycznymi, zwłaszcza niezłomnym sprzeciwem wobec kary śmierci. Będąc gubernatorem, zawetował kilka ustaw, które przywróciłyby karę śmierci w stanie Nowy Jork. Kara śmierci została przywrócona przez gubernatora Patakiego rok po pokonaniu Cuomo w wyborach w 1994 roku, chociaż nigdy nie została ona wprowadzona w życie, a ustawa została uznana za niezgodną z konstytucją przez Sąd Apelacyjny w Nowym Jorku w 2004 roku.

Cuomo, jako katolik, osobiście był przeciwny aborcji, ale był pro-choice w tej sprawie, uważając, że państwo nie ma prawa jej zakazać. W przemówieniu na Uniwersytecie Notre Dame 13 września 1984 r. Wykorzystał oświadczenia amerykańskiej hierarchii katolickiej, aby przedstawić argument: „To, co jest idealnie pożądane, nie zawsze jest wykonalne, ... mogą istnieć różne podejścia polityczne do aborcja oprócz nieustannego trzymania się absolutnego zakazu”.

Od 1995 roku aż do śmierci Cuomo pracował jako doradca w nowojorskiej firmie prawniczej Willkie Farr & Gallagher.


Cuomo jest autorem książek, pierwsza Forest Hills Diary - Kryzys budownictwa o niskich dochodach stała się ważnym tekstem w dziedzinie nauk politycznych i polityki mieszkaniowej i pokazała jego nazwisko wśród opinii publicznej daleko poza Nowym Jorkiem.

W 1996 roku Cuomo napisał Reason to Believe. Napisał także esej narracyjny zatytułowany „Achieving the American Dream” o zmaganiach swoich rodziców podczas przyjazdu do Ameryki i ich powodzeniu. Cuomo był autorem Why Lincoln Mattersopublikowanego w 2004 roku i współredagował Lincoln on Democracy, antologię przemówień Abrahama Lincolna.

Często nagradzany i wyróżniany m.in. 1983 – Barnard College przyznał Medal of Distinction im. Barnarda; 1983 – Yeshiva University nadał mu stopień doktora nauk prawnych; 2017 jego syn gubernator Andrew Cuomo podpisał ustawę oficjalnie nazywając most Tappan Zee mostem „Governor Mario M. Cuomo Bridge”.

Cuomo był żonaty przez 60 lat z Matyldą (z domu Raffa), od 1954 do jego śmierci w 2015 roku. Mieli pięcioro dzieci: Margaret, Andrew, Marię, Madeline i Christophera. W 2017 roku Matilda została wprowadzona do National Women's Hall of Fame. Starszy syn Cuomo, Andrew, poślubił Kerry Kennedy, córkę Roberta F. i Ethel Skakel Kennedy, 9 czerwca 1990 roku. Andrew był sekretarzem ds. mieszkalnictwa i rozwoju miast pod przewodnictwem prezydenta Billa Clintona w latach 1997–2001. W swojej pierwszej próbie zastąpienia ojca kandydował jako kandydat Demokratów dla gubernatora Nowego Jorku w 2002 roku, ale wycofał się przed prawyborami. W listopadzie 2006 roku Andrew został wybrany prokuratorem generalnym stanu Nowy Jork; a 2 listopada 2010 r. został wybrany na gubernatora Nowego Jorku, a następnie ponownie wybrany i zaprzysiężony 1 stycznia 2015 r., a następnie ponownie wybrany i zaprzysiężony na trzecią kadencję w styczniu 1, 2019.

Młodszy syn Cuomo, Chris, był dziennikarzem magazynu informacyjnego ABC Network Primetime, był współgospodarzem w Good Morning America, zanim przeniósł się do CNN w 2013 roku. Został wybrany jednym z 50 najpiękniejszych ludzi magazynu People w 1997 roku.

Córka Cuomo, Maria, jest żoną Kennetha Cole'a, nowojorskiego projektanta mody. Jest przewodniczącą rady HELP USA, fundacji charytatywnej, która jest również związana z organizacją założoną przez jej matkę. A córka Margaret jest radiologiem dyplomowanym, jest autorką książki A World Without Cancer (2013) i zasiada w zarządzie organizacji non-profit LessCancer. Występowała w takich programach telewizyjnych jak Good Morning America, Good Day New York, Morning Joe i Inside Edition.

Cuomo zmarł 1 stycznia 2015 r. w swoim domu na Manhattanie w Nowym Jorku z powodu niewydolności serca, co niesamowite, zaledwie kilka godzin po zaprzysiężeniu jego syna Andrew na drugą kadencję gubernatora stanu Nowy Jork. Andrew Cuomo powiedział wówczas, że jego ojciec nie mógł uczestniczyć w ceremonii ze względu na jego zdrowie, ale był obecny duchowo. „Jest w sercu i umyśle każdej osoby, która tu jest” - powiedział tłumowi Andrew Cuomo. „On jest tutaj, a jego inspiracja, jego dziedzictwo i jego doświadczenie są tym, co doprowadziło państwo do tego punktu. Więc dajmy mu brawa”.

Różni ważni ludzie wypowiadali się o Cuomo po jego śmierci. Prezydent Barack Obama stwierdził: „…Mario, włoski katolik z Queens, urodzony przez rodziców imigrantów, połączył swoją wiarę w Boga i wiarę w Amerykę, aby wieść życie w służbie publicznej - i wszyscy jesteśmy dzięki temu lepsi…”.

Jako wiceprezydent Joe Biden (dziś prezydent) opisał Cuomo jako „…stanowczy głos w obronie praw obywatelskich, równych praw, możliwości ekonomicznych i sprawiedliwości. Miał odwagę trzymać się swoich przekonań, nawet jeśli były one niepopularne…”.


„…W tym życiu powinieneś przeczytać wszystko, co możesz przeczytać. Spróbuj wszystkiego, czego możesz spróbować. Poznaj każdego, kogo możesz spotkać. Podróżuj wszędzie, gdzie możesz podróżować. Dowiedz się wszystkiego, czego możesz się nauczyć. Doświadcz wszystkiego, czego możesz doświadczyć…” – Mario M. Cuomo.


„…Ludzie pytali mnie, czego chcę jako epitafium:„Próbował”…” – Mario M. Cuomo.PORTRAIT with HISTORY Mario M. Cuomo

“…There are only two rules for being successful: one, figure out exactly what you want to do, and two, do it…” – Mario M. Cuomo.


Mario Matthew Cuomo (born June 15, 1932 in New York - died January 1, 2015, ibid., Was buried at St. John Cemetery in Middle Village, Queens) lawyer, politician, was the 52nd Governor of New York for three terms (1983–1983–1983). 1994).


Cuomo, a member of the Democratic Party, previously served as Vice Governor of New York (1979–1982) and Secretary of State for New York (1975–1978). He was the father of the current New York Governor Andrew Cuomo and CNN news presenter Chris Cuomo.

Cuomo was known for his liberal views and public speeches, especially a keynote speech at the 1984 National Democratic Convention in which he sharply criticized the policies of the Reagan administration.

Cuomo was only defeated in his fourth term as governor, by George Pataki in 1994. He then retired from politics and joined the New York law firm Willkie Farr & Gallagher.


Cuomo was born in Queens, New York, to an Italian immigrant family. His father, Andrea Cuomo, and his mother, née Giordano, were both from Italy. The family ran Kessler's grocery store in southern Jamaica, Queens.

Cuomo attended New York City P.S. 50 and St. John's Preparatory School, was a baseball player, and while studying at St. John's University signed with the Pittsburgh Pirates organization in 1952, receiving a $ 2,000 bonus that he used to purchase an engagement ring for his wife, Matilda.


He was injured in one game, after Cuomo recovered, he quit baseball and returned to St. John's University, obtaining his bachelor's degree summa cum laude in 1953. Deciding to pursue a legal career, Cuomo attended St. John's University School of Law, which he graduated first in his class in 1956. He became a partner in a law firm, stepped down in 1974, and became secretary of state in New York. In addition to practicing law, Cuomo worked as a lecturer at St. John's University School of Law.

Cuomo first became known in New York in the late 1960s when he represented The Corona Fighting 69, a group of 69 homeowners in Queens, Corona, who were facing displacement due to the city's new construction plan.

In 1972, Cuomo became known outside of New York City when Mayor John Lindsay ordered him to investigate and mediate a dispute over low-cost council housing for the upper-middle-class neighborhood of Forest Hills. Cuomo described his experience in this dispute in his book Forest Hills Diary.

I first met New York State Governor Mario M. Cuomo in June 1984 in New York when his book, Diaries of M. Cuomo: The Campaign for Governor, was published. I must say that I took a series of extraordinary photos of him at that time, he was very excited about the publication of the book, of which he published a few. It often happens that an important situation for the person I am photographing affects what we have in the photos.


When I sent him the photos and the information that they would be included in the album and the exhibition FACE to FACE (1991), I received an unusually nice letter from him, in which he wrote, among others:”… I assume that the intention of your photographic album will be a success in eastern and western Europe…” – Mario M. CUOMO, New York Governor.


Cuomo was selected to speak at the 1984 San Francisco National Democratic Convention. He vigorously attacked Ronald Reagan's records and policies in his "Tale of Two Cities" speech. He was immediately recognized as one of the top Democratic presidential candidates in 1988 and 1992.

During Cuomo's first term as Governor of New York State, he built a balanced budget and obtained the state's highest long-term credit rating in one decade. His philosophy of running the state was that of "progressive pragmatism." Cuomo and the Democrat-controlled House of Representatives (Democrats had more than a 3: 2 margin in the House of Representatives) succeeded in stopping US President Ronald Reagan's administration from eliminating "the federal right to deduct income tax on state, local and property taxes."

During his second term as governor, Cuomo successfully pushed for wide-ranging fiscal reforms. Comprehensive reform measures were also enacted in New York State government ethics under the leadership of Cuomo. Cuomo expanded New York State's global economic footprint in business, contributing to both its strengthening and development.

Cuomo is also known for starting the Children's Decade initiative, which involved many health care and education strategies to improve the lives of children in New York State. Moreover, in 1988, the Rebuild NY Transportation Bond Act was an initiative by Cuomo that continued efforts to rebuild bridges and roads across the state. Under Cuomo, New York State was also the first in the country to pass seat belt regulations.


Governor Mario and his wife Matilda Cuomo chaired the First Family Aid Conference in New York State in 1988. His nationwide initiatives to develop more than 1,000 family support programs are today referred to nationwide as "individual and family support" and are quoted by the National Council Disability Affairs. He was the first governor to endorse an ecological approach to families.

Healthcare was also an area that Cuomo had improved as governor by implementing initiatives that helped reduce the cost of prescription drugs. This endeavor has helped seniors to make medications more affordable. Under Cuomo's leadership, the public health plan to tackle the AIDS epidemic was the most intense in the country. Under Cuomo's leadership, New York State was the first in the United States to integrate environmental and energy conservation goals.

Maurizio Avola, a former Sicilian mafioso who allegedly killed around 80 people, including journalists, lawyers, politicians and gangsters, before becoming an informant and serving a life sentence in prison, told The Guardian in 2016 that the Sicilian mafia planned to murder Governor Cuomo while visiting Italy in November 1992. The plan envisaged that a dozen armed with Kalashnikov assault rifles and explosives were to attack Cuomo.

Cuomo stood out for his liberal political views, especially his steadfast opposition to the death penalty. As governor, he vetoed several laws that would reintroduce the death penalty in New York State. The death penalty was reintroduced by Governor Pataki one year after Cuomo's defeat in the 1994 election, although it was never implemented and the law was declared unconstitutional by the New York Court of Appeals in 2004.


Cuomo, as a Catholic, was personally against abortion, but was pro-choice on the matter, believing that the state had no right to prohibit it. In a speech at the University of Notre Dame on September 13, 1984, he used statements from the American Catholic hierarchy to make the argument: "What is ideally desirable is not always feasible, ... there may be different political approaches to abortion in addition to consistently adhering to the absolute prohibition." ".

From 1995 until his death, Cuomo worked as an adviser to the New York-based law firm Willkie Farr & Gallagher.


Cuomo is the author of the books, The First Forest Hills Diary - The Low Income Construction Crisis has become an important text in the field of political science and housing policy, and has shown his name to the public well beyond New York City.

In 1996, Cuomo wrote Reason to Believe. He also wrote a narrative essay entitled "Achieving the American Dream" about his parents' struggles when they came to America and their success. Cuomo authored Why Lincoln Matters, published in 2004, and co-edited Lincoln on Democracy, an anthology of Abraham Lincoln's speeches.

Often awarded and distinguished, incl. 1983 - Barnard College awarded the Medal of Distinction to them. Barnard; 1983 - Yeshiva University awarded him with a PhD in law; 2017 his son, Governor Andrew Cuomo signed the law officially naming the Tappan Zee Bridge the "Governor Mario M. Cuomo Bridge".


Cuomo was married for 60 years to Matilda (née Raffa), from 1954 until his death in 2015. They had five children: Margaret, Andrew, Maria, Madeline, and Christopher. In 2017, Matilda was inducted into the National Women's Hall of Fame. Cuomo's elder son Andrew married Kerry Kennedy, daughter of Robert F. and Ethel Skakel Kennedy, on June 9, 1990. Andrew was Secretary of Housing and Urban Development under President Bill Clinton from 1997–2001. In his first attempt to replace his father, he ran as a Democrat candidate for the governor of New York in 2002, but withdrew from the primaries. In November 2006, Andrew was elected the New York State Attorney General; and on November 2, 2010, he was elected Governor of New York, then re-elected and sworn in on January 1, 2015, then re-elected and sworn in for a third term on January 1, 2019.

Cuomo's younger son Chris was a journalist for ABC Network Primetime news magazine and co-hosted Good Morning America before moving to CNN in 2013. He was voted one of People Magazine's 50 Most Beautiful People in 1997.

Cuomo's daughter Maria is married to Kenneth Cole, a New York fashion designer. She is the chairman of HELP USA, a charitable foundation that is also associated with the organization her mother founded. And Margaret's daughter is a Chartered Radiologist, she is the author of A World Without Cancer (2013), and sits on the board of the non-profit organization LessCancer. She has appeared on TV shows such as Good Morning America, Good Day New York, Morning Joe and Inside Edition.

Cuomo died on January 1, 2015 at his home in Manhattan, New York from heart failure, amazingly, just hours after his son Andrew was sworn in for a second term as New York State Governor. Andrew Cuomo then said that his father could not attend the ceremony due to his health, but was spiritually present. "It is in the heart and mind of everyone who is here," Andrew Cuomo told the crowd. “He is here and his inspiration, his heritage and his experience are what brought the state to this point. So let's give him a round of applause. "

Various important people spoke about Cuomo after his death. President Barack Obama stated: "... Mario, an Italian Catholic from Queens, born to immigrant parents, combined his faith in God and his faith in America to lead a life of public service - and we are all better through it ...".

As vice president, Joe Biden (today president) described Cuomo as “… a firm voice in defense of civil rights, equal rights, economic opportunity and justice. He had the courage to stick to his beliefs, even if they were unpopular… ”.

“… In this life, you should read everything you can read. Try everything you can try. Get to know everyone you can meet. Travel anywhere you can travel. Find out everything you can learn. Experience everything you can experience… ”- Mario M. Cuomo.


"... People asked me what I wanted as an epitaph:"He tried"..." - Mario M. Cuomo.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page