Szukaj
  • Czesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Kirk Douglas


„…Człowiek jest tak długo młody, jak długo potrafi marzyć…” – Kirk Douglas. Świętuje 95 urodziny.

Wczoraj (5 lutego 2020 r.) zmarł w wieku 103 lat w Bewerly Hills Kirk Douglas, legenda Hollywood. Odszukałem ostatnie zdjęcia jakie mu robiłem w Nowym Jorku 20 września 1992 r., czyli prawie trzydzieści lat temu. Muszę powiedzieć, że do tych zdjęć bardzo się przygotowywałem, wychodząc z założenia, że czym więcej będę wiedział, tym będzie łatwiej. Napięcie rośnie czekając na niego, aż tu wchodzi facet, który w ciągu kilku sekund skraca dystans i wydaje mi się jak bym go znał od początku świata. Myślę, że ta cecha powodowała, że na planie filmowym wchodził gładko we wszystkie relacje. Robienie więc mu zdjęć, było niezwykle proste i przyjemne, jeśli tak można powiedzieć.

Ale jeśli się już sam przygotowałem się do spotkania z Kirk Douglasem, to podzielę się najważniejszymi faktami. Kirk Douglas to właściwie Issur Danielovitch Demsky (ur. 9 grudnia 1916 r. w Amsterdamie w stanie Nowy Jork). Jeden z największych gwiazdorów „Złotej Ery Hollywood”, laureat Oscara za całokształt twórczości w 1996 r., trzykrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe w filmach: Chanpion (1949), Piękny i zły (1952) i Pasja życia(1956).

Rodzice Douglasa byli żydowskim emigrantami z Czausów, terenu dzisiejszej Białorusi, w 1908 osiedlili się w Amsterdamie, żyjąc w wielkim ubóstwie. Daglas a właściwie jeszcze wtedy Demski, po otrzymaniu stypendium, zaczął studia w Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznyc w Nowym Jorku. Odbył służbę wojskową w Amerykańskiej Marynarce Wojennej 1941-45 w czasie II wojny światowej. Po wojnie powrócił do Nowego Jorku i zaczął pracę w radiu, teatrze, reklamie oraz występach na Broadwayu. Niewiele osób wie, że przyjechał autostopem, z kilkoma dolarami w kieszeni, aby się utrzymać, dorabiał jako… zapaśnik.

Debiutował w 1946 w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers” występując przez 60 lat w ponad 90 filmach i wielu sztukach. Przez lata przyjaźnił się z aktorem Burtem Lancasterem, grali razem w wielu filmach.

Tak jak w normalnym życiu bywa, nie obyło się również bez wpadek, rola naukowca, Adama, mieszkańca pozaziemskiej stacji doświadczalnej „Tytan” w dreszczowcu sci-fi „Saturn 3” (1980), przyniosła mu nominację do nagrody „Złotej Maliny” dla najgorszego aktora.

autorem siedmiu książek – dwóch autobiografii: „Syn śmieciarza” i „Wspinając się na górę”, trzech powieści oraz dwóch książek dla dzieci.

W 1981 otrzymał prezydencki „Medal Wolności”, najwyższe cywilne odznaczenie przyznawane przez prezydenta USA. W 1999 został uhonorowany przez Amerykański Instytut Filmowy nagrodą za życiowe osiągnięcia w dziedzinie filmu. Jest kawalerem francuskiego orderu Legii Honorowej.

Jeden z jego dwóch synów: Michael (ur. 1944), podobnie jak ojciec został słynnym aktorem.

Od lat mieszkał z żoną w Beverly Hills w Los Angeles, a jeszcze 10 lat temu prowadził swój blog na którym pojawiały się tysiące ludzi, do końca również ćwiczył, zatrudniając osobistego trenera, aby być w dobrej kondycji fizycznej.

Kiedy dorobił się pieniędzy, a pamiętał jak było mu ciężko w młodości - Kirk Douglas – dzięki stworzonym przez siebie fundacjom, przekazał dziesiątki milionów dolarów na cele charytatywne, inwestując w naukę dzieci z biednych rodzin, sfinansował m.in. wybudowanie 400 boisk w szkołach publicznych w Los Angeles.


  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon