top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCzesław Czapliński

PORTRET z HISTORIĄ Blanka A. Rosenstiel


W sobotę, 12 lutego 2022, odbył się 50. Polonaise Ball, a właściwie jego “Królewski Jubileusz”. Wielki Bal jest coroczną inicjatywą organizowaną przez Amerykański Instytut Polskiej Kultury w hołdzie dla Lady Blanki Rosenstiel, polsko-amerykańskiej filantropki, a także założycielki i prezydentki Instytutu. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w Sali Balowej Pompeii Promenade w Eden Roc Hotel w Miami Beach. Uroczyste otwarcie Balu tradycyjnie rozpoczęło się Polonezem. Zatańczyły go, między innymi, Ela Pruszyńska i Karolina Antoniades z “Żon Miami”.

Blanka Aldona Rosenstiel z d. Wdowiak (ur. 1931 w Warszawie) – działaczka polonijna, społeczniczka, filantropka, przewodnicząca i dyrektorka naczelna Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (AIPC) oraz prezeska Fundacji Chopinowskiej w Stanach Zjednoczonych.

Blanka A. Rosenstiel (z domu Wdowiak) urodziła się w 1931 w Warszawiew rodzinie katolickiej. Jest córką Wacława Wdowiaka, pracownika poczty i Ireny Wdowiak (z domu Karaszewska). Podczas Powstania Warszawskiego w 1944, ojca Blanki wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, skąd trafił do obozu pracy w Magdeburgu, gdzie zmarł. Blankę, jej matkę i jednego z dwóch braci deportowano na roboty przymusowe do Rzeszy. Pracowali na stacji kolejowej we Frankfurcie. W 1945 zostali wyzwoleni z obozu koncentracyjnego Niederhausen przez siły alianckie.

Po wojnie rodzina zatrzymała się w Trewirze (Niemcy), następnie przeniosła się do Luksemburga. Blanka pracowała tam w rozgłośni radiowej. Później zamieszkali w Brukseli, gdzie Blanka śpiewała w kabarecie i studiowała sztukę. W 1956 wyjechali do Stanów Zjednoczonych.

W 1963 Blanka poznała swojego przyszłego męża Lewisa Solona Rosenstiela, biznesmena, założyciela i prezesa przedsiębiorstwa produkującego znane na świecie napoje alkoholowe Schenley Industries. Ona wówczas liczyła 32 lata, on 72. Był filantropem, który na cele charytatywne przekazał 100 milionów dolarów. Pobrali się w 1967. Rosenstiel zmarł 21 stycznia 1976.

Blanka A. Rosenstiel mieszka zimą w Miami Beach na Florydzie a latem w Charlottesville w stanie Wirginia, w kolonialnej rezydencji z 1790, na swojej farmie Blandemar o powierzchni 1400 akrów (blisko 600 hektarów) i hoduje konie. Jej hobby to rzeźbiarstwo, malarstwo i pływanie. Mówi po polsku, angielsku, francusku, niemiecku i hiszpańsku.

Po śmierci męża Lewisa S. Rosenstiela w 1976 przejęła kontrolę nad Fundacją Rosenstiel (Rosenstiel Foundation), która finansuje jej działalność charytatywną. Wśród organizacji i instytucji, które otrzymały od Rosensteil donacje wartości milionów dolarów należy wymienić: Uniwersytet Brandeisa, Medyczne Centrum Mount Sinai, Towarzystwo Dzieci Ułomnych (The Crippled Children's Society, obecnie: AbilityFirst), Narodową Orkiestrę Symfoniczną (The National Symphony Orchestra) i Operę Narodową w Waszyngtonie (The Washington National Opera).

W 1972 Rosenstiel założyła Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami (The American Institute of Polish Culture – AIPC), którego jest przewodniczącą i dyrektorką naczelną. Misją Instytutu jest dzielenie się z Amerykanami bogatym dziedzictwem Polski, która na wiele sposobów przyczyniła się do historii Stanów Zjednoczonych i świata, a także promocja dorobku naukowego i artystycznego wkładu Amerykanów pochodzenia polskiego. Co roku pod patronatem Instytutu organizowany jest Bal Polonaise z udziałem znanych osobistości z życia Polonii i zainteresowanych polską kulturą Amerykanów. Wspólnie ze Szkołą Muzyczną Uniwersytetu Miami (University of Miami School of Music, obecnie: Frost School of Music at the University of Miami), w 1975 zorganizowała I Narodowy Chopinowski Konkurs Pianistyczny w Stanach Zjednoczonych w Miami (National Chopin Piano Competition of the United States in Miami). Sukces tego konkursu zainspirował Rosenstiel w 1977 do założenia Fundacji Chopinowskiej w Stanach Zjednoczonych (Chopin Foundation of the United States, Inc.), w której pełni funkcję prezeski.

Pierwszy raz spotkałem i fotografowałem Blankę A. Rosenstiel w listopadzie 1982 r. w San Francisco, gdzie byłem na Polonaise Ball, na którym było wielu wybitnych gości m.in. Jerzy Kosiński z producentem filmowym Tead Fieldem.

Innym razem 7 lutego 2000 roku byłem na 28th The International Polonaise Ball w Miami na Florydzie, organizowanym przez Blankę Rosenstiel. Zrobiłem z tego balu fotoreportaż w magazynie „Na Żywo” pt. BAL POLONII NA FLORYDZIE:

„Gdyby nie Blanka, jej miłość do Polski i energia, z jaką nagłaśnia sukcesy polonusów, Ameryka nie wiedziałaby o ich dokonaniach” – przyznają szacowni goście balu w Miami.

Floryda, kraina bajecznie kolorowa, gorąca, bogata. Do hotelu Fontainebleau Hilton w Miami, który słynie z basenu z grotami, podjeżdżają limuzyny. Wychodzą z nich panie w długich wieczorowych sukniach od znanych kreatorów, wytworni panowie w smokingach. Unosi się dyskretny zapach bogactwa i elegancji.

Wśród blisko pięciuset osób podążających na jedną z najbardziej prestiżowych imprez w tej części Ameryki – The International Polonaise Ball – nie ma przypadkowych osób. Pomysłodawczyni i organizatorka balu pani Blanka A. Rosenstiel, bardzo dokładnie ustala listę zaproszonych gości. O wyjątkowym znaczeniu imprezy świadczą osobiste listy prezydentów USA, Billa Clintona i Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego, które skierowane są do pani Blanki, osoby niezwykle zaangażowanej w propagowanie Polski w Ameryce.

Tegoroczny, 28 już The International Polonaise Ball, podobnie jak i poprzednie, poświęcony był Amerykanom polskiego pochodzenia, którzy promowali naszą kulturę za oceanem oraz przyczynili się do rozwoju USA. A było ich naprawdę wielu. Mieczysław Bekker skonstruował pojazd księżycowy dla APOLLO 15, doktor Stanisław Burzyński stworzył teorię systemu obronnego przeciwko rakowi, Kazimierz Funk jest uważany za ojca witamin, a Ralph Modjeski, syn aktorki Heleny Modrzejewskiej, skonstruował m.in. najdłuższy most wiszący – Oakland Bridge w Kalifornii.

W tym roku wśród szacownych gości znaleźli się m.in. ambasador RP w Waszyngtonie Jerzy Koźmiński, były ambasador amerykański w Warszawie, Nicholas Rey oraz ambasador honorowy z Hawajów, Bożena Jarnot. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru była aktorka polskiego pochodzenia Stephanie Powers, z domu Stefania Federkiewicz. Już jako 15-letnia dziewczynka podpisała kontrakt z Columbia Pictures, dziś zaś ma na swym koncie role w przeszło 200 filmach. Największą popularność zyskała dzięki serialowi „Waszynfton za zamkniętymi drzwiami”. Znana jest też z tego, że na cześć swego męża, aktora Williama Holdena, stworzyła w Kenii fundację zajmującą się ochroną dzikich zwierząt.

Na balu aktorka dała się poznać jako osoba z wielką klasą. Gdy z rąk Blanki A. Rosenstiel odbierała odznaczenie „Gold Medal A World”, dla najbardziej zasłużonych Polaków na gruncie amerykańskim, dziękowała nienaganną polszczyzną, wzbudzając tym prawdziwy aplauz. Drugą wybitną postacią uhonorowaną medalem był profesor Aleksander Wolszczan, astronom, który odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Jego dokonanie okrzyknięto największym sukcesem od czasów Kopernika.

W poprzednich latach odznaczeni zostali m.in. prezydent Lech Wałęsa, pisatz Jerzy Kosiński i James Michener, autor książki „Poland”.

Wśród laureatów są też Loretta Świt, znana aktorka amerykańska, która grała m.in. w serialu „M.A.S.H.”, Henryk de Kwiatkowski, który urodził się w Polsce, jako chłopiec został wywieziony na Syberię. Potem wyemigrował do Stanów, gdzie zrobił fortunę na handlu używanymi samolotami.

Po części koktajlowej i oficjalnej The International Polonaise Ball gości zaproszono na wystawną kolację. Menu składało się z medalionu z łososia w sosie koperkowym, sorbetu cytrynowego, polędwicy z sosem Prigourdine, przepięknych ziemniaków a la Parisienne, szparagów w sosie holenderskim, tiramisu „Nowe Millenium”. Wśród alkoholi podawano wódkę „Luksusową” z Polski. Zabawa trwała do białego rana. Uczestnicy balu wymieniali wizytówki umawiali się już na spotkanie za rok.

Następnego dnia spotkaliśmy się z Blanką A. Rosenstiel w przestronnym biurze Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami, który założyła w 1972 roku. „Działalność charytatywną zaczęłam z mężem producentem alkoholi, potentatem na tym rynku na początku lat 70. Już wtedy byliśmy bardzo znani w mieście. Mój mąż ufundował bowiem w Miami szkołę i w 1962 roku przekazał na szpital 12 mln dolarów, co na tamte czasy było zawrotną sumą” – wspomina pani Blanka.

„Inaugurując naszą działalność, wydaliśmy huczne przyjęcie i zaprosiliśmy Witold Małcużyńskiego, który zagrał koncert chopinowski. Gdy po imprezie usłyszałam od gubernatora, że był to „wspaniały polski dzień”, bardzo się tym przejęłam. Postanowiłam popularyzować dokonania Polaków. Kupiliśmy z mężem wszystkie książki telefoniczne Florydy i zaczęliśmy szukać polsko brzmiących nazwisk. Znaleźliśmy ich około 10 tysięcy, do wszystkich osób wysłaliśmy listy”.

31 stycznia 1973 roku odbył się pierwszy bal z udziałem polskich artystów przedstawicieli rodów Sapiehów, Potockich, Radziwiłłów oraz wpływowych Amerykanów. „Od 1974 roku organizowaliśmy konkursy chopinowskie, których laureaci byli zapraszani do udziału w warszawskim Konkursie Chopinowskim. Po śmierci męża, w 1976 roku kontynuowałam działalność. Założyłam Fundację Chopinowską, wydajemy magazyn „Polonez”, pismi „Dobre Nowiny”. Teraz zaś pragnę otworzyć katedrę polską na uniwersytecie w Miami. Będzie to czwarta taka placówka w Stanach Zjednoczonych” – mówi Blanka A. Rosenstiel.

Z inicjatywy Rosenstiel przy udziale AIPC, w 1998 na Uniwersytecie Wirginii (University of Virginia, Charlottesville) utworzono Katedrę Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki (The Kosciuszko Chair of Polish Studies). Po okresie nieaktywności, w porozumieniu z AIPC, Katedrę przejął Instytut Polityki Światowej (The Institute of World Politics in Washington, D.C. and Reston, Virginia).

Od 1998 Rosenstiel, znana w środowisku jako „Lady Blanka”, pełni funkcję konsula honorowego rządu polskiego w Miami na Florydzie. Jest pierwszym polskim konsulem w historii Florydy.

W Polsce, w latach 2013-2014, zainwestowała w polskie firmy środki finansowe rzędu kilkunastu milionów złotych.

Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana m.in. honorowy tytuł naukowy „Doctor Honoris Causa” nadany przez International Fine Arts College w Miami w 1976; tytuł „Doctor Humane Letters” nadany przez Alliance College w Cambridge Spring, Pensylwania w 1978; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany w 1996; Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2004.


PORTRAIT with HISTORY Blanka A. Rosenstiel

On Saturday, February 12, 2022, the 50th Polonaise Ball, or rather its "Royal Jubilee", took place. The Great Ball is an annual initiative organized by the American Institute of Polish Culture in tribute to Lady Blanka Rosenstiel, a Polish-American philanthropist, as well as the founder and president of the Institute. This unique event took place at the Pompeii Promenade Ballroom at the Eden Roc Hotel in Miami Beach. The ceremonial opening of the Ball traditionally began with the Polonaise. It was danced by, among others, Ela Pruszyńska and Karolina Antoniades from “Miami Wives”.

Blanka Aldona Rosenstiel née Wdowiak (born 1931 in Warsaw) – Polish diaspora activist, social worker, philanthropist, president and CEO of the American Institute of Polish Culture (AIPC) and president of the Chopin Foundation in the United States.

Blanka A. Rosenstiel (née Wdowiak) was born in 1931 in Warsaw in a Catholic family. She is the daughter of Wacław Wdowiak, a postal worker, and Irena Wdowiak (née Karaszewska). During the Warsaw Uprising in 1944, Blanka's father was transported to the concentration camp in Auschwitz, from where he was sent to a labor camp in Magdeburg, where he died. Blanka, her mother and one of her two brothers were deported to forced labor in the Reich. They worked at the railway station in Frankfurt. In 1945, they were liberated from the Niederhausen concentration camp by Allied forces.

After the war, the family stayed in Trier (Germany), then moved to Luxembourg. Blanka worked there at a radio station. Later they settled in Brussels, where Blanka sang in a cabaret and studied art. In 1956 they left for the United States.

In 1963, Blanka met her future husband, Lewis Solon Rosenstiel, a businessman, founder and president of Schenley Industries, a company that produces world-famous alcoholic beverages. She was 32 at the time, he was 72. He was a philanthropist who donated $100 million to charity. They married in 1967. Rosenstiel died on January 21, 1976.

Blanka A. Rosenstiel lives in Miami Beach, Florida, in the winter and Charlottesville, Virginia in the summer, in a 1790 colonial mansion on her 1,400-acre Blandemar farm (nearly 600 hectares) and raises horses. Her hobbies are sculpting, painting and swimming. He speaks Polish, English, French, German and Spanish.

After the death of her husband Lewis S. Rosenstiel in 1976, she took control of the Rosenstiel Foundation, which funds her charitable work. Organizations and institutions that have received millions of dollars in donations from Rosensteil include: Brandeis University, Mount Sinai Medical Center, The Crippled Children's Society (now AbilityFirst), The National Symphony Orchestra and the National Opera in Washington (The Washington National Opera).

In 1972, Rosenstiel founded The American Institute of Polish Culture (AIPC) in Miami, of which she is the president and chief executive officer. The mission of the Institute is to share with Americans the rich heritage of Poland, which has contributed to the history of the United States and the world in many ways, as well as to promote the scientific and artistic achievements of Americans of Polish descent. Every year, under the auspices of the Institute, the Polonaise Ball is organized with the participation of famous personalities from the life of the Polish community and Americans interested in Polish culture. Together with the University of Miami School of Music (now: Frost School of Music at the University of Miami), in 1975 she organized the 1st National Chopin Piano Competition of the United States in Miami. Miami). The success of this competition inspired Rosenstiel in 1977 to found the Chopin Foundation of the United States, Inc., of which she serves as president.

I met and photographed Blanka A. Rosenstiel for the first time in November 1982 in San Francisco, where I was at the Polonaise Ball, attended by many distinguished guests, including Jerzy Kosiński with film producer Tead Field.

Another time, on February 7, 2000, I was at the 28th The International Polonaise Ball in Miami, Florida, organized by Blanka Rosenstiel. I made a photo report from this ball in the magazine "Na Żywo" entitled POLONIA BALL IN FLORIDA:

"If it wasn't for Blanka, her love for Poland and the energy with which she publicizes the successes of Poles, America would not know about their achievements" - admit the esteemed guests of the ball in Miami.

Florida, a fabulously colorful, hot, rich land. Limos arrive at the Fontainebleau Hilton in Miami, famous for its grotto pool. Ladies in long evening gowns by famous designers, refined gentlemen in tuxedos come out of them. There is a discreet scent of wealth and elegance.

Among nearly five hundred people going to one of the most prestigious events in this part of America - The International Polonaise Ball - there are no random people. The originator and organizer of the ball, Mrs. Blanka A. Rosenstiel, very carefully prepares the list of invited guests. The exceptional importance of the event is evidenced by the personal letters of the presidents of the USA, Bill Clinton and Poland, Aleksander Kwaśniewski, which are addressed to Mrs. Blanka, a person extremely involved in promoting Poland in America.

This year's 28th International Polonaise Ball, like the previous ones, was dedicated to Americans of Polish descent who promoted our culture overseas and contributed to the development of the USA. And there were really many of them. Mieczysław Bekker constructed a lunar vehicle for APOLLO 15, doctor Stanisław Burzyński created the theory of a defense system against cancer, Kazimierz Funk is considered the father of vitamins, and Ralph Modjeski, son of actress Helena Modjeska, constructed, among others, longest suspension bridge - Oakland Bridge in California.

This year's distinguished guests included: the Polish ambassador in Washington, Jerzy Koźmiński, the former American ambassador in Warsaw, Nicholas Rey, and the honorary ambassador from Hawaii, Bożena Jarnot. The undisputed star of the evening was the actress of Polish origin Stephanie Powers, born Stefania Federkiewicz. As a 15-year-old girl, she signed a contract with Columbia Pictures, and today she has roles in over 200 films. She gained the greatest popularity thanks to the series "Washington Behind Closed Doors". She is also known for creating a wildlife conservation foundation in Kenya in honor of her husband, actor William Holden.

At the ball, the actress showed herself as a person of great class. When she received the "Gold Medal A World" award from the hands of Blanka A. Rosenstiel, for the most distinguished Poles in the US, she thanked her in impeccable Polish, arousing real applause. The second outstanding person honored with the medal was Professor Aleksander Wolszczan, an astronomer who discovered the first extrasolar planetary system. His achievement was hailed as the greatest success since Copernicus.

In previous years, honorees included: President Lech Wałęsa, writer Jerzy Kosiński and James Michener, author of the book "Poland".

Among the winners are also Loretta Świt, a well-known American actress who played, among others, in the series "M.A.S.H.", Henryk de Kwiatkowski, who was born in Poland, was deported to Siberia as a boy. He then emigrated to the United States, where he made a fortune trading used airplanes.


After the cocktail and official part of The International Polonaise Ball, guests were invited to a lavish dinner. The menu consisted of a medallion of salmon in dill sauce, lemon sorbet, tenderloin with Prigourdine sauce, beautiful potatoes a la Parisienne, asparagus in hollandaise sauce, "New Millennium" tiramisu. Among the alcohols, "Luksusowa" vodka from Poland was served. The party lasted until dawn. Participants of the ball exchanged business cards and made plans to meet next year.

The next day we met Blanka A. Rosenstiel in the spacious office of the American Institute of Polish Culture in Miami, which she founded in 1972. “I started charity work with my husband, a producer of spirits, a tycoon on this market, in the early 1970s. Even then, we were very well known in the city. My husband funded a school in Miami and in 1962 donated $12 million to the hospital, which was a staggering amount of money at the time,” recalls Mrs. Blanka.

“Inaugurating our activity, we gave a grand party and invited Witold Małcużyński, who played a Chopin concert. When after the party I heard from the governor that it was a "great Polish day", I was very concerned. I decided to popularize the achievements of Poles. My husband and I bought all the Florida phone books and started looking for Polish-sounding names. We found about 10,000 of them, and we sent letters to all of them.

On January 31, 1973, the first ball was held with the participation of Polish artists, representatives of the Sapieha, Potocki, and Radziwiłł families, as well as influential Americans. “Since 1974, we have organized Chopin competitions, the winners of which were invited to participate in the Warsaw Chopin Competition. After my husband's death in 1976, I continued my business. I founded the Chopin Foundation we publish the magazine "Polonez" and the magazine "Dobre Nowiny". And now I want to open a Polish chair at the University of Miami. It will be the fourth such facility in the United States,” says Blanka A. Rosenstiel.


On the initiative of Rosenstiel with the participation of AIPC, in 1998 at the University of Virginia (Charlottsville) the Department of Polish Studies was established. Tadeusz Kościuszko (The Kosciuszko Chair of Polish Studies). After a period of inactivity, in agreement with the AIPC, the Chair was taken over by the Institute of World Politics in Washington, D.C. and Reston, Virginia.

Since 1998, Rosenstiel, known in the community as "Lady Blanka", has been the honorary consul of the Polish government in Miami, Florida. He is the first Polish consul in the history of Florida.

In Poland, in 2013-2014, it invested in Polish companies, financial resources of several million zlotys.

Awarded and honored many times, e.g. the honorary academic title "Doctor Honoris Causa" awarded by the International Fine Arts College in Miami in 1976; Doctor Humane Letters from Alliance College, Cambridge Spring, Pennsylvania, 1978; Knight's Cross of the Order of Polonia Restituta awarded in 1996; Commander's Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland in 2004.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Aleksandra Ziolkowska-Boehm
Aleksandra Ziolkowska-Boehm
Feb 12, 2023

Wielkie podziękowanie dla Lady Blanki Rosenstiel.

Like
bottom of page